Mercurial - en to ja translation catalogue (2303 entries)

en:  (default: %s)
ja:  (既定値: %s)

en: Options
ja: オプション

en: Commands
ja: コマンド

en:     options:
ja:     オプション:

en:     aliases: %s
ja:     別名: %s

en: hooks for controlling repository access
ja: リポジトリにおけるアクセス制御用のフック集

en: This hook makes it possible to allow or deny write access to given
    branches and paths of a repository when receiving incoming changesets
    via pretxnchangegroup and pretxncommit.
ja: アクセス制御用フックを使用することで、pretxnchangegroup や pretxncommit
    契機で更新反映を受理した際に、指定されたブランチやパスに対して、
    書き込みの可否を制御できます。

en: config error - hook type "%s" cannot stop incoming changesets nor commits
ja: 設定エラー - フック種別 "%s" は履歴の取り込みを抑止できません

en: acl: user "%s" denied on branch "%s" (changeset "%s")
ja: acl: ユーザ "%s" はブランチ "%s" で拒否されました(リビジョン "%s")

en: acl: access denied for changeset %s
ja: acl: チェンジセット %s のアクセスは拒否されました

en: a bookmark of this name does not exist
ja: この名前のブックマークは存在しません

en: a bookmark of the same name already exists
ja: 同じ名前のブックマークがすでに存在します

en: new bookmark name required
ja: 新しいブックマーク名を要求しました

en: bookmark name required
ja: ブックマーク名を要求しました

en: bookmark name cannot contain newlines
ja: ブックマーク名に改行を含めません

en: bookmark names cannot consist entirely of whitespace
ja: 空白文字だけで構成されたタグ名は不正です

en: a bookmark cannot have the name of an existing branch
ja: 既存ブランチと同名のブックマークは作成できません

en: no bookmarks set
ja: ブックマークは存在しません

en: updating bookmark %s
ja: ブックマーク %s の更新中

en: updating bookmark %s failed!
ja: ブックマーク %s の更新に失敗!

en: remote bookmark %s not found!
ja: 連携先にはブックマーク %s がありません!

en: importing bookmark %s
ja: ブックマーク %s の取り込み中

en: exporting bookmark %s
ja: ブックマーク %s の反映中

en: deleting remote bookmark %s
ja: 連携先のブックマーク %s の削除中

en: searching for changes
ja: 変更点を探索中

en: no changes found
ja: 差分はありません

en: comparing with %s
ja: %s と比較中

en: bookmark to import
ja: ブックマークの取り込み

en: bookmark to export
ja: ブックマークの反映

en: compare bookmark
ja: ブックマークの比較

en: force
ja: 強制実施

en: REV
ja: リビジョン

en: revision
ja: リビジョン

en: delete a given bookmark
ja: 指定ブックマークの削除

en: NAME
ja: 名前

en: rename a given bookmark
ja: 指定ブックマークの改名

en: connecting to %s:%s as %s, password %s
ja: %s:%s に %s として接続しています (パスワード:%s)

en: query: %s %s
ja: 問い合わせ: %s %s

en: failed query: %s %s
ja: 問い合わせに失敗: %s %s

en: unknown database schema
ja: 未知のデータベーススキーマ

en: bug %d already knows about changeset %s
ja: バグ %d にとってリビジョン %s は既知のものです

en: telling bugzilla to send mail:
ja: bugzilla へのメール送信指示中:

en:   bug %s
ja:   バグ %s

en: running notify command %s
ja: 通知コマンド %s 実行中

en: bugzilla notify command %s
ja: bugzilla 通知コマンド実行エラー: %s

en: done
ja: 完了

en: looking up user %s
ja: ユーザ %s を検索しています

en: cannot find bugzilla user id for %s
ja: %s の buzilla ユーザ ID を見つけることができません

en: cannot find bugzilla user id for %s or %s
ja: %s か %s の buzilla ユーザ ID を見つけることができません

en: bugzilla version %s not supported
ja: bugzilla のバージョン %s をサポートしていません

en: changeset {node|short} in repo {root} refers to bug {bug}.
    details:
    	{desc|tabindent}
ja: リポジトリ {root} のリビジョン {node|short} がバグ {bug} に関連。
    詳細:
    	{desc|tabindent}

en: python mysql support not available: %s
ja: python mysql のサポートが利用できません: %s

en: hook type %s does not pass a changeset id
ja: フック種別 %s によりチェンジセットの処理が抑止されました

en: database error: %s
ja: データベースエラー: %s

en: command to display child changesets
ja: 子チェンジセット表示のコマンド

en: show the children of the given or working directory revision
ja: 指定リビジョンの子リビジョンの表示

en:     Print the children of the working directory's revisions. If a
        revision is given via -r/--rev, the children of that revision will
        be printed. If a file argument is given, revision in which the
        file was last changed (after the working directory revision or the
        argument to --rev if given) is printed.
ja:     作業領域の子リビジョンを表示します。-r/--rev によるリビジョン指定が
        ある場合は、指定リビジョンの子リビジョンを表示します。引数として
        ファイルが指定された場合、ファイルが(作業領域のリビジョンないし
        --rev で指定されたリビジョンの後で)最後に変更されたリビジョンを表示
       します。

en: show children of the specified revision
ja: 指定リビジョンの子リビジョンの表示

en: command to display statistics about repository history
ja: 変更履歴の統計情報表示のコマンド

en: Revision %d is a merge, ignoring...
ja: マージ実施リビジョン %d を無視...

en: analyzing
ja: 解析中

en: histogram of changes to the repository
ja: リポジトリにおける変更の統計分布表示

en:     This command will display a histogram representing the number
        of changed lines or revisions, grouped according to the given
        template. The default template will group changes by author.
        The --dateformat option may be used to group the results by
        date instead.
ja:     本コマンドは、変更行数ないしリビジョン数の度数分布を、テンプレート
        指定によってグループ化してグラフ表示します。
        特に指定の無い場合、リビジョン作成者毎に変更行数をグループ化します。
        --dateformat が指定された場合、度数分布は日時でグループ化されます。

en:     Statistics are based on the number of changed lines, or
        alternatively the number of matching revisions if the
        --changesets option is specified.
ja:     特に指定の無い場合、度数分布の統計対象は変更行数となりますが、
        --changesets が指定された場合は、対象リビジョンの数が統計対象と
        なります。

en:     Examples::
ja:     例::

en:       # display count of changed lines for every committer
          hg churn -t '{author|email}'
ja:       # ユーザ毎の変更行数の表示
          hg churn -t '{author|email}'

en:       # display daily activity graph
          hg churn -f '%H' -s -c
ja:       # 日毎の活発度(コミット実施数)を表示
          hg churn -f '%H' -s -c

en:       # display activity of developers by month
          hg churn -f '%Y-%m' -s -c
ja:       # 月毎の活発度を表示
          hg churn -f '%Y-%m' -s -c

en:       # display count of lines changed in every year
          hg churn -f '%Y' -s
ja:       # 年毎の変更行数を表示
          hg churn -f '%Y' -s

en:     It is possible to map alternate email addresses to a main address
        by providing a file using the following format::
ja:     以下の形式のファイルを指定することで、リビジョンに記録された電子
        メールアドレスを別のものに変換することが可能です::

en:       <alias email> = <actual email>
ja:       <別名> = <実名>

en:     Such a file may be specified with the --aliases option, otherwise
        a .hgchurn file will be looked for in the working directory root.
ja:     上記形式のファイルは、--aliases が指定された場合は指定された
        ファイルが読み込まれますが、特に指定が無い場合、リポジトリのルート
        直下にある .hgchurn というファイルを読み込もうとします。

en: skipping malformed alias: %s
ja: 不正な形式のエイリアスは無視します: %s

en: count rate for the specified revision or range
ja: 処理対象とする特定リビジョン／範囲の指定

en: DATE
ja: 日時

en: count rate for revisions matching date spec
ja: 指定日時と一致したリビジョンを処理対象とする

en: TEMPLATE
ja: テンプレート

en: template to group changesets
ja: 表示をグループ化するためのテンプレート

en: FORMAT
ja: 書式

en: strftime-compatible format for grouping by date
ja: 日時グループ化のための strftime 互換形式フォーマット

en: count rate by number of changesets
ja: チェンジセット数で統計

en: sort by key (default: sort by count)
ja: キーによる整列(無指定時: 統計量で整列)

en: display added/removed lines separately
ja: 追加／削除行表示の分離

en: file with email aliases
ja: ユーザ名変換用ファイル

en: colorize output from some commands
ja: コマンド出力のカラー化

en: ignoring unknown color/effect %r (configured in color.%s)
ja: 未知の色/効果指定 %r を無視(color.%s で設定記述)

en: when to colorize (always, auto, or never)
ja: 色づけ実施種別。always(常時), auto(自動)ないし never(禁止)

en: TYPE
ja: 種別

en: import revisions from foreign VCS repositories into Mercurial
ja: 他の構成管理ツールから Mercurial への履歴取り込み

en: convert a foreign SCM repository to a Mercurial one.
ja: 別 SCM のリポジトリから Mercurial リポジトリへの変換

en: create changeset information from CVS
ja: CVS からのチェンジセット情報作成

en:     This command is intended as a debugging tool for the CVS to
        Mercurial converter, and can be used as a direct replacement for
        cvsps.
ja:     本コマンドの位置付けは、CVS から Mercurial への変換におけるデバッグ
        ツールであり、cvsps の代替ツールとして使用可能です。

en:     Hg debugcvsps reads the CVS rlog for current directory (or any
        named directory) in the CVS repository, and converts the log to a
        series of changesets based on matching commit log entries and
        dates.
ja:     本コマンドは、現ディレクトリ(ないし指定ディレクトリ)中の CVS rlog を
        読み込み、コミットログの内容と日付を元に推測されるチェンジセットへと
        変換します。

en: username mapping filename
ja: ユーザ名対応付けファイルの指定

en: destination repository type
ja: 変換先のリポジトリ種別

en: remap file names using contents of file
ja: 変換時のファイル名変換用ファイル

en: import up to target revision REV
ja: 指定リビジョンまでの取り込み

en: source repository type
ja: 変換元リポジトリ種別

en: splice synthesized history into place
ja: 履歴の合成

en: change branch names while converting
ja: 変換時のブランチ名変換用ファイル

en: try to sort changesets by branches
ja: ブランチによるチェンジセットの並び替えを試す

en: try to sort changesets by date
ja: 日付によるチェンジセットの並び替えを試す

en: preserve source changesets order
ja: 元リポジトリでのチェンジセット並び順を尊重

en: only return changes on specified branches
ja: 指定ブランチのみの変換

en: prefix to remove from file names
ja: ファイル名から除外する接頭辞

en: only return changes after or between specified tags
ja: 指定リビジョンのみの変換

en: update cvs log cache
ja: cvs ログキャッシュの更新

en: create new cvs log cache
ja: cvs ログキャッシュの新規作成

en: set commit time fuzz in seconds
ja: 秒の位が不明な日時に設定する秒値

en: specify cvsroot
ja: cvsroot の指定

en: show parent changesets
ja: 親チェンジセットの表示

en: show current changeset in ancestor branches
ja: 祖先のブランチにおける現行チェンジセットの表示

en: ignored for compatibility
ja: ※ 後方互換性のためのオプション

en: %s does not look like a Bazaar repository
ja: %s は Bazaar 形式ではないと思われます

en: Bazaar modules could not be loaded
ja: Bazaar モジュールが読み込めません

en: warning: lightweight checkouts may cause conversion failures, try with a regular branch instead.
ja: 警告: 簡易チェックアウトは失敗要因となるため通常ブランチを使います

en: bzr source type could not be determined
ja: 変換元の種別が bzr であると特定できません

en: %s is not a valid revision in current branch
ja: %s は現在のブランチの正しいリビジョンではありません

en: %s is not available in %s anymore
ja: %s は %s において存在しません

en: %s.%s symlink has no target
ja: %s.%s はシンボリックリンク先がありません

en: cannot find required "%s" tool
ja: 要求されたツール '%s' を見つけることができません

en: %s error:
ja: %s エラー:

en: syntax error in %s(%d): key/value pair expected
ja: %s(%d) での文法エラー: key/value の組が必要です

en: could not open map file %r: %s
ja: 変換ファイル %r を開くことができません: %s

en: %s: invalid source repository type
ja: %s: 変換元リポジトリ種別が不正です

en: %s: missing or unsupported repository
ja: %s: リポジトリが見つからないか、サポートされていない形式です

en: %s: invalid destination repository type
ja: %s: 変換先リポジトリ種別が不正です

en: convert: %s
ja: 変換: %s

en: %s: unknown repository type
ja: %s: 未知のリポジトリ形式

en: getting files
ja: ファイルの取得中

en: revisions
ja: リビジョン

en: scanning
ja: 走査中

en: unknown sort mode: %s
ja: 未知の整列方式 %s

en: cycle detected between %s and %s
ja: %s と %s の間で巡回を検出しました

en: not all revisions were sorted
ja: 格納されていないリビジョンがあります

en: Writing author map file %s
ja: 作成者名変換ファイル %s への書き込み中

en: Ignoring bad line in author map file %s: %s
ja: 作成者名変換ファイル %s の不正な行を無視: %s

en: mapping author %s to %s
ja: 作成者 %s を %s に変換

en: overriding mapping for author %s, was %s, will be %s
ja: 作成者 %s の %s への変換を、%s への変換で上書きします

en: spliced in %s as parents of %s
ja: %s を %s の親として合成

en: scanning source...
ja: 変換元リポジトリの走査中...

en: sorting...
ja: 並べ替え中...

en: converting...
ja: 変換中...

en: source: %s
ja: 変換元: %s

en: converting
ja: 変換中

en: assuming destination %s
ja: 変換先として %s を想定

en: more than one sort mode specified
ja: 整列オプションの指定が過剰です

en: --sourcesort is not supported by this data source
ja: 指定の変換元では --sourcesort を指定できません

en: %s does not look like a CVS checkout
ja: %s は CVS 作業領域ではないと思われます

en: revision %s is not a patchset number
ja: リビジョン %s はパッチセット番号ではありません

en: connecting to %s
ja: %s へ接続中

en: CVS pserver authentication failed
ja: CVS pserver の認証に失敗

en: unexpected response from CVS server (expected "Valid-requests", but got %r)
ja: CVS サーバの予期せぬ応答(期待値 "Valid-requests" に対して %r)

en: %d bytes missing from remote file
ja: リモートファイルと %d バイト違います

en: malformed response from CVS
ja: CVS からの想定外の応答

en: cvs server: %s
ja: cvs サーバ: %s

en: unknown CVS response: %s
ja: 未知の CVS レスポンス: %s

en: collecting CVS rlog
ja: CVS rlog 収集中

en: not a CVS sandbox
ja: CVS サンドボックスではありません

en: reading cvs log cache %s
ja: CVS ログキャッシュ %s 読み込み中

en: cache has %d log entries
ja: キャッシュには %d 件のログエントリがあります

en: error reading cache: %r
ja: キャッシュ読み込みの失敗: %r

en: running %s
ja: %s の実行中

en: RCS file must be followed by working file
ja: RCS ファイルはワーキングファイル情報を伴う筈です

en: must have at least some revisions
ja: リビジョン指定が足りません

en: expected revision number
ja: リビジョン番号がありません

en: revision must be followed by date line
ja: リビジョン情報は日付情報を伴う筈です

en: writing cvs log cache %s
ja: cvs ログキャッシュ %s の書き込み中

en: %d log entries
ja: %d 件のログエントリ

en: creating changesets
ja: チェンジセット作成中

en: synthetic changeset cannot have multiple parents
ja: 合成チェンジセットは複数の親をもてません

en: warning: CVS commit message references non-existent branch %r:
    %s
ja: 警告: CVS コミットメッセージが未知のブランチ %r を参照しています:
    %s

en: %d changeset entries
ja: %d 件のチェンジセットエントリ

en: %s does not look like a darcs repository
ja: %s は darcs 形式ではないと思われます

en: darcs version 2.1 or newer needed (found %r)
ja: バージョン 2.1 以降の darcs が必要です(検出されたのは %r)

en: Python ElementTree module is not available
ja: Python の ElementTree モジュールが利用できません

en: failed to detect repository format!
ja: リポジトリ形式の判定に失敗!

en: internal calling inconsistency
ja: 内部不整合

en: errors in filemap
ja: ファイルマップでの解析エラー

en: %s:%d: %r already in %s list
ja: %s:%d: %r は既に %s 中にあります

en: %s:%d: unknown directive %r
ja: %s:%d: %r は未知のディレクティブです

en: source repository doesn't support --filemap
ja: 変換元リポジトリは  --filemap をサポートしていません

en: %s does not look like a Git repository
ja: %s は Git 形式ではないと思われます

en: cannot read changes in %s
ja: %s の変更を読み込めません

en: %s does not look like a GNU Arch repository
ja: %s は GNU Arch 形式ではないと思われます

en: cannot find a GNU Arch tool
ja: GNU Arch ツールを見つけることができません

en: analyzing tree version %s...
ja: ツリーバージョン %s の解析中...

en: tree analysis stopped because it points to an unregistered archive %s...
ja: 未登録アーカイブ %s の参照によりツリー解析を中断...

en: could not parse cat-log of %s
ja: リビジョン %s の cat-log の解析に失敗

en: %s is not a local Mercurial repository
ja: %s はローカルの Mercurial リポジトリではありません

en: initializing destination %s repository
ja: 変換先リポジトリ %s の初期化中

en: pulling from %s into %s
ja: %s から %s に取り込み中

en: filtering out empty revision
ja: 空リビジョンの除外中

en: updating tags
ja: タグの更新中

en: %s is not a valid start revision
ja: %s は正しい開始リビジョンではありません

en: ignoring: %s
ja: 例外を無視します: %s

en: %s does not look like a monotone repository
ja: %s は monotone 形式ではないと思われます

en: copying file in renamed directory from '%s' to '%s'
ja: 改名先ディレクトリの '%s' から '%s' へファイルを複製中

en: %s does not look like a P4 repository
ja: %s は P4 形式ではないと思われます

en: reading p4 views
ja: p4 ビューの読み込み中

en: collecting p4 changelists
ja: p4 チェンジリストの収集中

en: Mercurial failed to run itself, check hg executable is in PATH
ja: Mercurial 自身の実行に失敗。PATH 設定と hg コマンドを確認してください

en: svn: cannot probe remote repository, assume it could be a subversion repository. Use --source-type if you know better.
ja: svn: subversion の遠隔リポジトリの確認に失敗しました。--source-type の使用を検討してください。

en: %s does not look like a Subversion repository
ja: %s は Subversion 形式ではないと思われます

en: Subversion python bindings could not be loaded
ja: Subversion python バインディングが読み込めません

en: Subversion python bindings %d.%d found, 1.4 or later required
ja: Subversion python バインディングは 1.4 以上が必要です(%d.%d を検出)

en: Subversion python bindings are too old, 1.4 or later required
ja: Subversion python バインディングは 1.4 以上が必要です

en: svn: revision %s is not an integer
ja: svn: リビジョン %s が数字ではありません

en: svn: start revision %s is not an integer
ja: svn: 開始リビジョン %s が数字ではありません

en: no revision found in module %s
ja: モジュール %s でリビジョンが見つかりません

en: expected %s to be at %r, but not found
ja: %s が %r にありません

en: found %s at %r
ja: %s が %r にありました

en: ignoring empty branch %s
ja: 空ブランチ %s を無視します

en: found branch %s at %d
ja: ブランチ %s を %d で見つけました

en: svn: start revision is not supported with more than one branch
ja: svn: 複数ブランチに対する開始リビジョンは未サポートです

en: svn: no revision found after start revision %d
ja: svn: 開始リビジョン %d 以降にリビジョンはありません

en: %s not found up to revision %d
ja: リビジョン %s は %d までのりビジョンに見当たりません

en: scanning paths
ja: パスの走査中

en: found parent of branch %s at %d: %s
ja: ブランチ %s の親を %d:%s で検出

en: fetching revision log for "%s" from %d to %d
ja: "%s" の変更履歴(%d から %d)の先読み中

en: svn: branch has no revision %s
ja: svn: ブランチにはリビジョン %s がありません

en: initializing svn repository %r
ja: svn リポジトリ %r の初期化中

en: initializing svn working copy %r
ja: svn ワーキングコピー %r の初期化中

en: unexpected svn output:
ja: 予期せぬ svn の出力:

en: unable to cope with svn output
ja: 予期せぬ svn 出力のため継続できません

en: automatically manage newlines in repository files
ja: 管理対象ファイルにおける改行形式の自動管理

en: See :hg:`help patterns` for more information about the glob patterns
    used.
ja: パターン合致に関する詳細は :hg:`help patterns` を参照してください。

en: the eol extension is incompatible with the win32text extension
ja: eol エクステンションと win32text エクステンションは併用できません

en: making snapshot of %d files from rev %s
ja: %d 個のファイルのスナップショットをリビジョン %s から生成中

en: making snapshot of %d files from working directory
ja: %d 個のファイルのスナップショットを作業領域から生成中

en: cannot specify --rev and --change at the same time
ja: --rev と --change は同時には指定出来ません

en: cleaning up temp directory
ja: 一時ディレクトリの整理をしています

en:     When two revision arguments are given, then changes are shown
        between those revisions. If only one revision is specified then
        that revision is compared to the working directory, and, when no
        revisions are specified, the working directory files are compared
        to its parent.
ja:     2つのリビジョンが指定された場合、リビジョン間の差分が表示されます。
        1つのリビジョンが指定された場合、指定リビジョンと作業領域間の差分が
        表示されます。何もリビジョンが指定されない場合、作業領域とその
        親リビジョン間の差分が表示されます。

en: CMD
ja: コマンド

en: comparison program to run
ja: 比較実行用プログラム

en: pass option to comparison program
ja: 比較実行用プログラムへのオプション指定

en: change made by revision
ja: 当該リビジョンにおける変更内容の表示

en: pull, update and merge in one command
ja: pull, update, merge の一括実行

en: pull changes from a remote repository, merge new changes if needed.
ja: 遠隔リポジトリからの取り込みと、必要におうじたマージ実施

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
ja:     -d/--date での日時表記は :he:`help dates` を参照してください。

en: working dir not at branch tip (use "hg update" to check out branch tip)
ja: 作業領域はブランチの最新ではありません(:hg:`update` で最新に更新可能)

en: outstanding uncommitted merge
ja: マージが未コミットです

en: outstanding uncommitted changes
ja: 未コミットの変更があります

en: working directory is missing some files
ja: 作業領域に存在しないファイルがあります

en: multiple heads in this branch (use "hg heads ." and "hg merge" to merge)
ja: ブランチに複数のヘッドがあります(:hg:`heads .` で確認、:hg:`merge` でマージ)

en: pulling from %s
ja: %s から取り込み中

en: Other repository doesn't support revision lookup, so a rev cannot be specified.
ja: 連携先でリビジョンが特定出来ないため、リビジョンは指定できません

en: not merging with %d other new branch heads (use "hg heads ." and "hg merge" to merge them)
ja: 新規ヘッド %d 個はマージ未実施(:hg:`heads .` で確認、:hg:`merge` でマージ)

en: updating to %d:%s
ja: %d に更新しています:%s

en: merging with %d:%s
ja: %d とマージしています:%s

en: new changeset %d:%s merges remote changes with local
ja: 新規リビジョン %d:%s で遠隔とローカルのリビジョンをマージ

en: a specific revision you would like to pull
ja: 取り込み対象リビジョンの指定

en: edit commit message
ja: コミットメッセージの編集

en: edit commit message (DEPRECATED)
ja: コミットメッセージの編集(非推奨)

en: switch parents when merging
ja: マージの際の第1親リビジョンを切り替え

en: commands to sign and verify changesets
ja: チェンジセットの署名および検証のコマンド

en: error while verifying signature
ja: 署名検証中のエラー

en: %s Bad signature from "%s"
ja: %s 不正署名("%s" による署名)

en: %s Note: Signature has expired (signed by: "%s")
ja: %s 備考: 有効期限切れ署名("%s" による署名)

en: %s Note: This key has expired (signed by: "%s")
ja: %s 備考: 有効期限切れ鍵("%s" による署名)

en: list signed changesets
ja: 署名済みリビジョンの一覧表示

en: %s:%d node does not exist
ja: %s:%d ノードは存在しません

en: verify all the signatures there may be for a particular revision
ja: 特定リビジョンに関する全署名の検証

en: No valid signature for %s
ja: %s の正しい署名ではありません

en: add a signature for the current or given revision
ja: 指定リビジョンへの署名の付与

en: uncommitted merge - please provide a specific revision
ja: マージが未コミットです - 対象リビジョンを指定してください

en: Signing %d:%s
ja: %d:%s への署名中

en: error while signing
ja: 署名処理の失敗

en: working copy of .hgsigs is changed (please commit .hgsigs manually or use --force)
ja: 作業領域の .hgsigs は変更されています(手動コミットないし --force の指定)

en: unknown signature version
ja: 未知の署名バージョン

en: make the signature local
ja: 自リポジトリローカルな署名

en: sign even if the sigfile is modified
ja: 署名ファイルが変更されていても署名を実施

en: do not commit the sigfile after signing
ja: 署名後の署名ファイルのコミットを抑止

en: the key id to sign with
ja: 署名に使用する鍵ID

en: TEXT
ja: テキスト

en: commit message
ja: コミットメッセージ

en: command to view revision graphs from a shell
ja: 端末でのリビジョングラフ表示のコマンド

en: This extension adds a --graph option to the incoming, outgoing and log
    commands. When this options is given, an ASCII representation of the
    revision graph is also shown.
ja: 本エクステンションは、incoming, outgoing および log コマンドに --graph
    オプションを付与します。このオプションが指定された場合、ASCII 文字による
    リビジョングラフが表示されます。

en: --graph option is incompatible with --%s
ja: --graph と --%s は非互換です

en: show revision history alongside an ASCII revision graph
ja: ASCII 文字によるリビジョングラフ表示を持つ履歴表示

en:     Print a revision history alongside a revision graph drawn with
        ASCII characters.
ja:     ASCII 文字によるリビジョングラフ表示を伴った変更履歴を表示します。

en:     Nodes printed as an @ character are parents of the working
        directory.
ja:     @ 文字で表示されるリビジョンは、作業領域の親リビジョンです。

en: show the revision DAG
ja: リビジョングラフの表示

en: NUM
ja: 数値

en: limit number of changes displayed
ja: 最大表示リビジョン数

en: show patch
ja: パッチ形式での表示

en: show the specified revision or range
ja: 指定された単一、ないしリビジョン区間の表示

en: hooks for integrating with the CIA.vc notification service
ja: CIA.vc 通知サービスとの統合向けのフック集

en: %s returned an error: %s
ja: %s からエラーが返却されました: %s

en: hgcia: sending update to %s
ja: hgcia: %s に更新を送信しています

en: email.from must be defined when sending by email
ja: 電子メール送信のためには email.from の定義が必要です

en: browse the repository in a graphical way
ja: グラフィカルな UI によるリポジトリ参照

en: output common ancestor information
ja: 共通の先祖リビジョンの情報表示

en: cat a specific revision
ja: 指定リビジョン時点の内容表示

en: cat-file: type or revision not supplied
ja: cat-file: 種別もリビジョンも指定されていません

en: parse given revisions
ja: 指定リビジョンの解析

en: print revisions
ja: リビジョンの表示

en: print extension options
ja: エクステンション設定の表示

en: start interactive history viewer
ja: 対話的な履歴参照の開始

en: generate patch
ja: パッチの生成

en: recursive
ja: 再起

en: stdin
ja: 標準入力

en: detect copies
ja: コピーの検出

en: search
ja: 検索

en: ignored
ja: 無視しました

en: header
ja: ヘッダ

en: topo-order
ja: 履歴トポロジーの順序

en: parents
ja: 親

en: max-count
ja: 最大数

en: syntax highlighting for hgweb (requires Pygments)
ja: hgweb におけるシンタックスハイライトの実施(要 Pygments)

en: accelerate status report using Linux's inotify service
ja: Linux の inoitfy サービスによる状態報告の高速化

en: start an inotify server for this repository
ja: リポジトリに対する inotify サーバの起動

en: debugging information for inotify extension
ja: inotify エクステンション向けデバッグ情報

en:     Prints the list of directories being watched by the inotify server.
ja:     inotify サーバの監視対象ディレクトリを一覧表示します。

en: directories being watched:
ja: 監視対象ディレクトリ:

en: run server in background
ja: バックグラウンドでのサーバ実行

en: used internally by daemon mode
ja: (バックグラウンド実行時での内部用途向け)

en: minutes to sit idle before exiting
ja: 終了前のアイドリング待機時間(単位:分)

en: name of file to write process ID to
ja: プロセスIDの書き出し先ファイル

en: inotify-client: found dead inotify server socket; removing it
ja: inotify-client:無効な inotify サーバソケットを検出したので削除します

en: inotify-client: could not start inotify server: %s
ja: inotify-client: inotify サーバの起動に失敗: %s

en: inotify-client: could not talk to new inotify server: %s
ja: inotify-client: 新規 inotify サーバとの連携に失敗: %s

en: inotify-client: failed to contact inotify server: %s
ja: inotify-client: inotify サーバとの連携に失敗: %s

en: inotify-client: received empty answer from inotify server
ja: inotify-client: inotify サーバからの空応答を受信

en: (inotify: received response from incompatible server version %d)
ja: (inotify: 互換性の無いバージョン %d のサーバ応答を受理)

en: (inotify: received '%s' response when expecting '%s')
ja: (inotify: 想定外の '%s' 応答を受理。想定応答は '%s')

en: this system does not seem to support inotify
ja: このシステムでは inotify は利用できないように見えます

en: *** the current per-user limit on the number of inotify watches is %s
ja: *** inotify のユーザ毎監視対象上限数は %s

en: *** this limit is too low to watch every directory in this repository
ja: *** この上限は作業領域の全ディレクトリの監視には少なすぎます

en: *** counting directories:
ja: *** ディレクトリの計上中:

en: found %d
ja: %d 個のディレクトリを検出

en: *** to raise the limit from %d to %d (run as root):
ja: *** 上限を %d から %d に上げてください(root 権限が必要):

en: cannot watch %s until inotify watch limit is raised
ja: inotify の監視対象上限が上がるまでは %s を監視できません

en: inotify service not available: %s
ja: inotify サービスが使用できません: %s

en: watching %r
ja: %r を監視

en: watching directories under %r
ja: %r 配下のディレクトリを監視

en: %s event: created %s
ja: %s: %s を作成

en: %s event: deleted %s
ja: %s: %s を削除

en: %s event: modified %s
ja: %s: %s を変更

en: filesystem containing %s was unmounted
ja: %s を含むファイルシステムが未マウントです

en: %s readable: %d bytes
ja: %s: 読み込み可能: %d バイト

en: %s below threshold - unhooking
ja: %s: 閾値未満 - ロック解放

en: %s reading %d events
ja: %s: %d 個のイベント読み込み中

en: %s hooking back up with %d bytes readable
ja: %s: 読み込み可能な %d バイトのバックアップをフック

en: finished setup
ja: セットアップを終了しました

en: rescanning due to .hgignore change
ja: .hgignore 変更に付き再走査中

en: cannot start: socket is already bound
ja: ソケットが既にバインドされているため開始できません

en: cannot start: tried linking .hg/inotify.sock to a temporary socket but .hg/inotify.sock already exists
ja: 一時ソケットに使用する .hg/inotify.sock が既に存在するため開始できません

en: answering query for %r
ja: %r への問い合わせに返答中

en: received query from incompatible client version %d
ja: 互換性の無いクライアントバージョン %d からの問い合わせを受信

en: unrecognized query type: %s
ja: 未知の問い合わせ種別: %s

en: expand expressions into changelog and summaries
ja: コミットログ中の記述の展開

en: This extension allows the use of a special syntax in summaries, which
    will be automatically expanded into links or any other arbitrary
    expression, much like InterWiki does.
ja: 本エクステンションは、リンクなり任意の式の形式へと自動的に変換される
    InterWiki のような特別な書式を用いたコミットログの記述を可能にします。

en: A few example patterns (link to bug tracking, etc.) that may be used
    in your hgrc::
ja: バグ管理システムとの連携で使用されるようなパターンを設定ファイルで
    記述する例を以下に示します::

en: interhg: invalid pattern for %s: %s
ja: interhg: %s のパターンが不正です: %s

en: interhg: invalid regexp for %s: %s
ja: interhg: %s の正規表現が不正です: %s

en: expand keywords in tracked files
ja: 構成管理対象ファイル中のキーワード展開

en: This extension expands RCS/CVS-like or self-customized $Keywords$ in
    tracked text files selected by your configuration.
ja: 本エクステンションは、構成管理対象ファイル中の RCS/CVS 的(カスタマイズ
    可能)な $Keywords$ を、設定ファイルでの記述に従い展開します。

en: Keywords are only expanded in local repositories and not stored in the
    change history. The mechanism can be regarded as a convenience for the
    current user or for archive distribution.
ja: キーワード展開は作業領域でのみ行われ、履歴には残りません。この仕組みは
    現行ユーザやアーカイブ配布者に配慮しています。

en: Configuration is done in the [keyword], [keywordset] and [keywordmaps]
    sections of hgrc files.
ja: 設定は、設定ファイル中の [keyword] [keywordset] および [keywordmaps]
    セクションに記述します。

en: Example::
ja: 記述例::

en:     [keyword]
        # expand keywords in every python file except those matching "x*"
        **.py =
        x*    = ignore
ja:     [keyword]
        # "x*" に合致「しない」 python ファイルでのみキーワード展開
        **.py =
        x*    = ignore

en: NOTE: the more specific you are in your filename patterns the less you
    lose speed in huge repositories.
ja: 備考: ファイル名パターンが更に特殊になる場合、
    リポジトリサイズ次第では性能劣化が生じ得ます。

en: For [keywordmaps] template mapping and expansion demonstration and
    control run :hg:`kwdemo`. See :hg:`help templates` for a list of
    available templates and filters.
ja: [keywordmaps] でのテンプレート設定の展開を実演するには、:hg:`kwdemo`
    を実行します。使用可能なテンプレートやフィルタに関しては
    :hg:`help templates` を参照してください。

en: Three additional date template filters are provided::
ja: テンプレートでの日時用フィルタが 3 つ追加されます::

en: The default template mappings (view with :hg:`kwdemo -d`) can be
    replaced with customized keywords and templates. Again, run
    :hg:`kwdemo` to control the results of your config changes.
ja: 無指定時のテンプレート設定(:hg:`kwdemo -d` で閲覧可能)は、キーワード
    及びテンプレートのカスタマイズで置き換えることが可能です。
    繰り返しますが設定変更の確認は :hg:`kwdemo` で行うことができます。

en: Before changing/disabling active keywords, run :hg:`kwshrink` to avoid
    the risk of inadvertently storing expanded keywords in the change
    history.
ja: 展開済みキーワードが意図せず履歴に記録されてしまうことを防ぐために、
    キーワードの設定変更/無効化の前には :hg:`kwshrink` を実行してください。

en: To force expansion after enabling it, or a configuration change, run
    :hg:`kwexpand`.
ja: キーワードの設定変更/有効化後に、強制的に展開する場合は :hg:`kwexpand`
    を実行してください。

en: Expansions spanning more than one line and incremental expansions,
    like CVS' $Log$, are not supported. A keyword template map "Log =
    {desc}" expands to the first line of the changeset description.
ja: 複数行に渡る展開や、CVS の $Log$ のような増加する内容の展開はサポート
    していません。キーワードテンプレート設定 "Log = {desc}" は、
    コミットメッセージの最初の一行を埋め込みます。

en: overwriting %s expanding keywords
ja: キーワード置換で %s を上書き

en: overwriting %s shrinking keywords
ja: キーワード置換で %s を上書き

en: [keyword] patterns cannot match
ja: [keyword] パターンが合致しません

en: no [keyword] patterns configured
ja: [keyword] でのパターン設定がありません

en: print [keywordmaps] configuration and an expansion example
ja: [keywordmaps] での設定内容および展開例の表示

en:     Show current, custom, or default keyword template maps and their
        expansions.
ja:     現時点、固有ないしデフォルトのキーワードテンプレートマップ、
        およびその展開例を表示します。

en:     Extend the current configuration by specifying maps as arguments
        and using -f/--rcfile to source an external hgrc file.
ja:     引数でのマップ指定や、-f/--rcfile 指定による外部設定ファイルからの
        読み込みにより、現時点での設定を拡張することができます。

en:     Use -d/--default to disable current configuration.
ja:     -d/--default 指定により、現時点のキーワードテンプレート設定を
        一時的に無効化することもできます。

en:     See :hg:`help templates` for information on templates and filters.
ja:     テンプレートやフィルタ機能に関しては :hg:`help templates`
        を参照してください。

en: creating temporary repository at %s
ja: 一時リポジトリ %s の作成中

en: 
    	configuration using custom keyword template maps
ja: 
    	固有キーワードテンプレートマップ設定を使用

en: 	extending current template maps
ja: 	現行テンプレートマップの終了

en: 	overriding default template maps
ja: 	デフォルトのテンプレートマップの設定を上書き

en: 
    	configuration using default keyword template maps
ja: 
    	デフォルトのキーワードテンプレートマップを使用

en: 	disabling current template maps
ja: 	現行のテンプレートマップを無効化

en: 
    	configuration using current keyword template maps
ja: 
    	現行のキーワードテンプレートマップを使用

en: 
    keywords written to %s:
ja: 
    キーワードを %s に書き込みました:

en: 
    	keywords expanded
ja: 
    	キーワードを展開

en: expand keywords in the working directory
ja: 作業領域におけるキーワードの展開

en:     Run after (re)enabling keyword expansion.
ja:     キーワード埋め込みが(再)有効化されてから実行してください。

en:     kwexpand refuses to run if given files contain local changes.
ja:     指定されたファイルに未コミット変更がある場合、実行は中断されます。

en: show files configured for keyword expansion
ja: キーワード展開対象ファイルの表示

en:     List which files in the working directory are matched by the
        [keyword] configuration patterns.
ja:     作業領域中のファイルで、[keyword]  設定でのパターンに合致する
        ファイルの一覧を表示します。

en:     Useful to prevent inadvertent keyword expansion and to speed up
        execution by including only files that are actual candidates for
        expansion.
ja:     予期せぬキーワード展開の防止と、実行性能向上のために、実際の
        埋め込み対象となるファイルのみを設定することをお勧めします。

en:     See :hg:`help keyword` on how to construct patterns both for
        inclusion and exclusion of files.
ja:     パターン合致に関する詳細は、:hg:`help keyword` を参照してください。

en:     With -A/--all and -v/--verbose the codes used to show the status
        of files are::
ja:     -a/--all および -v/--verbose 指定のある場合、各ファイルの状況は
        以下の記号で表現されます::

en:       K = keyword expansion candidate
          k = keyword expansion candidate (not tracked)
          I = ignored
          i = ignored (not tracked)
ja:       K = キーワード展開候補
          k = キーワード展開候補(構成管理対象外)
          I = 無視
          i = 無視(構成管理対象外)

en: revert expanded keywords in the working directory
ja: 作業領域中のキーワード展開の取り消し

en:     Run before changing/disabling active keywords or if you experience
        problems with :hg:`import` or :hg:`merge`.
ja:     キーワード設定の変更前や、:hg:`import` ないし :hg:`merge` で問題が
        発生した経験がある場合に実行してください。

en:     kwshrink refuses to run if given files contain local changes.
ja:     指定されたファイルに未コミット変更がある場合、実行は中断されます。

en: show default keyword template maps
ja: デフォルトのテンプレートマップで表示

en: read maps from rcfile
ja: 設定ファイルからのマップ設定の読み込み

en: show keyword status flags of all files
ja: 全ファイルのキーワード展開設定を表示

en: show files excluded from expansion
ja: キーワード展開対象外のファイルを表示

en: only show unknown (not tracked) files
ja: 構成管理対象外のファイルを表示

en: manage a stack of patches
ja: パッチ併用の管理

en: This extension lets you work with a stack of patches in a Mercurial
    repository. It manages two stacks of patches - all known patches, and
    applied patches (subset of known patches).
ja: 本エクステンションは、Mercurial リポジトリの作業領域において、パッチを
    併用した作業を可能にします。本エクステンションでは、「既知のパッチ」と
    「適用中のパッチ」(「既知のパッチ」の部分集合)の2つの集合を、スタック
    を用いて管理します。

en: Known patches are represented as patch files in the .hg/patches
    directory. Applied patches are both patch files and changesets.
ja: 「既知のパッチ」は、.hg/patches ディレクトリ配下に置かれたパッチファイル
    に相当します。「適用中のパッチ」は、「既知のパッチ」のうち、対応する
    リビジョンがリポジトリの履歴に(一時的に)記録されているものを指します。

en: Common tasks (use :hg:`help command` for more details)::
ja: 良く使用される機能 (詳細は :hg:`help コマンド名` を参照)::

en:   create new patch                          qnew
      import existing patch                     qimport
ja:   新規パッチの作成                       qnew
      外部からのパッチファイルの取り込み     qimport

en:   print patch series                        qseries
      print applied patches                     qapplied
ja:   既知のパッチ一覧の表示                 qseries
      適用中のパッチ一覧の表示               qapplied

en:   add known patch to applied stack          qpush
      remove patch from applied stack           qpop
      refresh contents of top applied patch     qrefresh
ja:   既知のパッチの適用                     qpush
      パッチ適用の解除                       qpop
      適用中の最上位パッチの内容更新         qrefresh

en: By default, mq will automatically use git patches when required to
    avoid losing file mode changes, copy records, binary files or empty
    files creations or deletions. This behaviour can be configured with::
ja: ファイルモードの変更や、複製履歴、バイナリファイルや空ファイルの生成
    ／削除等の情報を維持するために、mq は必要に応じて git 形式のパッチを
    自動的に使用することができます。この振る舞いは以下の指定で制御します::

en: If set to 'keep', mq will obey the [diff] section configuration while
    preserving existing git patches upon qrefresh. If set to 'yes' or
    'no', mq will override the [diff] section and always generate git or
    regular patches, possibly losing data in the second case.
ja: 'keep' が指定された場合、既存の qrefresh 対象となるパッチが git 形式
    パッチである間は、MQ は [diff] セクションの設定に従います。
    'yes' ないし 'no' が指定された場合、MQ は [diff] セクションの設定を無視
    して、git パッチないし通常パッチを生成します。通常パッチを生成する場合、
    情報が失われる可能性があります。

en: You will by default be managing a patch queue named "patches". You can
    create other, independent patch queues with the :hg:`qqueue` command.
ja: 特に指定が無い場合、パッチは "patches" という名前のキューで管理
    されます。 :hg:`qqueue` を使うことで、相互に独立した別の管理キューを
    作成することができます。

en: mq.git option can be auto/keep/yes/no got %s
ja: mq.git オプションが auto/keep/yes/no 以外の %s でした

en: %s appears more than once in %s
ja: %s は %s 中に複数回登場しています

en: guard cannot be an empty string
ja: ガードに空文字列を指定することはできません

en: guard %r starts with invalid character: %r
ja: ガード %r の冒頭文字は不適切な文字です: %r

en: invalid character in guard %r: %r
ja: ガード %r 中に不適切な文字があります: %r

en: guard %r too short
ja: ガード名 %r は短過ぎます

en: guard %r starts with invalid char
ja: ガード %r の冒頭文字は不適切な文字です

en: allowing %s - no guards in effect
ja: %s を適用 - 合致するガードはありません

en: allowing %s - no matching negative guards
ja: %s を適用 - 合致するネガティブガードはありません

en: allowing %s - guarded by %r
ja: %s を適用 - ガード %r が適用されました

en: skipping %s - guarded by %r
ja: %s を抑止 - ガード %r が適用されました

en: skipping %s - no matching guards
ja: %s を抑止 - 合致するガードはありません

en: error removing undo: %s
ja: 取り消し情報の破棄に失敗: %s

en: apply failed for patch %s
ja: パッチ %s の適用に失敗

en: patch didn't work out, merging %s
ja: パッチ %s が適用できないのでマージ実施中

en: update returned %d
ja: 作業領域の更新がエラー %d で終了しました

en: repo commit failed
ja: リポジトリのコミット操作に失敗

en: unable to read %s
ja: ファイル %s が読み込めません

en: patch %s does not exist
ja: パッチ %s は存在しません

en: patch %s is not applied
ja: パッチ %s は未適用です

en: patch failed, unable to continue (try -v)
ja: パッチ適用の失敗のため処理が継続できません(-v 付き実行で詳細表示)

en: applying %s
ja: %s を適用中

en: unable to read %s
ja: ファイル %s が読み込めません

en: patch %s is empty
ja: パッチ %s は空です

en: patch failed, rejects left in working dir
ja: パッチ適用が失敗し、却下差分は作業領域に残されています

en: fuzz found when applying patch, stopping
ja: パッチが曖昧なため、適用を中止

en: revision %d is not managed
ja: リビジョン %d は MQ 管理下にありません

en: cannot delete revision %d above applied patches
ja: 適用中の最下位パッチから連続していないリビジョン %d は削除できません

en: patch %s finalized without changeset message
ja: パッチ %s をメッセージ無しで通常リビジョン化しました

en: qdelete requires at least one revision or patch name
ja: qdelete には最低1つのリビジョン(又はパッチ名)指定が必要です

en: cannot delete applied patch %s
ja: 適用中のパッチ %s は削除できません

en: patch %s not in series file
ja: パッチ %s は未知のパッチです

en: no patches applied
ja: 適用中のパッチはありません

en: working directory revision is not qtip
ja: 作業領域の親リビジョンは qtip ではありません

en: local changes found, refresh first
ja: 作業領域の内容は変更されていますので qrefresh を実施してください

en: local changes found
ja: 作業領域の内容は変更されています

en: "%s" cannot be used as the name of a patch
ja: "%s" はパッチ名として使用できません

en: patch "%s" already exists
ja: パッチ "%s" は既に存在します

en: cannot manage merge changesets
ja: マージリビジョンは MQ の管理対象にできません

en: error unlinking %s
ja: %s の unlink に失敗

en: patch name "%s" is ambiguous:
ja: パッチ名 "%s" は曖昧です:

en: patch %s not in series
ja: パッチ %s は未知のパッチです

en: (working directory not at a head)
ja: (作業領域の親リビジョンはヘッドではありません)

en: no patches in series
ja: 既知のパッチはありません

en: cannot push to a previous patch: %s
ja: 適用中のパッチ %s の再適用はできません

en: qpush: %s is already at the top
ja: qpush: パッチ %s は既に適用中の最上位パッチです

en: guarded by %r
ja: ガード %r が適用されました

en: no matching guards
ja: 合致するガードはありません

en: cannot push '%s' - %s
ja: パッチ '%s' は適用できませんでした - %s

en: all patches are currently applied
ja: 全てのパッチが適用中です

en: patch series already fully applied
ja: 全てのパッチが適用中です

en: please specify the patch to move
ja: 移動するパッチを指定してください

en: cleaning up working directory...
ja: 作業領域の整理中...

en: errors during apply, please fix and refresh %s
ja: 適用が失敗したため、対処後に %s への qrefresh を実施してください

en: now at: %s
ja: 適用中の最上位パッチは %s です

en: patch %s is not applied
ja: パッチ %s は未適用です

en: no patches applied
ja: 適用中のパッチはありません

en: qpop: %s is already at the top
ja: qpop: パッチ %s は既に適用中の最上位パッチです

en: qpop: forcing dirstate update
ja: qpop: 作業領域状態の更新を強行します

en: trying to pop unknown node %s
ja: 未知のリビジョン %s が解除対象に指定されました

en: popping would remove a revision not managed by this patch queue
ja: 管理対象外のリビジョンが解除対象に指定されました

en: deletions found between repo revs
ja: リビジョン間で削除が検出されました

en: popping %s
ja: %s の適用解除

en: patch queue now empty
ja: 全てのパッチの適用が解除されました

en: cannot refresh a revision with children
ja: ヘッド以外は qrefresh の対象に指定できません

en: refresh interrupted while patch was popped! (revert --all, qpush to recover)
ja: パッチ解除中に中断されました!(revert --all および qpush で復旧)

en: patch queue directory already exists
ja: パッチ管理領域は既に存在します

en: patch %s is not in series file
ja: パッチ %s は未知のパッチです

en: No saved patch data found
ja: 保存されたパッチ状態データが見つかりません

en: restoring status: %s
ja: パッチ状態 %s の復旧中

en: save entry has children, leaving it alone
ja: パッチ状態保存リビジョンはヘッドでないので削除できません

en: removing save entry %s
ja: パッチ状態保存リビジョン %s の削除中

en: saved queue repository parents: %s %s
ja: パッチ状態保存リビジョンの親: %s %s

en: queue directory updating
ja: パッチ管理領域の更新中

en: Unable to load queue repository
ja: パッチ管理領域を読み込めません

en: save: no patches applied, exiting
ja: save: 適用中のパッチが無いため終了します

en: status is already saved
ja: パッチ状態は保存済みです

en: hg patches saved state
ja: パッチ状態保存用リビジョン

en: repo commit failed
ja: リポジトリのコミット操作に失敗

en: patch %s is already in the series file
ja: 同名のパッチ %s が既に存在します

en: option "-r" not valid when importing files
ja: ファイル取り込みの際の "-r" 指定は不適切です

en: option "-n" not valid when importing multiple patches
ja: 複数パッチ取り込みの際の "-n" 指定は不適切です

en: revision %d is the root of more than one branch
ja: リビジョン %d は1つ以上のブランチの分岐点です

en: revision %d is already managed
ja: リビジョン %d は既に MQ 管理下にあります

en: revision %d is not the parent of the queue
ja: リビジョン %d はパッチ適用の起点ではありません

en: revision %d has unmanaged children
ja: リビジョン %d には MQ 管理下に無い子リビジョンがあります

en: cannot import merge revision %d
ja: マージ実施リビジョン %d は取り込めません

en: revision %d is not the parent of %d
ja: リビジョン %d は、%d の親リビジョンではありません

en: -e is incompatible with import from -
ja: 標準入力(-)からの取り込みの際の -e 指定は不適切です

en: patch %s does not exist
ja: パッチ %s は存在しません

en: need --name to import a patch from -
ja: 標準入力(-)からの取り込みの際には --name 指定が必要です

en: unable to read file %s
ja: ファイル %s が読み込めません

en: adding %s to series file
ja: パッチ %s を追加中

en: remove patches from queue
ja: 管理対象からのパッチ除外

en:     The patches must not be applied, and at least one patch is required. With
        -k/--keep, the patch files are preserved in the patch directory.
ja:     対象パッチは未適用でなければならず、最低1つのパッチ名の指定が
        必要です。-k/--keep を指定した場合、パッチファイルそのものは
        管理領域に残されたままとなります。

en:     To stop managing a patch and move it into permanent history,
        use the :hg:`qfinish` command.
ja:     管理対象外となったパッチを通常リビジョン化する場合は :hg:`qfinish`
        を使用してください。

en: print the patches already applied
ja: 適用中のパッチ一覧の表示

en: only one patch applied
ja: 単一のパッチだけが適用中です

en: print the patches not yet applied
ja: 未適用のパッチ一覧の表示

en: all patches applied
ja: 全てのパッチが適用中です

en: import a patch
ja: パッチの取り込み

en:     The patch is inserted into the series after the last applied
        patch. If no patches have been applied, qimport prepends the patch
        to the series.
ja:     取り込まれたパッチの適用順序は、現在適用中の最上位パッチの次に
        なります。適用中のパッチが無い場合、取り込まれたパッチの適用順序は
        一番最初になります。

en:     The patch will have the same name as its source file unless you
        give it a new one with -n/--name.
ja:     -n/--name による名前の指定が無い場合、取り込み対象のファイル名が
        そのままパッチ名となります。

en:     You can register an existing patch inside the patch directory with
        the -e/--existing flag.
ja:     -e/--existing を指定することで、パッチ管理領域中の既存ファイルを
        取り込み対象とすることができます。

en:     With -f/--force, an existing patch of the same name will be
        overwritten.
ja:     -f/--force が指定された場合、同名の既存パッチを上書きします。

en:     An existing changeset may be placed under mq control with -r/--rev
        (e.g. qimport --rev tip -n patch will place tip under mq control).
        With -g/--git, patches imported with --rev will use the git diff
        format. See the diffs help topic for information on why this is
        important for preserving rename/copy information and permission
        changes.
ja:     -r/--rev を指定することで、既存の通常リビジョンを MQ 管理下に置く
        ことができます(例: 'qimport --rev tip -n patch' は、tip を MQ 管理
        下に置きます)。-g/--git 指定は、--rev 指定による取り込みの際に git
        差分形式を使用します。改名／複製情報や、権限設定の情報保持にとっての
        git 差分形式の有用性に関しては、'help diffs' を参照してください。

en:     To import a patch from standard input, pass - as the patch file.
        When importing from standard input, a patch name must be specified
        using the --name flag.
ja:     標準入力からパッチを取り込む場合、ファイル名に '-' を指定します。
        標準入力からの取り込みの際には、--name でのパッチ名指定が必須です。

en: init a new queue repository (DEPRECATED)
ja: パッチ管理領域の初期化(非推奨)

en:     The queue repository is unversioned by default. If
        -c/--create-repo is specified, qinit will create a separate nested
        repository for patches (qinit -c may also be run later to convert
        an unversioned patch repository into a versioned one). You can use
        qcommit to commit changes to this queue repository.
ja:     特に指定が無い場合、パッチ管理領域は構成管理されません。
        -c/--create-repo が指定された場合、本コマンドはパッチ管理領域自体を
        Mercurial のリポジトリとして作成します(既存のパッチ管理領域を後から
        Mercurial リポジトリ化するのにも使用できます)。管理領域の変更内容は
        qcommit によってコミットすることができます。

en:     This command is deprecated. Without -c, it's implied by other relevant
        commands. With -c, use :hg:`init --mq` instead.
ja:     本コマンドは推奨されません。-c 指定無しでの作成なら、他の関連コマンド
        によって作成されます。-c 指定有りでの作成ならば、:hg:`init --mq`
        を使用してください。

en: clone main and patch repository at same time
ja: リポジトリとパッチ管理領域の同時複製

en:     If source is local, destination will have no patches applied. If
        source is remote, this command can not check if patches are
        applied in source, so cannot guarantee that patches are not
        applied in destination. If you clone remote repository, be sure
        before that it has no patches applied.
ja:     複製元が同一ホスト上にある場合、複製先リポジトリでは、全てのパッチが
        未適用な状態となります。複製元が遠隔ホストにある場合、複製元での
        パッチ適用状況が不明なので、複製先でのパッチ適用状況は未保証です。
        遠隔ホスト上のリポジトリを複製する場合、パッチが未適用であることを
        確認してください。

en:     Source patch repository is looked for in <src>/.hg/patches by
        default. Use -p <url> to change.
ja:     特に指定が無い場合、パッチ管理領域は <src>/.hg/patches から複製され
        ます。変更する場合は -p <url> を使用します。

en:     The patch directory must be a nested Mercurial repository, as
        would be created by :hg:`init --mq`.
ja:     パッチ管理領域は、:hg:`init --mq` によって生成された、入れ子状の
        Mercurial リポジトリでなければなりません。

en: versioned patch repository not found (see init --mq)
ja: 構成管理されたパッチ領域が見つかりません(init --mq 参照)

en: cloning main repository
ja: 主リポジトリを複製中

en: cloning patch repository
ja: パッチ管理リポジトリを複製中

en: stripping applied patches from destination repository
ja: 複製先リポジトリにおいてパッチ適用を解除中

en: updating destination repository
ja: 複製先の作業領域を更新中

en: commit changes in the queue repository (DEPRECATED)
ja: パッチ管理領域の変更をコミット(非推奨)

en:     This command is deprecated; use :hg:`commit --mq` instead.
ja:     本コマンドは非推奨です。:hg:`commit --mq` を使用してください。

en: print the entire series file
ja: 既知のパッチ一覧の表示

en: print the name of the current patch
ja: 現行パッチの名前表示

en: print the name of the next patch
ja: 現行パッチの「次」の既知のパッチの名前表示

en: print the name of the previous patch
ja: 現行パッチの「前」の既知のパッチの名前表示

en: create a new patch
ja: 新規パッチの作成

en:     qnew creates a new patch on top of the currently-applied patch (if
        any). The patch will be initialized with any outstanding changes
        in the working directory. You may also use -I/--include,
        -X/--exclude, and/or a list of files after the patch name to add
        only changes to matching files to the new patch, leaving the rest
        as uncommitted modifications.
ja:     本コマンドは、(パッチ適用中の場合は)適用中パッチの最上位の位置に
        新規パッチを作成します。新規のパッチは、作業領域中の全ての変更を
        保持します。-I/--include、-X/--exclude と、パッチ名に続けて指定
        するファイル名の組み合わせによって、新規パッチに変更が取り込まれる
        ファイルを限定することができます。取り込み対象外のファイルにおける
        変更は未コミットなまま残ります。

en:     -u/--user and -d/--date can be used to set the (given) user and
        date, respectively. -U/--currentuser and -D/--currentdate set user
        to current user and date to current date.
ja:     -u/--user および -d/--date は、それぞれ指定のユーザ名／日時の記録に
        使用できます。 -U/--currentuser および -D/--currendate は、それぞれ
        現ユーザ名／現在日時を記録します。

en:     -e/--edit, -m/--message or -l/--logfile set the patch header as
        well as the commit message. If none is specified, the header is
        empty and the commit message is '[mq]: PATCH'.
ja:     -e/--edit, -m/--message ないし -l/--logfile は、コミットメッセージと
        同様に、パッチのヘッダに記録する情報を指定します。指定が無い場合は、
        ヘッダは空のまま、コミットメッセージが '[mq]: パッチ名' となります。

en:     Use the -g/--git option to keep the patch in the git extended diff
        format. Read the diffs help topic for more information on why this
        is important for preserving permission changes and copy/rename
        information.
ja:     git 拡張差分形式を使用する場合は、-g/--git を指定します。改名／複製
        情報や、権限設定の情報保持にとっての git 差分形式の有用性に関しては、
        'help diffs' を参照してください。

en: update the current patch
ja: 現行パッチの更新

en:     If any file patterns are provided, the refreshed patch will
        contain only the modifications that match those patterns; the
        remaining modifications will remain in the working directory.
ja:     何らかのパターンが指定された場合、更新後のパッチは当該パターンに
        合致するファイルの変更内容だけを含み、他のファイルの変更内容は作業
        領域に残ったままとなります。

en:     If -s/--short is specified, files currently included in the patch
        will be refreshed just like matched files and remain in the patch.
ja:     -s/--short が指定された場合、現行パッチが変更を保持するファイルのみが
        パッチ内容更新の対象となって、パッチにとどまり続けます。

en:     hg add/remove/copy/rename work as usual, though you might want to
        use git-style patches (-g/--git or [diff] git=1) to track copies
        and renames. See the diffs help topic for more information on the
        git diff format.
ja:     複製／改名に関する履歴保存のために git 差分形式を使用(-g/--git 指定や
        設定ファイルでの [diff] git=1 記述)するのであれば、
        add/remove/copy/rename といった hg のコマンドによる履歴記録も、
        通常と変わりなく機能します。git 差分形式の詳細に関しては、
        'help diffs' を参照してください。

en: option "-e" incompatible with "-m" or "-l"
ja: "-e" は、"-m" ないし "-l" と併用できません

en: diff of the current patch and subsequent modifications
ja: 現行パッチと作業領域変更の結合結果の表示

en:     Shows a diff which includes the current patch as well as any
        changes which have been made in the working directory since the
        last refresh (thus showing what the current patch would become
        after a qrefresh).
ja:     現行パッチの変更内容と、前回の qrefresh 実施以後の作業領域における
        変更内容を合わせた差分(＝ 現時点での qrefresh 実施によるパッチ内容の
        更新結果)を表示します。

en:     Use :hg:`diff` if you only want to see the changes made since the
        last qrefresh, or :hg:`export qtip` if you want to see changes
        made by the current patch without including changes made since the
        qrefresh.
ja:     前回の :hg:`qrefresh` 実施以後の作業領域における変更内容を見たい
        場合は :hg:`diff` を、作業領域の変更内容を含まない現行パッチの内容
        のみを見たい場合は :hg:`export qtip` を使用してください。

en: fold the named patches into the current patch
ja: 指定パッチの現行パッチへの統合

en:     Patches must not yet be applied. Each patch will be successively
        applied to the current patch in the order given. If all the
        patches apply successfully, the current patch will be refreshed
        with the new cumulative patch, and the folded patches will be
        deleted. With -k/--keep, the folded patch files will not be
        removed afterwards.
ja:     対象パッチは未適用でなければなりません。それぞれのパッチは指定された
        順序で連続的に現行パッチに適用されます。全ての適用が成功した場合は、
        現行パッチが全てのパッチの累積として更新され、統合されたパッチは削除
        されます。-k/--keep が指定された場合は、統合実施後も統合されｔパッチの
        ファイルは残されます。

en:     The header for each folded patch will be concatenated with the
        current patch header, separated by a line of '* * *'.
ja:     統合対象パッチのヘッダ情報は、'* * *' 行を区切り記号として、現行の
        パッチに追加されます。

en: qfold requires at least one patch name
ja: 統合実施には最低1つのパッチ名指定が必要です

en: Skipping already folded patch %s
ja: 既に統合済みのパッチ %s は無視します

en: qfold cannot fold already applied patch %s
ja: パッチ %s は適用中なので統合できません

en: error folding patch %s
ja: パッチ %s の統合に失敗

en: push or pop patches until named patch is at top of stack
ja: 指定パッチを適用パッチの最上位にする qpush/qpop の実施

en: set or print guards for a patch
ja: パッチのガード設定ないし表示

en:     Guards control whether a patch can be pushed. A patch with no
        guards is always pushed. A patch with a positive guard ("+foo") is
        pushed only if the :hg:`qselect` command has activated it. A patch with
        a negative guard ("-foo") is never pushed if the :hg:`qselect` command
        has activated it.
ja:     「ガード」はパッチ適用の可否を制御します。ガードが設定されていない
        パッチは常に適用されます。「正」のガード(例: "+foo")が設定された
        パッチは、:hg:`qselect` によって当該ガードが設定されている場合に限り
        適用されます。「負」のガード(例: "-foo")が設定されているパッチは、
        :hg:`qselect` によって当該ガードが設定されている場合は適用されません。

en:     With no arguments, print the currently active guards.
        With arguments, set guards for the named patch.
        NOTE: Specifying negative guards now requires '--'.
ja:     本コマンドが引数無しで実行された場合、現行のガード設定を表示します。
        引数有りで実行された場合、指定のパッチに対するガード設定を行います。
        備考: 負のガードの設定には '--' が必要です。

en:     To set guards on another patch::
ja:     現行パッチ以外にガードを設定するには::

en:       hg qguard other.patch -- +2.6.17 -stable
ja:       hg qguard 対象パッチ名 -- +2.6.17 -stable

en: cannot mix -l/--list with options or arguments
ja: -l/--list は、他のオプションや引数と同時に指定できません

en: no patch to work with
ja: 対象とすべきパッチがありません

en: no patch named %s
ja: パッチ %s は未知のパッチです

en: print the header of the topmost or specified patch
ja: 現行パッチないし指定パッチのヘッダ表示

en: push the next patch onto the stack
ja: 次のパッチの適用

en:     When -f/--force is applied, all local changes in patched files
        will be lost.
ja:     -f/--force が指定された場合、パッチ適用対象ファイルの、作業領域に
        おける変更内容は破棄されます。

en: no saved queues found, please use -n
ja: 保存されたパッチ管理領域がありません。-n を使用してください

en: merging with queue at: %s
ja: パッチ管理領域 %s とマージ中

en: pop the current patch off the stack
ja: 現行パッチの適用解除

en:     By default, pops off the top of the patch stack. If given a patch
        name, keeps popping off patches until the named patch is at the
        top of the stack.
ja:     特に指定が無い場合、適用中の最上位パッチを解除します。パッチ名が指定
        された場合、当該パッチが適用中の最上位パッチになるまで、他のパッチの
        適用解除を行います。

en: using patch queue: %s
ja: パッチ管理領域 %s を使用中

en: rename a patch
ja: パッチの改名

en:     With one argument, renames the current patch to PATCH1.
        With two arguments, renames PATCH1 to PATCH2.
ja:     引数が1つの場合、現行パッチを指定された名前に改名します。
        引数が2つの場合、1つ目のパッチの名前を2つ目に改名します。

en: %s already exists
ja: ファイル %s は既に存在します

en: A patch named %s already exists in the series file
ja: 同名のパッチ %s が既に存在します

en: renaming %s to %s
ja: %s から %s に改名中

en: restore the queue state saved by a revision (DEPRECATED)
ja: 指定リビジョンによって保存されたパッチ管理状態の復旧(非推奨)

en:     This command is deprecated, use :hg:`rebase` instead.
ja:     本コマンドは非推奨です。:hg:`rebase` を使用してください。

en: save current queue state (DEPRECATED)
ja: パッチ管理状態の保存(非推奨)

en: destination %s exists and is not a directory
ja: 保存先 %s は既存のファイルです

en: destination %s exists, use -f to force
ja: 保存先 %s が存在します。実施する場合は -f を指定してください

en: copy %s to %s
ja: %s から %s に複製します

en: strip a changeset and all its descendants from the repository
ja: リポジトリからの、特定リビジョンおよびその子孫の除外

en:     The strip command removes all changesets whose local revision
        number is greater than or equal to REV, and then restores any
        changesets that are not descendants of REV. If the working
        directory has uncommitted changes, the operation is aborted unless
        the --force flag is supplied.
ja:     :hg:`strip` は指定のリビジョンと同じか、それ以上のリビジョン番号を
        持つリビジョンを一旦取り除き、指定リビジョンの子孫以外を復旧します。
        作業領域に未コミットの変更がある場合、--force が指定されない限りは
        処理を中断します。

en:     If a parent of the working directory is stripped, then the working
        directory will automatically be updated to the most recent
        available ancestor of the stripped parent after the operation
        completes.
ja:     作業領域の親リビジョンが除外対象になった場合、除外操作の完了後に、
        除外された親リビジョンの先祖の中で最も近い有効なリビジョンを使用して
        作業領域を更新します。

en:     Any stripped changesets are stored in ``.hg/strip-backup`` as a
        bundle (see :hg:`help bundle` and :hg:`help unbundle`). They can
        be restored by running :hg:`unbundle .hg/strip-backup/BUNDLE`,
        where BUNDLE is the bundle file created by the strip. Note that
        the local revision numbers will in general be different after the
        restore.
ja:     除外されたリビジョンは、bundle 形式で ``.hg/strip-backup`` 配下に
        退避されます(bundle 形式に関しては :hg:`help bundle` および
        :hg:`help unbundle` 参照)。除外の際に作成された BUNDLE ファイルで
        :hg:`unbundle .hg/strip-backup/BUNDLE` を実施することで
        除外されたリビジョンを復旧させることができます。通常、復旧の際には
        リビジョン番号が変更されますので注意してください。

en:     Use the --nobackup option to discard the backup bundle once the
        operation completes.
ja:     除外処理完了時点で bundle ファイルを破棄する場合は --nobackup を
        指定してください。

en: set or print guarded patches to push
ja: 作業領域におけるガード選択の設定ないし表示

en:     Use the :hg:`qguard` command to set or print guards on patch, then use
        qselect to tell mq which guards to use. A patch will be pushed if
        it has no guards or any positive guards match the currently
        selected guard, but will not be pushed if any negative guards
        match the current guard. For example::
ja:     パッチ毎のガード設定ないし表示には :hg:`qguard` を、作業領域における
        ガードの選択ないし表示には :hg:`qselect` を使用します。ガードが設定
        されていないか、何らかの「正」のガードがガード選択に合致する場合には
        パッチが適用されますが、何らかの「負」のガードがガード選択に合致する
        場合にはパッチは適用されません。例えば::

en:         qguard foo.patch -stable    (negative guard)
            qguard bar.patch +stable    (positive guard)
            qselect stable
ja:         qguard foo.patch -stable    (「負」のガード)
            qguard bar.patch +stable    (「正」のガード)
            qselect stable

en:     This activates the "stable" guard. mq will skip foo.patch (because
        it has a negative match) but push bar.patch (because it has a
        positive match).
ja:     上記の qselect 実行により、"stable" ガードが選択されます。MQ は
        foo.patch の適用を(「負」のガードに合致するため)見送りますが、
        bar.patch の適用は(「正」のガードに合致するため)実施します。

en:     With no arguments, prints the currently active guards.
        With one argument, sets the active guard.
ja:     本コマンドが引数無しで実行された場合、現在のガード選択状況を表示
        します。引数が指定された場合、ガード選択を設定します。

en:     Use -n/--none to deactivate guards (no other arguments needed).
        When no guards are active, patches with positive guards are
        skipped and patches with negative guards are pushed.
ja:     -n/--none を指定することで、ガード選択を無効化します(他の引数は必要
        ありません)。いずれのガードも選択されていない場合、「正」のガードが
        設定されたパッチの適用は見送られますが、「負」のガードが設定された
        パッチは適用されます。

en:     qselect can change the guards on applied patches. It does not pop
        guarded patches by default. Use --pop to pop back to the last
        applied patch that is not guarded. Use --reapply (which implies
        --pop) to push back to the current patch afterwards, but skip
        guarded patches.
ja:     本コマンドの実行により、適用中のパッチの適用可否も変化し得ます。特に
        指定が無い場合、ガードが有効なパッチの適用解除は行われません。 
        --pop が指定された場合、適用可否が変わる最初のパッチまでのパッチが
        適用解除されます。--reapply が指定された場合、--pop 相当の処理後に、
        ガードが有効なパッチの適用を見送りつつ、現行パッチに至るまでパッチを
        再適用します。

en:     Use -s/--series to print a list of all guards in the series file
        (no other arguments needed). Use -v for more information.
ja:     -s/--series が指定された場合、パッチに設定されたガードを一覧化して
        表示します(他の引数は不要)。詳細表示には -v を指定してください。

en: guards deactivated
ja: ガード設定を無効化します

en: number of unguarded, unapplied patches has changed from %d to %d
ja: ガード設定の変更により、適用除外パッチ数が %d から %d になりました

en: number of guarded, applied patches has changed from %d to %d
ja: ガード設定の変更により、適用対象パッチ数が %d から %d になりました

en: guards in series file:
ja: パッチに設定されているガードの一覧:

en: no guards in series file
ja: ガードが設定されたパッチはありません

en: active guards:
ja: 有効なガード:

en: no active guards
ja: 有効なガードはありません

en: popping guarded patches
ja: ガードが有効なパッチを解除中

en: reapplying unguarded patches
ja: ガードが無効なパッチを再適用中

en: move applied patches into repository history
ja: 適用中パッチの通常リビジョン化

en:     Finishes the specified revisions (corresponding to applied
        patches) by moving them out of mq control into regular repository
        history.
ja:     指定されたリビジョン(適用中パッチに相当)を、MQ 管理下から除外し、
        通常のリビジョンとしてリポジトリに記録します。

en:     Accepts a revision range or the -a/--applied option. If --applied
        is specified, all applied mq revisions are removed from mq
        control. Otherwise, the given revisions must be at the base of the
        stack of applied patches.
ja:     リビジョン範囲指定や、-a/--applied が指定可能です。--applied が指定
        された場合、全ての適用中パッチが MQ 管理下から除外されます。それ
        以外の場合、指定されたリビジョンは、適用中スタックの最下位からの
        一連のリビジョンでなければなりません。

en:     This can be especially useful if your changes have been applied to
        an upstream repository, or if you are about to push your changes
        to upstream.
ja:     この機能は、上流のリポジトリでパッチが受理された場合や、パッチ内容を
        上流リポジトリに反映しようとしている場合などに有用です。

en: no revisions specified
ja: リビジョン指定がありません

en: manage multiple patch queues
ja: 複数のパッチキューの管理

en:     Supports switching between different patch queues, as well as creating
        new patch queues and deleting existing ones.
ja:     複数の異なるパッチキューの間での切り替え、新規パッチキューの作成
        および既存パッチキューの削除を行います。

en:     Omitting a queue name or specifying -l/--list will show you the registered
        queues - by default the "normal" patches queue is registered. The currently
        active queue will be marked with "(active)".
ja:     キュー名称を指定しないか、-l/--list が指定された場合、登録済みの
        キューの一覧が表示されます - 通常は "normal" パッチキューが登録
        済みです。当該時点でアクティブなキューには "(アクティブ)" が表示
        されます。

en:     To create a new queue, use -c/--create. The queue is automatically made
        active, except in the case where there are applied patches from the
        currently active queue in the repository. Then the queue will only be
        created and switching will fail.
ja:     -c/--create が指定された場合、新規キューを作成します。当該時点で
        アクティブなキューからパッチが適用中の場合を除き、新規作成された
        キューが自動的にアクティブなキューとなります。この場合、
        新規キューは生成されますがキューの切り替えは実施されません。

en:     To delete an existing queue, use --delete. You cannot delete the currently
        active queue.
ja:     --delete が指定された場合、既存のキューを削除します。当該時点で
        アクティブなキューは削除できません。

en: patches applied - cannot set new queue active
ja: パッチ適用中 - 新規キューはアクティブにできません

en:  (active)
ja:  (アクティブ)

en: invalid queue name, may not contain the characters ":\/."
ja: ":\/." を含む不正なキュー名称です

en: queue "%s" already exists
ja: キュー "%s" は既に存在します

en: cannot delete queue that does not exist
ja: 存在しないキューは削除できません

en: cannot delete currently active queue
ja: 現時点でアクティブなキューは削除できません

en: use --create to create a new queue
ja: 新規キューの作成には --create を指定してください

en: cannot commit over an applied mq patch
ja: MQ パッチ適用中はコミットを実施できません

en: source has mq patches applied
ja: 元リポジトリでは MQ パッチが適用中です

en: mq status file refers to unknown node %s
ja: MQ の状態管理ファイルが未知のリビジョン %s を参照しています

en: Tag %s overrides mq patch of the same name
ja: タグ %s は MQ パッチの同名タグを上書きします

en: cannot import over an applied patch
ja: パッチ適用中の import による取り込みはできません

en: only a local queue repository may be initialized
ja: 手元のキューのリポジトリしか初期化できません

en: there is no Mercurial repository here (.hg not found)
ja: Mercurial リポジトリが見つかりません(.hg が不在です)

en: no queue repository
ja: キューのリポジトリがありません

en: %d applied
ja: 適用パッチ数       %d

en: %d unapplied
ja: 未適用パッチ数     %d

en: mq:     (empty queue)
ja: mq:     (空キュー)

en: operate on patch repository
ja: パッチ管理リポジトリへの操作

en: print first line of patch header
ja: パッチヘッダの最初の行を表示

en: show only the last patch
ja: 最終適用パッチのみを表示

en: use pull protocol to copy metadata
ja: メタデータ複製に pull プロトコルを使用

en: do not update the new working directories
ja: 新規作業領域の更新を抑止

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
ja: 非圧縮での転送(LAN での高速転送用)

en: REPO
ja: リポジトリ

en: location of source patch repository
ja: 複製元パッチ管理領域位置

en: keep patch file
ja: パッチファイルの削除を抑止

en: stop managing a revision (DEPRECATED)
ja: 指定リビジョンを管理対象から除外(非推奨)

en: edit patch header
ja: パッチヘッダ内容の編集

en: keep folded patch files
ja: 結合対象パッチのパッチファイル削除を抑止

en: overwrite any local changes
ja: 作業領域中の変更を上書き

en: list all patches and guards
ja: 全てのパッチのガード状況を一覧表示

en: drop all guards
ja: 全てのガード設定を破棄

en: import file in patch directory
ja: パッチ管理領域中のファイルから取り込み

en: name of patch file
ja: パッチファイル名

en: overwrite existing files
ja: 既存ファイルの上書き

en: place existing revisions under mq control
ja: 既存リビジョンを MQ 管理下に移行

en: use git extended diff format
ja: git 拡張差分形式の使用

en: qpush after importing
ja: パッチ取り込み後にパッチ適用(qpush)を実施

en: create queue repository
ja: パッチ管理自身を Mercurial で構成管理

en: import uncommitted changes (DEPRECATED)
ja: 作業領域の変更内容のパッチへの取り込み(非推奨)

en: add "From: <current user>" to patch
ja: "From: <現ユーザ名>" をパッチに追加

en: USER
ja: ユーザ

en: add "From: <USER>" to patch
ja: "From: <ユーザ>" をパッチに追加

en: add "Date: <current date>" to patch
ja: "Date: <現在時刻>" をパッチに追加

en: add "Date: <DATE>" to patch
ja: "Date: <日時>" をパッチに追加

en: pop all patches
ja: 全てのパッチの適用を解除

en: queue name to pop (DEPRECATED)
ja: パッチ解除先のパッチ管理領域名(非推奨)

en: forget any local changes to patched files
ja: パッチ対象ファイルに対する作業領域中の変更を破棄

en: apply if the patch has rejects
ja: パッチ適用が拒否されても続行

en: list patch name in commit text
ja: コミットメッセージとしてパッチ名を列挙

en: apply all patches
ja: 全てのパッチを適用

en: merge from another queue (DEPRECATED)
ja: 他のパッチ管理領域とのマージ(非推奨)

en: merge queue name (DEPRECATED)
ja: マージ対象のパッチ管理領域名(非推奨)

en: reorder patch series and apply only the patch
ja: パッチ一覧の順序変更とパッチ適用

en: refresh only files already in the patch and specified files
ja: パッチ対象か、明示指定のあったファイルのみを処理対象にする

en: add/update author field in patch with current user
ja: パッチ作成者情報を現行ユーザに設定

en: add/update author field in patch with given user
ja: パッチ作成者情報を指定ユーザに設定

en: add/update date field in patch with current date
ja: パッチ作成日付情報を現時刻に設定

en: add/update date field in patch with given date
ja: パッチ作成日付情報を指定時刻に設定

en: delete save entry
ja: 保存エントリの破棄

en: update queue working directory
ja: パッチ管理領域の更新

en: copy patch directory
ja: パッチ管理領域の複製

en: copy directory name
ja: 複製先ディレクトリ名

en: clear queue status file
ja: パッチ状態ファイル(status)のクリア

en: force copy
ja: 複製の強行

en: disable all guards
ja: 全てのガード設定を破棄

en: list all guards in series file
ja: 各パッチに設定されたガードを一覧化

en: pop to before first guarded applied patch
ja: 適用可否が変化するパッチの適用を解除

en: pop, then reapply patches
ja: qpop 実施後に再度パッチを適用

en: print patches not in series
ja: パッチ管理領域中の未知のパッチファイルを表示

en: force removal of changesets even if the working directory has uncommitted changes
ja: 作業領域に未コミット修正があっても強制的にリビジョンを除外

en: bundle only changesets with local revision number greater than REV which are not descendants of REV (DEPRECATED)
ja: 指定リビジョンよりリビジョン番号が大きく子孫以外のものを bundle 化(非推奨)

en: no backups
ja: バックアップ作成の抑止

en: show only the first patch
ja: 最初の未適用パッチのみを表示

en: finish all applied changesets
ja: 全ての適用中パッチを通常リビジョン化

en: list all available queues
ja: 有効なキューの一覧表示

en: create new queue
ja: 新規キューの作成

en: delete reference to queue
ja: キューの削除

en: hooks for sending email notifications at commit/push time
ja: commit/push 契機でのメール通知用フック集

en: %s: %d new changesets
ja: %s: %d 件の新しいチェンジセット

en: notify: sending %d subscribers %d changes
ja: notify: %d 購読者に %d 変更を送信中

en: 
    diffs (truncated from %d to %d lines):
ja: 
    差分 (%d 行から %d 行に切り詰め):

en: 
    diffs (%d lines):
ja: 
    差分 (%d 行):

en: notify: suppressing notification for merge %d:%s
ja: notify: マージ %d:%s の通知を抑止中

en: browse command output with an external pager
ja: コマンド出力に対する外部ページャーの使用

en: interpret suffixes to refer to ancestor revisions
ja: 祖先リビジョン参照のための接尾辞の解釈

en: command to send changesets as (a series of) patch emails
ja: 電子メールによる変更内容パッチ送付のコマンド

en: The series is started off with a "[PATCH 0 of N]" introduction, which
    describes the series as a whole.
ja: 一連のメールは、"[PATCH 0 of N]" を Subject ヘッダに持つ、説明メール
    から始まります。

en: Each patch email has a Subject line of "[PATCH M of N] ...", using the
    first line of the changeset description as the subject text. The
    message contains two or three body parts:
ja: 個々のメールの Subject ヘッダは、"[PATCH M of N]" で始まり、対応する
    リビジョンのコミットメッセージの最初の行の内容が記載されます。メールの
    本文は、以下の様な2ないし3の部位から構成されます:

en: - The changeset description.
    - [Optional] The result of running diffstat on the patch.
    - The patch itself, as generated by :hg:`export`.
ja: - コミットメッセージ
    - パッチの差分統計(diffstat)結果 [省略可能]
    - :hg:`export` 形式と同様のパッチ内容

en: Each message refers to the first in the series using the In-Reply-To
    and References headers, so they will show up as a sequence in threaded
    mail and news readers, and in mail archives.
ja: 個々のメールは、In-Reply-To および References ヘッダを使用して、1通目の
    メールを参照しますので、メールリーダーやニュースリーダーでの参照時や、
    メールアーカイブにおいては、一連のスレッドとして扱われます。

en: With the -d/--diffstat option, you will be prompted for each changeset
    with a diffstat summary and the changeset summary, so you can be sure
    you are sending the right changes.
ja: -d/--diffstat を指定した場合、差分統計結果やコミットメッセージを伴って
    送信の有無の問い合わせがありますので、確認しながら送信できます。

en: To configure other defaults, add a section like this to your hgrc
    file::
ja: 以下の様な記述を設定ファイルに追加することで、無指定時の設定を変更でき
    ます::

en: Use ``[patchbomb]`` as configuration section name if you need to
    override global ``[email]`` address settings.
ja: ``[email]`` セクションにおけるグローバルなアドレス設定よりも優先させたい
    設定がある場合には、``[patchbomb]`` セクションを使って記述してください。

en: Then you can use the :hg:`email` command to mail a series of
    changesets as a patchbomb.
ja: ここまで設定できたなら、:hg:`email` コマンドを使用して、一連の
    リビジョンをパッチ爆弾(patchbomb)としてメール送信することができます。

en: To avoid sending patches prematurely, it is a good idea to first run
    the :hg:`email` command with the "-n" option (test only). You will be
    prompted for an email recipient address, a subject and an introductory
    message describing the patches of your patchbomb. Then when all is
    done, patchbomb messages are displayed. If the PAGER environment
    variable is set, your pager will be fired up once for each patchbomb
    message, so you can verify everything is alright.
ja: 不完全なパッチの送信を防ぐ上で、まずは "-n"(＝「表示のみ」)指定付きで
    :hg:`email` コマンドを実行するのがお勧めです。これを指定した実行の際には
    送信先アドレスや、一連のパッチから成るパッチ爆弾の説明文等の入力が促され
    ます。必要な入力が完了すると、送信されるメールの内容が表示されます。
    PAGER 環境変数が設定されている場合、パッチ爆弾を構成するメールごとに、
    環境変数に設定されたプログラムが起動されますので、内容を確認することが
    出来ます。

en: The -m/--mbox option is also very useful. Instead of previewing each
    patchbomb message in a pager or sending the messages directly, it will
    create a UNIX mailbox file with the patch emails. This mailbox file
    can be previewed with any mail user agent which supports UNIX mbox
    files, e.g. with mutt::
ja: -m/--mbox も有用です。PAGER での表示やメール送信の代わりに、パッチの
    メールを格納した UNIX mailbox 形式のファイルを作成します。このファイルは
    UNIX  mailbox 形式ファイルに対応している任意のツールで閲覧することができ
    ます。例えば mutt というツールの場合::

en: When you are previewing the patchbomb messages, you can use ``formail``
    (a utility that is commonly installed as part of the procmail
    package), to send each message out::
ja: パッチ爆弾の内容を閲覧中に、``formail``(procmail パッケージの一部として
    大抵のシステムにインストールされているユーティリティです)を使用して
    メールを送信することができます::

en: That should be all. Now your patchbomb is on its way out.
ja: 以上で完了です。これでパッチ爆弾が送信されました。

en: You can also either configure the method option in the email section
    to be a sendmail compatible mailer or fill out the [smtp] section so
    that the patchbomb extension can automatically send patchbombs
    directly from the commandline. See the [email] and [smtp] sections in
    hgrc(5) for details.
ja: 設定ファイルの [email] セクションで method 指定を行うことで、sendmail
    互換のメール送信プログラムを指定することもできれば、[smtp] セクションに
    必要な情報を記述することで、外部プログラムの助けを借りずに Mercurial から
    直接パッチ爆弾を送信することも可能です。これらのセクションに関する詳細は
    設定ファイルに関するドキュメント(hgrc(5))を参照してください。

en: %s Please enter a valid value
ja: %s 適切な値を入力してください

en: Please enter a valid value.
ja: 適切な値を入力してください。

en: does the diffstat above look okay?
ja: 上記の差分統計で間違いありませんか？

en: diffstat rejected
ja: 差分統計が却下されました

en: send changesets by email
ja: 電子メールによる変更内容のパッチ送付

en:     By default, diffs are sent in the format generated by
        :hg:`export`, one per message. The series starts with a "[PATCH 0
        of N]" introduction, which describes the series as a whole.
ja:     特に指定の無い場合、:hg:`export` の生成する差分形式でリビジョン毎に
        メールが送信されます。一連のメールは、"[PATCH 0 of N]" を Subject
        ヘッダに持つ、説明メールから始まります。

en:     Each patch email has a Subject line of "[PATCH M of N] ...", using
        the first line of the changeset description as the subject text.
        The message contains two or three parts. First, the changeset
        description. Next, (optionally) if the diffstat program is
        installed and -d/--diffstat is used, the result of running
        diffstat on the patch. Finally, the patch itself, as generated by
        :hg:`export`.
ja:     個々のメールの Subject ヘッダは、"[PATCH M of N]" で始まり、
        対応するリビジョンのコミットメッセージの1行目が記載されます。
        メール本文は、2ないし3の部位から構成されます。最初の部位にはコミット
        メッセージの続きが配置されます。diffstat コマンドが利用可能で
        且つ -d/--diffstat が指定された場合、次の部位にはパッチの差分統計が
        配置されます。最後の部位には、:hg:`export` の生成する差分による
        パッチが配置されます。

en:     By default the patch is included as text in the email body for
        easy reviewing. Using the -a/--attach option will instead create
        an attachment for the patch. With -i/--inline an inline attachment
        will be created.
ja:     特に指定の無い場合、パッチはメール本文中に通常テキストとして埋め込ま
        れます。-a/--attach 指定により、パッチが添付ファイル化されます。
        -i/--inline 指定により、インライン添付ファイルとなります。

en:     With -o/--outgoing, emails will be generated for patches not found
        in the destination repository (or only those which are ancestors
        of the specified revisions if any are provided)
ja:     -o/--outgoing 指定がある場合、連携対象リポジトリに存在しない
        (あるいは、指定リビジョンの子孫となる)リビジョンのためのパッチのみが
        メールで送信されます。

en:     With -b/--bundle, changesets are selected as for --outgoing, but a
        single email containing a binary Mercurial bundle as an attachment
        will be sent.
ja:     -b/--bundle 指定がある場合、対象リビジョンの選択は --outgoing 指定
        時と同様に行われますが、Mercurial のバンドル形式ファイルを添付
        ファイルとする単一のメールとして送信されます。

en:       hg email -r 3000          # send patch 3000 only
          hg email -r 3000 -r 3001  # send patches 3000 and 3001
          hg email -r 3000:3005     # send patches 3000 through 3005
          hg email 3000             # send patch 3000 (deprecated)
ja:       hg email -r 3000          # リビジョン 3000 
          hg email -r 3000 -r 3001  # リビジョン 3000 および 3001
          hg email -r 3000:3005     # リビジョン 3000 から 3005 まで
          hg email 3000             # リビジョン 3000 (非推奨形式)

en:       hg email -o               # send all patches not in default
          hg email -o DEST          # send all patches not in DEST
          hg email -o -r 3000       # send all ancestors of 3000 not in default
          hg email -o -r 3000 DEST  # send all ancestors of 3000 not in DEST
ja:       hg email -o               # default に無いリビジョン
          hg email -o DEST          # DEST に無いリビジョン
          hg email -o -r 3000       # default に無い 3000 以後
          hg email -o -r 3000 DEST  # DEST に無い 3000 以後

en:       hg email -b               # send bundle of all patches not in default
          hg email -b DEST          # send bundle of all patches not in DEST
          hg email -b -r 3000       # bundle of all ancestors of 3000 not in default
          hg email -b -r 3000 DEST  # bundle of all ancestors of 3000 not in DEST
ja:       hg email -b               # default に無いものを bundle 形式で
          hg email -b DEST          # DEST に無いものを bundle 形式で
          hg email -b -r 3000       # default に無い 3000 以後を bundle 形式で
          hg email -b -r 3000 DEST  # DEST に無い 3000 以後を bundle 形式で

en:     Before using this command, you will need to enable email in your
        hgrc. See the [email] section in hgrc(5) for details.
ja:     本コマンドを使用する前に、設定ファイルに電子メール関連設定を記述する
        必要があります。設定ファイルに関するドキュメント(hgrc(5))を参照して
        ください。

en: specify at least one changeset with -r or -o
ja: -r 又は -o を使用してリビジョンを指定してください

en: --outgoing mode always on with --bundle; do not re-specify --outgoing
ja: --bundle 指定で暗黙に有効となりますので --outgoing 指定は不要です

en: too many destinations
ja: 対象指定が多過ぎです

en: use only one form to specify the revision
ja: リビジョン指定は単一の形式で行ってください

en: 
    Write the introductory message for the patch series.
ja: 
    一連のパッチのための説明文を記述してください。

en: This patch series consists of %d patches.
ja: 一連のパッチは %d 個のパッチから構成されています。

en: Final summary:
ja: 統計結果:

en: Displaying
ja: 表示中

en: Writing
ja: 書き出し中

en: Sending
ja: 送信中

en: send patches as attachments
ja: 添付ファイルとしてパッチを送信

en: send patches as inline attachments
ja: インライン添付ファイルとしてパッチを送信

en: email addresses of blind carbon copy recipients
ja: BCC 宛先のメールアドレス

en: email addresses of copy recipients
ja: CC 宛先のメールアドレス

en: add diffstat output to messages
ja: 差分統計を出力に追加

en: use the given date as the sending date
ja: メールの Date ヘッダ値に指定日時を設定

en: use the given file as the series description
ja: 指定ファイルの内容を説明文として使用

en: email address of sender
ja: メールの From ヘッダ値

en: print messages that would be sent
ja: 送信予定のメールの内容を表示

en: write messages to mbox file instead of sending them
ja: メール送信の代わりに、mbox ファイルに書き出す

en: email addresses replies should be sent to
ja: 返信メールの送付先アドレス

en: subject of first message (intro or single patch)
ja: 説明文ないし単一パッチ送信メールの Subject ヘッダ値

en: message identifier to reply to
ja: 返信対象のメッセージID

en: flags to add in subject prefixes
ja: subject 欄に付与するフラグ

en: email addresses of recipients
ja: TO 宛先のメールアドレス

en: omit hg patch header
ja: Mercurial 固有のパッチヘッダを省略

en: send changes not found in the target repository
ja: 対象リポジトリに無いリビジョンをパッチ形式で送信

en: send changes not in target as a binary bundle
ja: 対象リポジトリに無いリビジョンをバンドル形式で送信

en: name of the bundle attachment file
ja: バンドル形式添付ファイルのファイル名

en: a revision to send
ja: 送信するリビジョン

en: run even when remote repository is unrelated (with -b/--bundle)
ja: 連携先が無関係なリポジトリでも送信(-b/--bundle 指定時)

en: a base changeset to specify instead of a destination (with -b/--bundle)
ja: 連携先指定の代わりとなる基底リビジョン(-b/--bundle 指定時)

en: send an introduction email for a single patch
ja: 説明文を独立したメールで送信

en: hg email [OPTION]... [DEST]...
ja: hg email [OPTION]... [DEST]..."

en: show progress bars for some actions
ja: 処理における進捗状況表示

en: command to delete untracked files from the working directory
ja: 作業領域中の未登録ファイルを削除するコマンド

en: removes files not tracked by Mercurial
ja: Mercurial による管理対象ではないファイルの削除

en: %s cannot be removed
ja: %s を削除できませんでした

en: warning: %s
ja: 警告: %s

en: Removing file %s
ja: ファイル %s を削除しています

en: Removing directory %s
ja: ディレクトリ %s を削除しています

en: abort if an error occurs
ja: エラーが発生した場合、中断する

en: purge ignored files too
ja: 無視したファイルも削除する

en: print filenames instead of deleting them
ja: ファイル削除の変わりにファイル名表示を実施

en: end filenames with NUL, for use with xargs (implies -p/--print)
ja: ファイル名をNUL文字(0x00)で終端(xargs -p/--print との併用向け)

en: hg purge [OPTION]... [DIR]...
ja: hg purge [OPTION]... [DIR]..."

en: command to move sets of revisions to a different ancestor
ja: 一連のリビジョンを異なる履歴ツリー上の位置に移動させるコマンド

en: This extension lets you rebase changesets in an existing Mercurial
    repository.
ja: 本エクステンションは、既存の Mercurial リポジトリにおけるリビジョンの
    リベースを可能にします。

en: For more information:
    http://mercurial.selenic.com/wiki/RebaseExtension
ja: 詳細は以下を参照してください:
    http://mercurial.selenic.com/wiki/RebaseExtension

en: move changeset (and descendants) to a different branch
ja: 別な履歴位置へのリビジョン(およびその子孫)の移動

en:     Rebase uses repeated merging to graft changesets from one part of
        history (the source) onto another (the destination). This can be
        useful for linearizing *local* changes relative to a master
        development tree.
ja:     ある履歴位置(移動元)から別な位置(移動先)へとリビジョンを移動するため
        本コマンドは反復的なマージを行ないます。この機能は、手元のリポジトリ
        における成果を、開発用のマスターリポジトリに反映する際に、枝分かれの
        無い状態にしたい場合などで有用です。

en:     You should not rebase changesets that have already been shared
        with others. Doing so will force everybody else to perform the
        same rebase or they will end up with duplicated changesets after
        pulling in your rebased changesets.
ja:     他の利用者に公開済みのリビジョンは、移動すべきではありません。
        公開済みリビジョンの移動は、他の利用者に同様の移動操作を強制する
        ことになったり、あなたが移動した後のリビジョンを取り込むことで、
        同一リビジョンが重複した状態になってしまったりします。

en:     If you don't specify a destination changeset (``-d/--dest``),
        rebase uses the tipmost head of the current named branch as the
        destination. (The destination changeset is not modified by
        rebasing, but new changesets are added as its descendants.)
ja:     移動先リビジョン (``-d/--dest``) が指定されない場合、現行ブランチの
        最新ヘッドを移動先とみなします。(移動先リビジョンが改変されることは
        ありませんが、移動先の子孫として新規リビジョンが追加されます)

en:     You can specify which changesets to rebase in two ways: as a
        "source" changeset or as a "base" changeset. Both are shorthand
        for a topologically related set of changesets (the "source
        branch"). If you specify source (``-s/--source``), rebase will
        rebase that changeset and all of its descendants onto dest. If you
        specify base (``-b/--base``), rebase will select ancestors of base
        back to but not including the common ancestor with dest. Thus,
        ``-b`` is less precise but more convenient than ``-s``: you can
        specify any changeset in the source branch, and rebase will select
        the whole branch. If you specify neither ``-s`` nor ``-b``, rebase
        uses the parent of the working directory as the base.
ja:     移動対象リビジョンは、"source" 指定と "base" 指定の2つの方法で
        指定可能です。どちらも履歴ツリー上から「移動元ブランチ」リビジョンを
        抽出するための簡略表現です。 "source" (``-s/--source``) を指定した
        場合、指定リビジョンおよびその子孫全てを移動します。 "base" 
        (``-b/--base``) を指定した場合、移動先リビジョンと共通となる先祖を
        含まない範囲で指定リビジョンの先祖へと遡り、移動対象を選択します。
        そのため、``-s`` での指定と比較して、 ``-b`` での指定は精密さでは
        劣りますが、その分便利です。移動元のブランチで任意のリビジョンを
        選択することで、ブランチ全体から対象が自動的に選択されます。
        ``-s`` も ``-b`` も指定しない場合、作業領域の親リビジョンを 
        "base" とみなします。

en:     By default, rebase recreates the changesets in the source branch
        as descendants of dest and then destroys the originals. Use
        ``--keep`` to preserve the original source changesets. Some
        changesets in the source branch (e.g. merges from the destination
        branch) may be dropped if they no longer contribute any change.
ja:     特に指定が無い場合、本コマンドは移動元ブランチのリビジョンを、
        移動先の子孫として再生成し、その後に元リビジョンを破棄します。
        移動元リビジョンを残す場合、``--keep`` を指定してください。
        移動元ブランチのリビジョンのうち、何も貢献の無いリビジョン
        (例: 移動先ブランチとのマージ実施リビジョン等) は無視されます。

en:     If a rebase is interrupted to manually resolve a merge, it can be
        continued with --continue/-c or aborted with --abort/-a.
ja:     手動マージによる衝突解消の必要から中断された場合、--continue/-c で
        処理を継続したり、--abort/-a で処理を終了させたりできます。

en:     Returns 0 on success, 1 if nothing to rebase.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0、移植が実施されない場合は 1 です。

en: cannot use both abort and continue
ja: --abort と --continue は併用できません

en: cannot use collapse with continue or abort
ja: --collapse は --abort や --continue と併用できません

en: cannot use detach with continue or abort
ja: --detach は --abort や --continue と併用できません

en: abort and continue do not allow specifying revisions
ja: --abort や --continue は、りビジョン指定と併用できません

en: cannot specify both a revision and a base
ja: --soruce と --base は併用できません

en: detach requires a revision to be specified
ja: --detach にはリビジョン指定が必要です

en: cannot specify a base with detach
ja: --base と --detach は同時には指定出来ません

en: nothing to rebase
ja: リベースの必要はありません

en: cannot use both keepbranches and extrafn
ja: --keepbranches と --extrafn は併用できません

en: fix unresolved conflicts with hg resolve then run hg rebase --continue
ja:  'hg resolve' で衝突解消してから 'hg rebase --continue' してください

en: no changes, revision %d skipped
ja: 変更がないので、リビジョン %d をスキップ

en: rebase merging completed
ja: リベースのマージ処理が完了

en: warning: new changesets detected on source branch, not stripping
ja: 警告: リベース元に新規リビジョンを検出したので、破棄しません

en: rebase completed
ja: リベース完了

en: %d revisions have been skipped
ja: %d 個のリビジョンをスキップ

en: unable to collapse, there is more than one external parent
ja: 複数の親との関係から、--collapse は指定できません

en: cannot use revision %d as base, result would have 3 parents
ja: 親リビジョンが 3 つになるので、リビジョン %d をベースにできません

en: no rebase in progress
ja: 進行中のリベース状態はありません

en: warning: new changesets detected on target branch, can't abort
ja: 警告: 新規リビジョンが対象ブランチに検出されたので終了できません

en: rebase aborted
ja: リベースが中断されました

en: cannot rebase onto an applied mq patch
ja: MQ パッチ上へのリベースはできません

en: source is ancestor of destination
ja: 移動元は移動先の先祖です

en: source is descendant of destination
ja: 移動元は移動先の子孫です

en: rebase working directory to branch head
ja: 作業領域をブランチヘッドにリベース

en: rebase from the specified changeset
ja: 指定リビジョンから移動

en: rebase from the base of the specified changeset (up to greatest common ancestor of base and dest)
ja: 指定リビジョンの先祖から移動 (移動先との共通祖先まで遡ります)

en: rebase onto the specified changeset
ja: 複製先リビジョン

en: collapse the rebased changesets
ja: リベース後に移動リビジョンを単一化

en: keep original changesets
ja: 元リビジョンを維持

en: keep original branch names
ja: 元ブランチ名を維持

en: force detaching of source from its original branch
ja: リベース元を元ブランチから強制的に移動

en: continue an interrupted rebase
ja: 中断されたリベースを再開

en: abort an interrupted rebase
ja: 中断されたリベースを中止

en: commands to interactively select changes for commit/qrefresh
ja: commit または qrefresh 実行時に対話的な変更選択を行うコマンド

en: this modifies a binary file (all or nothing)
ja: これはバイナリファイルに対する変更です(部分的な選択は不可能)

en: this is a binary file
ja: これはバイナリファイルです

en: %d hunks, %d lines changed
ja: %d 個のハンク、%d 行の変更

en: &Yes, record this change
ja: &Yes - この変更を記録します

en: &No, skip this change
ja: &No - この変更をスキップします

en: &Skip remaining changes to this file
ja: &Skip - このファイルの残りの変更を全てスキップします

en: Record remaining changes to this &file
ja: &File - このファイルの残りの変更を全て記録します

en: &Done, skip remaining changes and files
ja: &Done - 残りの変更およびファイルを全てスキップして終了します

en: Record &all changes to all remaining files
ja: &All - 残りの変更およびファイルを全て記録します

en: &Quit, recording no changes
ja: &Quit - 変更を記録しないで終了します

en: user quit
ja: ユーザの指示により終了します

en: examine changes to %s?
ja: %s の変更点を調べますか?

en:  and
ja:  と

en: record this change to %r?
ja: この変更を %r に記録しますか?

en: record change %d/%d to %r?
ja: この変更 (%d 件目 / %d 件中) を %r に記録しますか?

en: interactively select changes to commit
ja: コミットする内容を対話的に選択します

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be candidates for recording.
ja:     ファイル一覧が指定されなかった場合は :hg:`status` で表示される
        全てのファイルが記録の対象となります。

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
ja:     -d/--date での日時表記は :hg:`help dates` を参照してください。

en:     You will be prompted for whether to record changes to each
        modified file, and for files with multiple changes, for each
        change to use. For each query, the following responses are
        possible::
ja:     変更されたファイルの変更箇所ごとに記録するかどうか質問されます。
        それに対して以下の操作が可能です::

en:       y - record this change
          n - skip this change
ja:       y - この変更を記録します
          n - この変更をスキップします

en:       s - skip remaining changes to this file
          f - record remaining changes to this file
ja:       s - このファイルの残りの変更を全てスキップします
          f - このファイルの残りの変更を全て記録します

en:       d - done, skip remaining changes and files
          a - record all changes to all remaining files
          q - quit, recording no changes
ja:       d - 残りの変更およびファイルをスキップして終了します
          a - 残り全てのファイルの変更を記録します
          q - 変更を記録しないで終了します

en:       ? - display help
ja:       ? - ヘルプを表示します

en:     This command is not available when committing a merge.
ja:     本コマンドをマージのコミットに使用することはできません。

en: 'mq' extension not loaded
ja: 'mq' エクステンションが読み込まれていません

en: running non-interactively, use commit instead
ja: 非対話的に実行する場合は commit を使用してください

en: cannot partially commit a merge (use hg commit instead)
ja: マージの部分コミットはできません ('hg commit' を使用してください)

en: no changes to record
ja: 記録可能な変更がありません

en: patch failed to apply
ja: パッチの適用に失敗

en: recreates hardlinks between repository clones
ja: 複製リポジトリ間でのハードリンクの再生成

en: recreate hardlinks between two repositories
ja: ２つのリポジトリ間でのハードリンクの再生成

en: hardlinks are not supported on this system
ja: このシステム上ではハードリンクはサポートしていません

en: relinking %s to %s
ja: %s から %s にハードリンク中

en: collecting
ja: 収集中

en: files
ja: ファイル

en: collected %d candidate storage files
ja: %d 個の候補ファイルの領域を回収

en: source and destination are on different devices
ja: リンク元とリンク先が同一ファイルシステム上にありません

en: not linkable: %s
ja: リンク不可ファイル: %s

en:  files
ja:  ファイル

en: pruning
ja: 刈り込み中

en: pruned down to %d probably relinkable files
ja: ハードリンク可能と思われる %d のファイルを除外

en: relinking
ja: 再リンク中

en: relinked %d files (%d bytes reclaimed)
ja: %d ファイルを再リンク(%d バイトの節約)

en: extend schemes with shortcuts to repository swarms
ja: 連携先リポジトリ群に対する略記指定の拡張

en: share a common history between several working directories
ja: 複数作業領域による履歴情報領域の共有

en: create a new shared repository
ja: 共有リポジトリの新規作成

en: do not create a working copy
ja: 作業領域の更新を抑止します

en: command to transplant changesets from another branch
ja: 別ブランチからパッチを移植するコマンド

en: This extension allows you to transplant patches from another branch.
ja: 本エクステンションは、別ブランチからのパッチの移植を可能にします。

en: Transplanted patches are recorded in .hg/transplant/transplants, as a
    map from a changeset hash to its hash in the source repository.
ja: 移植されたパッチの情報は、移植先リビジョンのハッシュ値から、移植元
    リポジトリにおけるハッシュ値への変換として、.hg/transplant/transplants
    に記録されます。

en: skipping already applied revision %s
ja: すでに適用したりビジョン %s を飛ばしています

en: skipping merge changeset %s:%s
ja: チェンジセット %s:%s のマージを飛ばしています

en: %s merged at %s
ja: %s を %s にマージ

en: %s transplanted to %s
ja: %s を %s に移植

en: filtering %s
ja: %s をフィルタリング中

en: filter failed
ja: フィルターに失敗

en: can only omit patchfile if merging
ja: マージの場合のみパッチファイルを省略可能

en: %s: empty changeset
ja: %s: 空のチェンジセット

en: fix up the merge and run hg transplant --continue
ja: 衝突解消後に :hg:`transplant --continue` してください

en: %s transplanted as %s
ja: %s が %s として移植されました

en: transplant log file is corrupt
ja: 移植ログファイルが破損しています

en: working dir not at transplant parent %s
ja: 作業領域が移植親 %s ではありません

en: commit failed
ja: コミットに失敗

en: y: transplant this changeset
    n: skip this changeset
    m: merge at this changeset
    p: show patch
    c: commit selected changesets
    q: cancel transplant
    ?: show this help
ja: y: このリビジョンを移植
    n: このリビジョンは移植しない
    m: このリビジョンでマージ
    p: パッチを表示
    c: 選択されたリビジョンをコミット
    q: 移植の取り消し
    ?: ヘルプの表示

en: apply changeset? [ynmpcq?]:
ja: チェンジセットを適用しますか? [ynmpcq?]:

en: no such option
ja: そのようなオプションはありません

en: transplant changesets from another branch
ja: 別のブランチへのチェンジセットの移植

en:     Selected changesets will be applied on top of the current working
        directory with the log of the original changeset. If --log is
        specified, log messages will have a comment appended of the form::
ja:     選択されたチェンジセットは、元チェンジセットのコミットログと一緒に
        現在の作業領域上に適用されます。--log 指定がある場合、以下の形式の
        メッセージが追加されます::

en:     You can rewrite the changelog message with the --filter option.
        Its argument will be invoked with the current changelog message as
        $1 and the patch as $2.
ja:     --filter によりコミットログを改変することができます。指定された値は
        コマンド起動に使用され、第1引数にはコミットメッセージ、第2引数には
        パッチが指定されます。

en:     If --source/-s is specified, selects changesets from the named
        repository. If --branch/-b is specified, selects changesets from
        the branch holding the named revision, up to that revision. If
        --all/-a is specified, all changesets on the branch will be
        transplanted, otherwise you will be prompted to select the
        changesets you want.
ja:     --source/-s が指定された場合、指定のリポジトリから移植されます。
        --branch/-b が指定された場合、指定の名前を持つブランチから移植
        されます。--all/-a が指定された場合、指定されたブランチ中の全ての
        チェンジセットが移植対処となり、それ以外の場合は移植対象とする
        チェンジセットの問い合わせがあります。

en:     :hg:`transplant --branch REVISION --all` will rebase the selected
        branch (up to the named revision) onto your current working
        directory.
ja:     :hg:`transplant --branch REVISION --all` 形式での起動の場合、
        指定 REVISION までのブランチ全体が、現在の作業領域上に移植されます。

en:     You can optionally mark selected transplanted changesets as merge
        changesets. You will not be prompted to transplant any ancestors
        of a merged transplant, and you can merge descendants of them
        normally instead of transplanting them.
ja:     選択した対象チェンジセットの移植を、マージ実施とみなすことも可能
        です。移植の際にマージ対象リビジョンに関する問い合わせは無く、移植
        後の移植元の子孫に対しては、移植ではなく通常のマージが可能です。

en:     If no merges or revisions are provided, :hg:`transplant` will
        start an interactive changeset browser.
ja:     マージ対象もリビジョン指定もない場合、:hg:`transplant` は対話的に
        移植を行ないます。

en:     If a changeset application fails, you can fix the merge by hand
        and then resume where you left off by calling :hg:`transplant
        --continue/-c`.
ja:     移植に失敗した場合、手動での衝突解消後に :hg:`transplant
        --continue/-c` を実行することで、中断された移植を再開可能です。

en: --continue is incompatible with branch, all or merge
ja: --continue は --branch、--all、--merge と併用できません

en: no source URL, branch tag or revision list provided
ja: 元 URL、ブランチタグ、リビジョン指定のいずれも指定されていません

en: --all requires a branch revision
ja: --all 指定にはブランチリビジョンが必要です

en: --all is incompatible with a revision list
ja: --all とリビジョン指定は併用できません

en: no revision checked out
ja: 作業領域が未更新です

en: outstanding uncommitted merges
ja: マージが未コミットです

en: outstanding local changes
ja: 未コミットの変更があります

en: pull patches from REPO
ja: パッチ取り込み元リポジトリの指定

en: BRANCH
ja: ブランチ

en: pull patches from branch BRANCH
ja: パッチ取り込み元ブランチの指定

en: pull all changesets up to BRANCH
ja: 指定ブランチの全てを取り込む

en: skip over REV
ja: 指定リビジョンのスキップ

en: merge at REV
ja: 指定リビジョンにおけるマージ

en: append transplant info to log message
ja: コミットログへの移植情報の付与

en: continue last transplant session after repair
ja: 中断された直前の移植作業の再開

en: filter changesets through command
ja: チェンジセットのフィルタ指定

en: allow the use of MBCS paths with problematic encodings
ja: 問題のある文字コードでの多バイト符号化文字を使用したパス名の有効化

en: Some MBCS encodings are not good for some path operations (i.e.
    splitting path, case conversion, etc.) with its encoded bytes. We call
    such a encoding (i.e. shift_jis and big5) as "problematic encoding".
    This extension can be used to fix the issue with those encodings by
    wrapping some functions to convert to Unicode string before path
    operation.
ja: パス名の取り扱い(例: パス要素の分割、文字大小変換等)上、不適切な文字を
    含む多バイト符号化文字セット(MBCS)が存在します。ここではそのような文字
    セット(例: shift_jis および big5)を「問題文字コード」と呼びます。
    本エクステンションは、パス操作の実施前に unicode 文字列化する処理を
    割り込ませることで、問題文字コードによって発生する障害を防ぎます。

en: This extension is useful for:
ja: このエクステンションは以下の場合に有用です:

en: - Japanese Windows users using shift_jis encoding.
    - Chinese Windows users using big5 encoding.
    - All users who use a repository with one of problematic encodings on
      case-insensitive file system.
ja: - shift_jis 文字コードを使用する日本語 Windows のユーザ
    - big5 文字コードを使用する中国語 Windows のユーザ
    - 文字大小を区別できないファイルシステム上で、問題文字コードを
      使用したリポジトリを運用するユーザ

en: This extension is not needed for:
ja: このエクステンションは以下の場合には不要です:

en: - Any user who use only ASCII chars in path.
    - Any user who do not use any of problematic encodings.
ja: - パス名に ASCII 文字しか使用しないユーザ
    - 問題文字コードを使用しないユーザ

en: Note that there are some limitations on using this extension:
ja: このエクステンションの利用には幾つかの制限があります:

en: - You should use single encoding in one repository.
ja: - リポジトリ内では単一の文字コードを使用してください

en: 
    By default, win32mbcs uses encoding.encoding decided by Mercurial.
    You can specify the encoding by config option::
ja: 
    指定の無い場合、win32mbcs は Mercurial により決定される
    (Python プログラム上の) encoding.encoding 変数値を使用します。
    以下の設定記述により、文字コードを指定することができます::

en: It is useful for the users who want to commit with UTF-8 log message.
ja: ログメッセージの文字コードに UTF-8 を使用したいユーザ等に有用です。

en: [win32mbcs] filename conversion failed with %s encoding
ja: [win32mbcs] 文字コード '%s' によるファイル名変換に失敗

en: [win32mbcs] cannot activate on this platform.
ja: [win32mbcs] このプラットフォームでは実行できません。

en: perform automatic newline conversion
ja: 改行形式の自動変換

en:   Deprecation: The win32text extension requires each user to configure
      the extension again and again for each clone since the configuration
      is not copied when cloning.
ja:   非推奨: リポジトリの複製の際に設定は複製されないため、 win32text
      エクステンションは個々の複製／個々のユーザごとに都度設定する必要が
      あります。

en:   We have therefore made the ``eol`` as an alternative. The ``eol``
      uses a version controlled file for its configuration and each clone
      will therefore use the right settings from the start.
ja:   そのため、代替手段として ``eol`` エクステンションが提供されています。
      ``eol`` エクステンションでは、構成管理可能なファイルによる設定が
      可能ですので、複製したリポジトリは最初から適切な状態で使用できます。

en: To perform automatic newline conversion, use::
ja: 改行形式の自動変換を行う場合、以下のように設定します::

en:   [extensions]
      win32text =
      [encode]
      ** = cleverencode:
      # or ** = macencode:
ja:   [extensions]
      win32text =
      [encode]
      ** = cleverencode:
      # ないし ** = macencode:

en:   [decode]
      ** = cleverdecode:
      # or ** = macdecode:
ja:   [decode]
      ** = cleverdecode:
      # ないし ** = macdecode:

en: If not doing conversion, to make sure you do not commit CRLF/CR by accident::
ja: 変換はしないものの、間違った改行形式でのコミットを防止したい場合は::

en:   [hooks]
      pretxncommit.crlf = python:hgext.win32text.forbidcrlf
      # or pretxncommit.cr = python:hgext.win32text.forbidcr
ja:   [hooks]
      pretxncommit.crlf = python:hgext.win32text.forbidcrlf
      # ないし pretxncommit.cr = python:hgext.win32text.forbidcr

en: To do the same check on a server to prevent CRLF/CR from being
    pushed or pulled::
ja: 意図せぬ履歴反映の防止のために、サーバ側で同様の確認を行いたい場合は::

en:   [hooks]
      pretxnchangegroup.crlf = python:hgext.win32text.forbidcrlf
      # or pretxnchangegroup.cr = python:hgext.win32text.forbidcr
ja:   [hooks]
      pretxnchangegroup.crlf = python:hgext.win32text.forbidcrlf
      # ないし pretxnchangegroup.cr = python:hgext.win32text.forbidcr

en: WARNING: %s already has %s line endings
    and does not need EOL conversion by the win32text plugin.
    Before your next commit, please reconsider your encode/decode settings in 
    Mercurial.ini or %s.
ja: 警告: %s は既に行末が %s 形式です
    そのため win32text による行末形式変換は不要です。
    次回の commit までに、Mercurial.ini なり %s における encode/decode 設定を
    見直すことをお勧めします。

en: Attempt to commit or push text file(s) using %s line endings
ja: テキストファイルの行末形式 %s による commit ないし履歴反映を実施

en: in %s: %s
ja: リビジョン %s: %s

en: 
    To prevent this mistake in your local repository,
    add to Mercurial.ini or .hg/hgrc:
ja: 
    同様の間違いを防ぐには、以下の設定を Mercurial.ini ないし .hg/hgrc に
    以下の記述を追加してください:

en: and also consider adding:
ja: 必要であれば以下の記述も追加してください:

en: archive prefix contains illegal components
ja: アーカイブの接頭辞が不正なコンポーネントを含みます

en: cannot give prefix when archiving to files
ja: アーカイブにファイルを追加するときは接頭辞を指定できません

en: unknown archive type '%s'
ja: 未知のアーカイブ種別 '%s'

en: invalid changegroup
ja: チェンジグループが不正です

en: unknown parent
ja: 未知の親

en: integrity check failed on %s:%d
ja: %s:%d の一貫性チェックに失敗

en: %s: not a Mercurial bundle file
ja: %s: Mercurial にバンドルされたファイルではありません

en: %s: unknown bundle version
ja: %s: 未知のバンドルバージョン

en: %s: unknown bundle compression type
ja: %s: 未知のバンドル圧縮方法

en: cannot create new bundle repository
ja: バンドルリポジトリの新規作成はできません

en: premature EOF reading chunk (got %d bytes, expected %d)
ja: 予期しない EOF (%d バイトのみ読込済、本当は %d バイト)

en: empty username
ja: ユーザ名が空です

en: username %s contains a newline
ja: ユーザ名 %s が改行を含んでいます

en: the name '%s' is reserved
ja: タグ名 '%s' はシステムで予約されています

en: options --message and --logfile are mutually exclusive
ja: --message と --logfile は同時に指定できません

en: can't read commit message '%s': %s
ja: コミットメッセージ '%s' を読み込むことができません: %s

en: limit must be a positive integer
ja: 制限は正数でなければなりません

en: limit must be positive
ja: 制限は正数でなければなりません

en: too many revisions specified
ja: リビジョンの指定が多すぎます

en: invalid format spec '%%%s' in output filename
ja: 出力ファイル名に不正なフォーマット '%%%s' 指定

en: adding %s
ja: %s を追加登録中

en: removing %s
ja: %s を登録除外中

en: recording removal of %s as rename to %s (%d%% similar)
ja: %s の削除を %s へのファイル名変更として記録中 (類似度 %d%%)

en: %s: not copying - file is not managed
ja: %s: コピー失敗 - ファイルは登録されていません

en: %s: not copying - file has been marked for remove
ja: %s: コピー失敗 - 削除予定のファイルです

en: %s: not overwriting - %s collides with %s
ja: %s: 上書き失敗 - %s は %s と衝突

en: %s: not overwriting - file exists
ja: %s: 上書きしません - ファイルが存在します

en: %s: not recording move - %s does not exist
ja: %s: 移動は記録されていません - %s は存在しません

en: %s: not recording copy - %s does not exist
ja: %s: 複製は記録されていません - %s は存在しません

en: %s: deleted in working copy
ja: %s: 作業コピーから削除しました

en: %s: cannot copy - %s
ja: %s: コピー失敗 - %s

en: moving %s to %s
ja: %s を %s に移動中

en: copying %s to %s
ja: %s を %s にコピー中

en: %s has not been committed yet, so no copy data will be stored for %s.
ja: %s は未コミットなので、%s のコピーデータは残りません

en: no source or destination specified
ja: 作業元もしくは作業先を指定していません

en: no destination specified
ja: 作業先を指定していません

en: with multiple sources, destination must be an existing directory
ja: 複数の作業元の場合、作業先は存在するディレクトリでなければなりません

en: destination %s is not a directory
ja: 作業先 %s はディレクトリではありません

en: no files to copy
ja: コピーするファイルがありません

en: (consider using --after)
ja: ( --after を使ってみては? )

en: child process failed to start
ja: 子プロセスの生成に失敗

en: changeset:   %d:%s
ja: チェンジセット:   %d:%s

en: branch:      %s
ja: ブランチ:         %s

en: tag:         %s
ja: タグ:             %s

en: parent:      %d:%s
ja: 親:               %d:%s

en: manifest:    %d:%s
ja: 管理ファイル一覧: %d:%s

en: user:        %s
ja: ユーザ:           %s

en: date:        %s
ja: 日付:             %s

en: files+:
ja: ファイル追加:

en: files-:
ja: ファイル削除:

en: files:
ja: ファイル:

en: files:       %s
ja: ファイル:         %s

en: copies:      %s
ja: コピー:           %s

en: extra:       %s=%s
ja: その他:           %s=%s

en: description:
ja: 説明:

en: summary:     %s
ja: 要約:             %s

en: %s: no key named '%s'
ja: %s: '%s' というキーはありません

en: Found revision %s from %s
ja: リビジョン %s を %s で見つけました

en: revision matching date not found
ja: リビジョンに一致する日付がありません

en: cannot follow nonexistent file: "%s"
ja: 存在しないファイルを追跡できません: "%s"

en: can only follow copies/renames for explicit filenames
ja: ファイル名が明示された場合のみ複製/改名を追跡可能です

en: HG: Enter commit message.  Lines beginning with 'HG:' are removed.
ja: HG: コミットメッセージを入力してください。 HG: で始まる行は無視されます。

en: HG: Leave message empty to abort commit.
ja: HG: メッセージが空だとコミットできません。

en: HG: user: %s
ja: HG: ユーザ: %s

en: HG: branch merge
ja: HG: ブランチのマージ

en: HG: branch '%s'
ja: HG: ブランチ '%s'

en: HG: subrepo %s
ja: HG: サブリポジトリ %s

en: HG: added %s
ja: HG: %s を追加

en: HG: changed %s
ja: HG: %s を変更

en: HG: removed %s
ja: HG: %s を削除

en: HG: no files changed
ja: HG: ファイル変更なし

en: empty commit message
ja: コミットメッセージがありません

en: add the specified files on the next commit
ja: 指定ファイルの追加登録予約

en:     Schedule files to be version controlled and added to the
        repository.
ja:     構成管理へのファイルの追加登録を予約します。

en:     The files will be added to the repository at the next commit. To
        undo an add before that, see :hg:`forget`.
ja:     指定されたファイルは次回のコミットから構成管理対象となります。
        追加登録のコミット前取り消しは、:hg:`help revert` を参照して
        ください。

en:     If no names are given, add all files to the repository.
ja:     ファイル名指定が無い場合、作業領域中の全ファイルが対象となります。

en:        An example showing how new (unknown) files are added
           automatically by :hg:`add`::
ja:        以下の実行例は、:hg:`add` 実行における(未知のファイルの)自動的な
           追加の例です::

en:          $ ls
             foo.c
             $ hg status
             ? foo.c
             $ hg add
             adding foo.c
             $ hg status
             A foo.c
ja:          $ ls
             foo.c
             $ hg status
             ? foo.c
             $ hg add
             foo.c を追加登録中
             $ hg status
             A foo.c

en:     Returns 0 if all files are successfully added.
ja:     全てのファイルの登録が成功した場合のコマンド終了値は 0 です。

en: add all new files, delete all missing files
ja: 新規ファイルの追加登録、および不在ファイルの登録除外

en:     Add all new files and remove all missing files from the
        repository.
ja:     作業領域中の新規ファイルの追加登録、および全不在ファイルの登録除外を
        行ないます。

en:     New files are ignored if they match any of the patterns in
        .hgignore. As with add, these changes take effect at the next
        commit.
ja:     .hgignore に記述されたパターンに合致する新規ファイルは無視されます。
        :hg:`add` と同様に、実行効果が発揮されるのは次回コミット時点です。

en:     Use the -s/--similarity option to detect renamed files. With a
        parameter greater than 0, this compares every removed file with
        every added file and records those similar enough as renames. This
        option takes a percentage between 0 (disabled) and 100 (files must
        be identical) as its parameter. Detecting renamed files this way
        can be expensive. After using this option, :hg:`status -C` can be
        used to check which files were identified as moved or renamed.
ja:     ファイルの改名を検知するには -s/--similarity を使用します。0 より
        大きな値が指定された場合、追加・除外ファイルの全てが比較され、改名と
        みなせるか否かが判定されます。このオプションには、0(改名比較無し)
        から 100 (完全一致で判定)までの範囲でパーセンテージを指定します。
        改名判定には実行時間を要する可能性があります。このオプションの使用
        後に、:hg:`status -C` を実施することで、移動／改名が検知された
        ファイルを確認することができます。

en: similarity must be a number
ja: 類似度は数値でなければなりません

en: similarity must be between 0 and 100
ja: 類似度は0から100の間でなければなりません

en: show changeset information by line for each file
ja: ファイル行毎のリビジョン情報表示

en:     List changes in files, showing the revision id responsible for
        each line
ja:     ファイルの各行毎に、その内容が由来するリビジョンIDを表示します。

en:     This command is useful for discovering when a change was made and
        by whom.
ja:     本コマンドは、変更の実施者ないし実施時期を特定するのに有用です。

en:     Without the -a/--text option, annotate will avoid processing files
        it detects as binary. With -a, annotate will annotate the file
        anyway, although the results will probably be neither useful
        nor desirable.
ja:     -a/--text 指定が無い場合、バイナリと思しきファイルは処理対象から
        除外されます。-a 指定が有る場合、結果の有用性の有無に関わらず
        全てのファイルが処理対象となります。

en:     Returns 0 on success.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0 です。

en: at least one filename or pattern is required
ja: ファイル名ないしパターンを最低1つ指定してください

en: at least one of -n/-c is required for -l
ja: -l 指定時には -n/-c のうち最低でもいずれか1つの指定が必要です

en: %s: binary file
ja: %s: バイナリファイルです

en: create an unversioned archive of a repository revision
ja: 特定リビジョン時点のアーカイブのリポジトリ外への生成

en:     By default, the revision used is the parent of the working
        directory; use -r/--rev to specify a different revision.
ja:     特に指定が無い場合、作業領域の親リビジョンが使用されます。
        他のリビジョンを指定する場合は -r/--rev を使用します。

en:     The archive type is automatically detected based on file
        extension (or override using -t/--type).
ja:     アーカイブ種別は、出力先ファイルの拡張子から自動的に判定されますが
        -t/--type で強制することも可能です。

en:     Valid types are:
ja:     有効種別一覧:

en:     :``files``: a directory full of files (default)
        :``tar``:   tar archive, uncompressed
        :``tbz2``:  tar archive, compressed using bzip2
        :``tgz``:   tar archive, compressed using gzip
        :``uzip``:  zip archive, uncompressed
        :``zip``:   zip archive, compressed using deflate
ja:     :``files``: 展開済みアーカイブのイメージ(無指定時)
        :``tar``:   非圧縮の tar アーカイブ形式
        :``tbz2``:  bzip2 圧縮の tar アーカイブ形式
        :``tgz``:   gzip 圧縮の tar アーカイブ形式
        :``uzip``:  非圧縮の zip アーカイブ形式
        :``zip``:   deflate 圧縮の zip アーカイブ形式

en:     The exact name of the destination archive or directory is given
        using a format string; see :hg:`help export` for details.
ja:     アーカイブ生成先となるファイル名ないしディレクトリ名の指定には
        置換指定を使用することができます。置換指定に関する詳細は 
        :hg:`help export` を参照してください。

en:     Each member added to an archive file has a directory prefix
        prepended. Use -p/--prefix to specify a format string for the
        prefix. The default is the basename of the archive, with suffixes
        removed.
ja:     アーカイブ生成の際には、展開時の格納先ディレクトリ名が記録されます。
        -p/--prefix によりディレクトリ名を指定できます(置換指定可能)。特に
        指定が無い場合は、アーカイブ名から拡張子を除いたものが記録されます。

en: no working directory: please specify a revision
ja: 作業領域による暗黙指定ができませんのでリビジョンを明示してください

en: repository root cannot be destination
ja: リポジトリのルートを作成先に指定することはできません

en: cannot archive plain files to stdout
ja: 通常ファイルのアーカイブ先に標準出力を指定することはできません

en: reverse effect of earlier changeset
ja: 以前のチェンジセットにおける変更の打ち消し

en:     Commit the backed out changes as a new changeset. The new
        changeset is a child of the backed out changeset.
ja:     打ち消し用チェンジセットを新規チェンジセットとしてコミットします。
        新規チェンジセットは、打消し対象チェンジセットの子チェンジセット
        として作成されます。

en:     If you backout a changeset other than the tip, a new head is
        created. This head will be the new tip and you should merge this
        backout changeset with another head.
ja:     tip 以外のチェンジセットを打ち消す場合、新規ヘッドが生成されます。
        このヘッドは新規 tip となりますので、この打ち消しチェンジセットと
        他のヘッド(通常は打ち消し実施前のヘッド)をマージしてください。

en:     The --merge option remembers the parent of the working directory
        before starting the backout, then merges the new head with that
        changeset afterwards. This saves you from doing the merge by hand.
        The result of this merge is not committed, as with a normal merge.
ja:     --merge 指定時は、処理実施前に作業領域の親チェンジセットが記録され、
        処理実施後に新たなヘッドとそのチェンジセットがマージされます。
        これにより手動マージの手間が省けます。通常の merge と同様に、
        このマージ結果は自動的には commit されません。

en: please specify just one revision
ja: リビジョン指定は1つだけです

en: please specify a revision to backout
ja: 打ち消し対象リビジョンを指定してください

en: cannot backout change on a different branch
ja: 異なるブランチに属するリビジョンを打ち消すことはできません

en: cannot backout a change with no parents
ja: 親の無いリビジョンを打ち消すことはできません

en: cannot backout a merge changeset without --parent
ja: マージリビジョンの打消しには --parent 指定が必要です

en: %s is not a parent of %s
ja: %s は %s の親リビジョンではありません

en: cannot use --parent on non-merge changeset
ja: 非マージリビジョンには --parent を指定できません

en: changeset %s backs out changeset %s
ja: リビジョン %s はリビジョン %s を打ち消します

en: merging with changeset %s
ja: リビジョン %s とマージ中

en: the backout changeset is a new head - do not forget to merge
ja: 打ち消しリビジョンによりヘッドが増えます - マージを忘れずに

en: (use "backout --merge" if you want to auto-merge)
ja: (自動的にマージする場合は "backout --merge" してください)

en: subdivision search of changesets
ja: リビジョンの分割探索

en:     This command helps to find changesets which introduce problems. To
        use, mark the earliest changeset you know exhibits the problem as
        bad, then mark the latest changeset which is free from the problem
        as good. Bisect will update your working directory to a revision
        for testing (unless the -U/--noupdate option is specified). Once
        you have performed tests, mark the working directory as good or
        bad, and bisect will either update to another candidate changeset
        or announce that it has found the bad revision.
ja:     問題発生契機となるリビジョンの特定を補助します。使用開始の際には、
        問題が発生する既知のリビジョンのうち、最古のものを bad とマークし、
        問題が発生しない既知のリビジョンのうち、最新のものを good とマーク
        します。本コマンドは、検証対象リビジョンで作業領域を更新します(-U/
        --noupdate 指定時除く)。当該リビジョンを検証したなら、bad あるいは
        good でマークしてください。本コマンドは、次の検証候補リビジョンで
        作業領域を更新するか、問題契機リビジョンを特定できた旨を出力します。

en:     As a shortcut, you can also use the revision argument to mark a
        revision as good or bad without checking it out first.
ja:     てみじかな手順としては、作業領域を更新せずに、リビジョン指定を使用
        してリビジョンを good ないし bad にマークすることもできます。

en:     If you supply a command, it will be used for automatic bisection.
        Its exit status will be used to mark revisions as good or bad:
        status 0 means good, 125 means to skip the revision, 127
        (command not found) will abort the bisection, and any other
        non-zero exit status means the revision is bad.
ja:     コマンドが指定された場合、自動的なリビジョン検証に使用されます。
        コマンドの終了コードはリビジョンに対する bad ないし good のマーク
        付けに使用されます。終了コード 0 は good、125 はリビジョンのスキップ
        127(コマンドが見つからない場合)は分割探索中断、それ以外の 0 より
        大きい終了コードは bad のマーク付けとみなされます。

en: The first good revision is:
ja: 最初の good なリビジョンは:

en: The first bad revision is:
ja: 最初の bad なリビジョンは:

en: Due to skipped revisions, the first good revision could be any of:
ja: 検証省略により、最初の good なリビジョンは以下から選択可能です:

en: Due to skipped revisions, the first bad revision could be any of:
ja: 検証省略により、最初の bad なリビジョンは以下から選択可能です:

en: cannot bisect (no known good revisions)
ja: 分割探索出来ません(good リビジョンが未指定です)

en: cannot bisect (no known bad revisions)
ja: 分割探索出来ません(bad リビジョンが未指定です)

en: (use of 'hg bisect <cmd>' is deprecated)
ja: ('hg bisect <cmd>' 形式の実行は推奨されません)

en: incompatible arguments
ja: 不正な引数の組み合わせです

en: failed to execute %s
ja: %s の実行に失敗

en: %s killed
ja: %s プロセスは中断されました

en: Changeset %d:%s: %s
ja: リビジョン %d:%s: %s

en: Testing changeset %d:%s (%d changesets remaining, ~%d tests)
ja: リビジョン %d:%s を検証中(検証残 %d、検証済み %d)

en: set or show the current branch name
ja: ブランチ名の設定、ないし現ブランチ名の表示

en:     With no argument, show the current branch name. With one argument,
        set the working directory branch name (the branch will not exist
        in the repository until the next commit). Standard practice
        recommends that primary development take place on the 'default'
        branch.
ja:     引数無しの場合、現ブランチ名を表示します。引数が１つ指定された場合、
        作業領域のブランチ名を設定します(次回コミット時まで、ブランチは生成
        されません)。作業時に基本とするブランチには、'default' ブランチを
        使用することをお勧めします。

en:     Unless -f/--force is specified, branch will not let you set a
        branch name that already exists, even if it's inactive.
ja:     -f/--force 指定が無い場合、例えそれが非アクティブなものであっても、
        既存ブランチと同じ名前は設定できません。

en:     Use -C/--clean to reset the working directory branch to that of
        the parent of the working directory, negating a previous branch
        change.
ja:     -C/--clean を指定することで、以前のブランチ名設定を無効にして、作業
        領域の親リビジョンのブランチ名に戻します。

en:     Use the command :hg:`update` to switch to an existing branch. Use
        :hg:`commit --close-branch` to mark this branch as closed.
ja:     作業領域の内容を既存ブランチのもので更新する場合は :hg:`update` を
        使用してください。現ブランチを閉鎖する場合は
        :hg:`commit --close-branch` を使用してください。

en: reset working directory to branch %s
ja: 作業領域のブランチを %s にリセット

en: a branch of the same name already exists (use 'hg update' to switch to it)
ja: 同名のブランチが存在します(ブランチの切り替えは :hg:`update`)

en: marked working directory as branch %s
ja: 作業領域をブランチ %s に設定

en: list repository named branches
ja: リポジトリ中の名前付きブランチの一覧

en:     List the repository's named branches, indicating which ones are
        inactive. If -c/--closed is specified, also list branches which have
        been marked closed (see :hg:`commit --close-branch`).
ja:     リポジトリ中の名前付きブランチを、非活性(inactive)か否かと共に
        一覧表示します。-c/--closed 指定時には、閉鎖済みのブランチ
        (:hg:`commit --close-branch` 参照)も表示されます。

en:     If -a/--active is specified, only show active branches. A branch
        is considered active if it contains repository heads.
ja:     -a/--active 指定時には、活性(active)ブランチのみが表示されます。
        リポジトリ中にヘッドを持つものが活性ブランチとみなされます。

en:     Use the command :hg:`update` to switch to an existing branch.
ja:     作業領域の内容を既存ブランチのもので更新する場合は :hg:`update` を
        使用してください。

en:     Returns 0.
ja:     コマンドの終了値は 0 です。

en:  (closed)
ja:  (閉鎖済み)

en:  (inactive)
ja:  (非アクティブ)

en: create a changegroup file
ja: バンドルファイルの生成

en:     Generate a compressed changegroup file collecting changesets not
        known to be in another repository.
ja:     連携対象リポジトリに存在しないリビジョンの情報をまとめて、圧縮
        付きバンドルファイルを生成します。

en:     If you omit the destination repository, then hg assumes the
        destination will have all the nodes you specify with --base
        parameters. To create a bundle containing all changesets, use
        -a/--all (or --base null).
ja:     連携対象リポジトリが指定されない場合、1つ以上の --base で指定
        されたリビジョンを持つリポジトリが想定されます。全てのリビジョンを
        含むバンドルファイルを生成するには、-a/--all (ないし --base null)を
        指定します。

en:     You can change compression method with the -t/--type option.
        The available compression methods are: none, bzip2, and
        gzip (by default, bundles are compressed using bzip2).
ja:     圧縮方式を変更する場合は -t/--type を使用します。利用可能な圧縮
        形式は none(無圧縮), bzip2, gzip です(無指定時は bzip2 圧縮)。

en:     The bundle file can then be transferred using conventional means
        and applied to another repository with the unbundle or pull
        command. This is useful when direct push and pull are not
        available or when exporting an entire repository is undesirable.
ja:     任意の方法で転送したバンドルファイルは、他のリポジトリ上で
        'hg unbundle' ないし 'hg pull' により適用可能です。バンドルによる
        伝播は、 'hg push/pull' による直接転送ができない場合や、リポジトリ
        全体の公開が望ましく無い場合に有用です。

en:     Applying bundles preserves all changeset contents including
        permissions, copy/rename information, and revision history.
ja:     バンドルの適用では、権限設定、複製／改名、変更履歴といった情報を
        含む全ての更新内容が取り込まれます。

en:     Returns 0 on success, 1 if no changes found.
ja:     成功時のコマンドの終了値は 0、変更が検出できない場合は 1 です。

en: --base is incompatible with specifying a destination
ja: --base と連携対象は同時には指定できません

en: unknown bundle type specified with --type
ja: --type に未知のバンドル種別が指定されました

en: output the current or given revision of files
ja: 指定されたリビジョン時点のファイル内容の出力

en:     Print the specified files as they were at the given revision. If
        no revision is given, the parent of the working directory is used,
        or tip if no revision is checked out.
ja:     指定されたリビジョン時点でのファイル内容を出力します。リビジョンが
        指定されない場合は作業領域の親リビジョンが、作業領域の更新前なら tip
        が使用されます。

en:     Output may be to a file, in which case the name of the file is
        given using a format string. The formatting rules are the same as
        for the export command, with the following additions:
ja:     出力先指定(置換指定可能)がある場合、出力はファイルに保存されます。
        置換指定には 'hg export' で指定可能なものに加えて以下のものを指定
        できます:

en:     :``%s``: basename of file being printed
        :``%d``: dirname of file being printed, or '.' if in repository root
        :``%p``: root-relative path name of file being printed
ja:     :``%s``: 対象ファイルのベース名
        :``%d``: 対象ファイルの格納ディレクトリ、ないし '.'(ルートの場合)
        :``%p``: 対象ファイルのリポジトリルートからの相対パス

en: make a copy of an existing repository
ja: 既存リポジトリの複製

en:     Create a copy of an existing repository in a new directory.
ja:     既存リポジトリを、新規ディレクトリに複製します。

en:     If no destination directory name is specified, it defaults to the
        basename of the source.
ja:     複製先ディレクトリが指定されない場合、複製元のベース名(パス名の
        末尾要素)を使用します。

en:     The location of the source is added to the new repository's
        .hg/hgrc file, as the default to be used for future pulls.
ja:     将来的な 'hg pull' 実施に備えて、複製先リポジトリの .hg/hgrc 
        ファイルには、複製元リポジトリ位置が default 名義で記録されます。

en:     See :hg:`help urls` for valid source format details.
ja:     リポジトリ位置指定の詳細は、:hg:`help urls` を参照してください。

en:     It is possible to specify an ``ssh://`` URL as the destination, but no
        .hg/hgrc and working directory will be created on the remote side.
        Please see :hg:`help urls` for important details about ``ssh://`` URLs.
ja:     複製先として ``ssh://`` URL 形式を指定することも可能ですが、
        遠隔ホスト上では、.hg/hgrc の作成も、作業領域の更新も行われません。
        ``ssh://`` URL 形式の詳細は、:hg:`help urls` を参照してください。

en:     A set of changesets (tags, or branch names) to pull may be specified
        by listing each changeset (tag, or branch name) with -r/--rev.
        If -r/--rev is used, the cloned repository will contain only a subset
        of the changesets of the source repository. Only the set of changesets
        defined by all -r/--rev options (including all their ancestors)
        will be pulled into the destination repository.
        No subsequent changesets (including subsequent tags) will be present
        in the destination.
ja:     複製先に取り込む一連のリビジョンは、-r/--rev を使用してリビジョン
        (タグ名やブランチ名も可)を列挙することで指定します。
        -r/--rev によるリビジョン指定複製を行なう場合、複製先リポジトリは
        複製元リポジトリの持つリビジョンの一部のみが取り込まれます。
        -r/--rev によって指定されたリビジョン(およびその祖先となるリビジョン)
        が取り込み対象となります。
        複製先リポジトリには、指定リビジョン以後のリビジョンは取り込まれません
        (後続のタグ付けリビジョンも除外されます)。

en:     Using -r/--rev (or 'clone src#rev dest') implies --pull, even for
        local source repositories.
ja:     -r/--rev 指定付き(ないしは 'hg clone 複製元#リビジョン' 形式)
        複製の場合、同一ファイルシステム上での複製であっても、
        暗黙的に --pull 指定を伴います。

en:     For efficiency, hardlinks are used for cloning whenever the source
        and destination are on the same filesystem (note this applies only
        to the repository data, not to the working directory). Some
        filesystems, such as AFS, implement hardlinking incorrectly, but
        do not report errors. In these cases, use the --pull option to
        avoid hardlinking.
ja:     複製元／複製先が同一ファイルシステム上にある場合、資源効率等の
        理由から(リポジトリの内部管理データに対してのみ)ハードリンクが使用
        されます。AFS を含む幾つかのファイルシステムは、ハードリンク実装が
        不適切であるにも関わらず、エラー通知がありません。このような場合には
        --pull を指定することで、ハードリンクを抑止します。

en:     In some cases, you can clone repositories and the working directory
        using full hardlinks with ::
ja:     リポジトリの内部管理データと作業領域中のファイル全てに対する、
        ハードリンクによる複製の作成には、以下の方法が使えるかも知れません::

en:     This is the fastest way to clone, but it is not always safe. The
        operation is not atomic (making sure REPO is not modified during
        the operation is up to you) and you have to make sure your editor
        breaks hardlinks (Emacs and most Linux Kernel tools do so). Also,
        this is not compatible with certain extensions that place their
        metadata under the .hg directory, such as mq.
ja:     この方法は最速の複製方法かもしれませんが、常に安全とは限りません。
        操作の単一性は保障されません(リポジトリの複製中改変の防止は利用者
        責務)し、利用するエディタのファイル改変時の振る舞いが、ハードリンク
        を破棄するものである必要があります(Emacs および多くの Linux 系
        ツールはそのように振舞います)。この制約は .hg ディレクトリ配下に
        メタデータを配置する、MQ などのエクステンションとは相容れません。

en:     Mercurial will update the working directory to the first applicable
        revision from this list:
ja:     Mercurial は、以下の一覧中で最初に利用可能なリビジョンを用いて
        作業領域を更新します:

en:     a) null if -U or the source repository has no changesets
        b) if -u . and the source repository is local, the first parent of
           the source repository's working directory
        c) the changeset specified with -u (if a branch name, this means the
           latest head of that branch)
        d) the changeset specified with -r
        e) the tipmost head specified with -b
        f) the tipmost head specified with the url#branch source syntax
        g) the tipmost head of the default branch
        h) tip
ja:     a) -U が指定されるか、元リポジトリ履歴が空の場合は null リビジョン
        b) -u . が指定され、且つ元リポジトリが同一ホストの場合、
           元リポジトリの作業領域の第1親リビジョン
        c) -u で指定されたリビジョン(ブランチ名が指定された場合、
           当該ブランチの最新ヘッドリビジョン)
        d) -r で指定されたリビジョン
        e) -b で指定sれたブランチの最新ヘッドリビジョン
        f) url#branch 形式で指定されたブランチの最新ヘッドリビジョン
        g) default ブランチの最新ヘッドリビジョン
        h) tip

en: cannot specify both --noupdate and --updaterev
ja: --noupdate と --updaterev は併用できません

en: commit the specified files or all outstanding changes
ja: 指定ファイルないし全ての変更内容のリポジトリへの記録

en:     Commit changes to the given files into the repository. Unlike a
        centralized RCS, this operation is a local operation. See
        :hg:`push` for a way to actively distribute your changes.
ja:     指定されたファイルの変更内容を管理領域に記録(コミット)します。
        RCS のような中央集権的なツールと異なり、この操作は手元の管理領域に
        対する記録しか行いません。変更を能動的に公開する方法に関しては
        :hg:`help push` を参照してください。

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be committed.
ja:     ファイル指定が省略された場合、:hg:`status` により検出される全ての
        変更内容がコミットされます。

en:     If you are committing the result of a merge, do not provide any
        filenames or -I/-X filters.
ja:     'hg merge' 結果をコミットする場合、ファイル名ないし -I/-X のいずれも
        指定しないでください。

en:     If no commit message is specified, Mercurial starts your
        configured editor where you can enter a message. In case your
        commit fails, you will find a backup of your message in
        ``.hg/last-message.txt``.
ja:     コミットメッセージが指定されない場合、メッセージ入力用のプログラムが
        設定に従って起動されます。コミット処理が失敗した場合でも、
        入力したメッセージは ``.hg/last-message.txt`` に保存されます。

en:     Returns 0 on success, 1 if nothing changed.
ja:     成功時のコマンドの終了値は 0、変更が検出できない場合は 1 です。

en: can only close branch heads
ja: ブランチヘッドのみ閉鎖できます

en: nothing changed
ja: 変更なし

en: created new head
ja: 新規ヘッドが増えました

en: reopening closed branch head %d
ja: 閉鎖済みブランチヘッド %d の再開中

en: committed changeset %d:%s
ja: コミット対象リビジョン %d:%s

en: mark files as copied for the next commit
ja: 指定されたファイルの複製

en:     Mark dest as having copies of source files. If dest is a
        directory, copies are put in that directory. If dest is a file,
        the source must be a single file.
ja:     対象ファイルが複製元からの複製であることを記録します。複製先指定が
        ディレクトリの場合、ディレクトリ内に複製が作成されます。複製先指定が
        ファイルの場合、複製元は1つしか指定できません。

en:     By default, this command copies the contents of files as they
        exist in the working directory. If invoked with -A/--after, the
        operation is recorded, but no copying is performed.
ja:     特に指定が無い場合、複製元ファイルの内容を持つ複製先ファイルを作業
        領域に作成します。-A/--after 指定がある場合、「複製」操作は記録され
        ますが、ファイルの複製は行われません。

en:     This command takes effect with the next commit. To undo a copy
        before that, see :hg:`revert`.
ja:     本コマンドの実行結果は次回のコミットの際に効果を発揮します。
        複製操作のコミット前取り消しは、:hg:`help revert` を参照して
        ください。

en:     Returns 0 on success, 1 if errors are encountered.
ja:     成功時のコマンドの終了値は 0、エラー発生時は 1 です。

en: find the ancestor revision of two revisions in a given index
ja: 指定範囲における2つのリビジョンの祖先リビジョンの検索

en: either two or three arguments required
ja: 2ないし3の引数が必要です

en: builds a repo with a given dag from scratch in the current empty repo
ja: 空リポジトリから指定された記号に基くリポジトリの生成

en:     Elements:
ja:     表記:

en:     Whitespace between the above elements is ignored.
ja:     記号間の空白は無視されます。

en: need at least one of -m, -a, -o, -n
ja: -m, -a, -o, -n のいずれか1つは必須です

en: repository is not empty
ja: リポジトリが空ではありません

en: list all available commands and options
ja: 利用可能なコマンドおよびオプション一覧の表示

en: returns the completion list associated with the given command
ja: 指定コマンドの補完リストの作成

en: show information detected about current filesystem
ja: ファイルシステムに関する情報の表示

en: rebuild the dirstate as it would look like for the given revision
ja: 指定リビジョン時点相当の dirstate の再構築

en: validate the correctness of the current dirstate
ja: 現時点の dirstate の整合性検証

en: %s in state %s, but not in manifest1
ja: %s の状態は %s ですが、管理対象ではありません

en: %s in state %s, but also in manifest1
ja: %s の状態は %s ですが、既に管理対象になっています

en: %s in state %s, but not in either manifest
ja: %s の状態は %s ですが、管理対象ではありません

en: %s in manifest1, but listed as state %s
ja: %s は管理対象ですが、状態 %s です

en: .hg/dirstate inconsistent with current parent's manifest
ja: 親リビジョンの管理情報と .hg/dirstate の間に不整合があります

en: show combined config settings from all hgrc files
ja: 全設定ファイルによる最終的な設定内容の表示

en:     With no arguments, print names and values of all config items.
ja:     引数指定が無い場合、全ての設定項目に対して、名前と値を表示します。

en:     With one argument of the form section.name, print just the value
        of that config item.
ja:     'section.name' 形式に合致する引数を1つだけ指定した場合、その設定項目
        値のみを表示します。

en:     With multiple arguments, print names and values of all config
        items with matching section names.
ja:     複数の引数が指定された場合、それらをセクション名とみなし、該当する
        セクションの設定項目を全て表示します。

en:     With --debug, the source (filename and line number) is printed
        for each config item.
ja:     --debug 指定がある場合、設定項目毎に記述位置(ファイル名と行番号)が
        表示されます。

en: read config from: %s
ja: 設定読み込み元: %s

en: only one config item permitted
ja: 複数の設定項目指定は無効です

en: parse and apply a revision specification
ja: リビジョン指定記述の解析／適用

en: manually set the parents of the current working directory
ja: 作業領域の親リビジョンの手動設定

en:     This is useful for writing repository conversion tools, but should
        be used with care.
ja:     本コマンドはリポジトリ変換ツールの作成に有用ですが、利用には注意が
        必要です。

en: show the contents of the current dirstate
ja: 現時点の dirstate 内容の表示

en: copy: %s -> %s
ja: %s から %s に複製

en: dump the contents of a data file revision
ja: データファイルリビジョンの内容表示

en: invalid revision identifier %s
ja: リビジョン指定 %s は不正です

en: parse and display a date
ja: 日付の解析および表示

en: dump the contents of an index file
ja: インデックスファイルの内容表示

en: dump an index DAG as a graphviz dot file
ja: インデックス DAG の graphviz 向け .dot ファイルを生成

en: test Mercurial installation
ja: Mercurial インストールの検証

en: Checking encoding (%s)...
ja: 文字コード %s の検証中...

en:  (check that your locale is properly set)
ja:  (ロケール設定の妥当性を確認してください)

en: Checking extensions...
ja: エクステンションの検証中...

en:  One or more extensions could not be found
ja:  見つからないエクステンションがあります

en:  (check that you compiled the extensions)
ja:  (エクステンションのコンパイル状況を確認してください)

en: Checking templates...
ja: テンプレートの検証中...

en:  (templates seem to have been installed incorrectly)
ja:  (テンプレートのインストールが不適切なようです)

en: Checking patch...
ja: パッチの検証中...

en:  patch call failed:
ja:  パッチ適用が失敗

en:  unexpected patch output!
ja:  想定と異なるパッチ出力です

en:  patch test failed!
ja:  パッチ適用試験が失敗

en:  (Current patch tool may be incompatible with patch, or misconfigured. Please check your configuration file)
ja:  (ツールが未対応なパッチ形式か、設定ミスです。設定確認が必要です)

en:  Internal patcher failure, please report this error to http://mercurial.selenic.com/bts/
ja:  内部パッチツールが機能しません。
    http://mercurial.selenic.com/bts へのエラー報告にご協力ください

en: Checking commit editor...
ja: メッセージ入力用エディタの検証中...

en:  No commit editor set and can't find vi in PATH
ja:  エディタが起動できません(vi にも PATH が通っていません)

en:  (specify a commit editor in your configuration file)
ja:  (コミットメッセージ用エディタを設定ファイルで設定してください)

en:  Can't find editor '%s' in PATH
ja:  エディタ '%s' に PATH が通っていません

en: Checking username...
ja: ユーザ名の検証中...

en:  (specify a username in your configuration file)
ja:  (設定ファイルでユーザ名を設定してください)

en: No problems detected
ja: 障害は検出されませんでした

en: %s problems detected, please check your install!
ja: 障害が%s件検出されました。インストール内容を確認してください

en: dump rename information
ja: 改名情報の表示

en: %s renamed from %s:%s
ja: %s は %s:%s で改名されました

en: %s not renamed
ja: %s は改名されていません

en: show how files match on given patterns
ja: 指定パターンへのファイル合致状況の表示

en: diff repository (or selected files)
ja: 作業領域全体(ないし指定ファイル)の差分抽出

en:     Show differences between revisions for the specified files.
ja:     指定されたファイルに対して、リビジョン間の差分を表示します。

en:     Differences between files are shown using the unified diff format.
ja:     差分は unified diff 形式で表示されます。

en:     NOTE: diff may generate unexpected results for merges, as it will
        default to comparing against the working directory's first parent
        changeset if no revisions are specified.
ja:     備考: マージに対する差分表示が期待と異なる場合があるのは、無指定時に
        比較対象となるのが、作業領域の第1親であるためです。

en:     Alternatively you can specify -c/--change with a revision to see
        the changes in that changeset relative to its first parent.
ja:     指定リビジョンと、その第1親との間の差分を見るには、-c/--change で
        対象リビジョンを指定する方法も使用できます。

en:     Without the -a/--text option, diff will avoid generating diffs of
        files it detects as binary. With -a, diff will generate a diff
        anyway, probably with undesirable results.
ja:     -a/--text 指定が無い場合、バイナリと思しきファイルは処理対象から
        除外されます。-a 指定が有る場合、結果に関わらず全てのファイルが
        処理対象となります。

en:     Use the -g/--git option to generate diffs in the git extended diff
        format. For more information, read :hg:`help diffs`.
ja:     git 拡張差分形式で表示するには -g/--git を指定します。詳細は
        :hg:`help diffs` を参照してください。

en: dump the header and diffs for one or more changesets
ja: 1つ以上のリビジョンに対するヘッダおよび変更内容の出力

en:     Print the changeset header and diffs for one or more revisions.
ja:     1つ以上のリビジョンに対して、ヘッダ情報および変更内容を表示します。

en:     The information shown in the changeset header is: author, date,
        branch name (if non-default), changeset hash, parent(s) and commit
        comment.
ja:     ヘッダ情報として表示される情報は:作成者/日付/
        (default 以外の場合は)ブランチ名前/ハッシュ値/親リビジョン/コミットログ

en:     NOTE: export may generate unexpected diff output for merge
        changesets, as it will compare the merge changeset against its
        first parent only.
ja:     備考: マージ実施リビジョンに対して、本コマンドが期待と異なる差分を
        出力するのは、第1親との差分のみを出力するためです。

en:     Output may be to a file, in which case the name of the file is
        given using a format string. The formatting rules are as follows:
ja:     出力先指定(置換指定可能)がある場合、出力はファイルに保存されます。
        置換指定として以下のものが使用可能です:

en:     :``%%``: literal "%" character
        :``%H``: changeset hash (40 bytes of hexadecimal)
        :``%N``: number of patches being generated
        :``%R``: changeset revision number
        :``%b``: basename of the exporting repository
        :``%h``: short-form changeset hash (12 bytes of hexadecimal)
        :``%n``: zero-padded sequence number, starting at 1
        :``%r``: zero-padded changeset revision number
ja:     :``%%``: "%" 文字そのもの
        :``%H``: ハッシュ値(40 桁 16 進数)
        :``%N``: 生成されるファイルの総数
        :``%R``: リビジョン番号
        :``%b``: 対象リポジトリのベース名
        :``%h``: 短縮形式ハッシュ値(12 桁 16 進数)
        :``%n``: 1から始まるゼロ詰めの通し番号
        :``%r``: ゼロ詰めのリビジョン番号

en:     Without the -a/--text option, export will avoid generating diffs
        of files it detects as binary. With -a, export will generate a
        diff anyway, probably with undesirable results.
ja:     -a/--text 指定が無い場合、バイナリと思しきファイルは処理対象から
        除外されます。-a 指定が有る場合、結果に関わらず、全てのファイルが
        処理対象となります。

en:     Use the -g/--git option to generate diffs in the git extended diff
        format. See :hg:`help diffs` for more information.
ja:     git 拡張差分形式で出力するには -g/--git を指定します。詳細は
        :hg:`help diffs` を参照してください。

en:     With the --switch-parent option, the diff will be against the
        second parent. It can be useful to review a merge.
ja:     --switch-parent を指定することで、比較対象が第2親になります。
        これはマージのレビューの際などに有効です。

en: export requires at least one changeset
ja: 最低1つのリビジョン指定が必要です

en: exporting patches:
ja: パッチの作成中:

en: exporting patch:
ja: パッチの作成中:

en: forget the specified files on the next commit
ja: 次回コミットにおける指定ファイルの登録除外

en:     Mark the specified files so they will no longer be tracked
        after the next commit.
ja:     指定ファイルの次回コミットにおける登録除外を予約します。

en:     This only removes files from the current branch, not from the
        entire project history, and it does not delete them from the
        working directory.
ja:     本コマンドでの登録除外は、現ブランチにおける登録除外のみを意味し、
        履歴そのものは保持され続けますし、作業領域からも削除されません。

en:     To undo a forget before the next commit, see :hg:`add`.
ja:     登録除外操作のコミット前取り消しは、:hg:`help add` を参照して
        ください。

en: no files specified
ja: ファイル名指定がありません

en: not removing %s: file is already untracked
ja: %s は削除されません: 既に構成管理対象ではありません

en: search for a pattern in specified files and revisions
ja: 特定のパターンに合致するファイルとリビジョンの検索

en:     Search revisions of files for a regular expression.
ja:     正規表現に合致するファイルを含むリビジョンを検索します。

en:     This command behaves differently than Unix grep. It only accepts
        Python/Perl regexps. It searches repository history, not the
        working directory. It always prints the revision number in which a
        match appears.
ja:     本コマンドの挙動は Unix の grep とは異なります。解釈可能な正規表現は
        Python/Perl 形式のものだけです。検索対象はリポジトリ内のデータのみで、
        作業領域は検索対象には含まれません。パターンに合致する内容が現れた
        リビジョンを表示します。

en:     By default, grep only prints output for the first revision of a
        file in which it finds a match. To get it to print every revision
        that contains a change in match status ("-" for a match that
        becomes a non-match, or "+" for a non-match that becomes a match),
        use the --all flag.
ja:     特に指定が無い場合、本コマンドはパターンに合致する内容が最初に現れた
        リビジョンを各ファイル毎に表示します。パターンに合致する変更のあった
        全てのリビジョンを表示する場合、--all を指定します(パターン合致部が
        削除操作なら "-"、追加操作なら "+" が検索結果に表示)。

en:     Returns 0 if a match is found, 1 otherwise.
ja:     パターン合致がある場合のコマンドの終了値は 0、それ以外は 1 です。

en: grep: invalid match pattern: %s
ja: grep: '%s' は不正なパターンです

en: show current repository heads or show branch heads
ja: 現時点でのリポジトリ(ないしブランチ)のヘッド表示

en:     With no arguments, show all repository branch heads.
ja:     引数指定が無い場合、リポジトリ中の全てのブランチヘッドを表示します。

en:     Repository "heads" are changesets with no child changesets. They are
        where development generally takes place and are the usual targets
        for update and merge operations. Branch heads are changesets that have
        no child changeset on the same branch.
ja:     リポジトリの「ヘッド」とは、子リビジョンを持たないリビジョンの
        ことを指します。改変作業の実施や、update/merge コマンド実施の際には、
        このリビジョンを対象とするのが一般的です。「ブランチヘッド」とは、
        同じ名前付きブランチ内に子リビジョンを持たないリビジョンのことです。

en:     If one or more REVs are given, only branch heads on the branches
        associated with the specified changesets are shown.
ja:     1つ以上のリビジョンが指定された場合、本コマンドは指定リビジョンの
        属する名前付きブランチのブランチヘッドを表示します。

en:     If -c/--closed is specified, also show branch heads marked closed
        (see :hg:`commit --close-branch`).
ja:     -c/--closed 指定時には、閉鎖済みのブランチ
        (:hg:`commit --close-branch` 参照)も表示されます。

en:     If STARTREV is specified, only those heads that are descendants of
        STARTREV will be displayed.
ja:     引数として開始リビジョンが指定された場合、
        指定リビジョンの子孫となるヘッドのみが表示されます。

en:     If -t/--topo is specified, named branch mechanics will be ignored and only
        changesets without children will be shown.
ja:     -t/--topo 指定時には、名前付きブランチに関する判定は無視され、
        単に子リビジョンを持たないリビジョンが表示されます。

en:     Returns 0 if matching heads are found, 1 if not.
ja:     合致するヘッドがある場合のコマンドの終了値は 0、それ以外は 1 です。

en: no open branch heads found on branches %s
ja: ブランチ %s にはオープンなヘッドがありません

en:  (started at %s)
ja: (%s から開始)

en: show help for a given topic or a help overview
ja: 指定されたトピックのヘルプや、ヘルプ概要の表示

en:     With no arguments, print a list of commands with short help messages.
ja:     引数指定が無い場合、コマンドの一覧と概要を表示します。

en:     Given a topic, extension, or command name, print help for that
        topic.
ja:     トピックやコマンド名が指定された場合、指定対象のヘルプを表示します。

en:     Returns 0 if successful.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0 です。

en: global options:
ja: グローバルオプション:

en: use "hg help" for the full list of commands
ja: 全コマンドの一覧は "hg help" で表示されます

en: use "hg help" for the full list of commands or "hg -v" for details
ja: 全コマンドの一覧は "hg help" で、コマンド詳細は "hg -v" で表示されます

en: use "hg -v help%s" to show aliases and global options
ja: 別名およびグローバルオプションは "hg -v help%s" で表示されます

en: use "hg -v help %s" to show global options
ja: グローバルオプションは "hg -v help %s" で表示されます

en: list of commands:
ja: コマンド一覧:

en: 
    aliases: %s
ja: 
    別名: %s

en: (no help text available)
ja: (ヘルプはありません)

en: alias for: hg %s
ja: hg %s の別名

en: 
    use "hg -v help %s" to show verbose help
ja: 
    "hg -v help %s" で詳細なヘルプが表示されます

en: options:
ja: オプション:

en: no commands defined
ja: コマンドが定義されていません

en: no help text available
ja: ヘルプはありません

en: %s extension - %s
ja: %s エクステンション - %s

en: use "hg help extensions" for information on enabling extensions
ja: "hg help extensions" で有効なエクステンションの情報が表示されます

en: '%s' is provided by the following extension:
ja: 以下のエクステンションにより  '%s' が提供されています:

en: Mercurial Distributed SCM
ja: Mercurial - 分散構成管理ツール

en: basic commands:
ja: 基本コマンド:

en: enabled extensions:
ja: 有効化されているエクステンション:

en: VALUE
ja: 値

en: DEPRECATED
ja: 非推奨

en: 
    [+] marked option can be specified multiple times
ja: 
    [+] 印付きのオプションは複数回指定可能です

en: 
    additional help topics:
ja: 
    追加のヘルプトピック:

en: identify the working copy or specified revision
ja: 作業領域ないし特定リビジョンの識別情報表示

en:     With no revision, print a summary of the current state of the
        repository.
ja:     リビジョン指定無しの起動の際には、作業領域の状態を表示します。

en:     Specifying a path to a repository root or Mercurial bundle will
        cause lookup to operate on that repository/bundle.
ja:     パス指定有りでの起動の際には、他のリポジトリないしバンドルファイルの
        状態を表示します。

en:     This summary identifies the repository state using one or two
        parent hash identifiers, followed by a "+" if there are
        uncommitted changes in the working directory, a list of tags for
        this revision and a branch name for non-default branches.
ja:     本コマンドの出力する要約情報は、1つないし2つの親リビジョンのハッシュ
        値を使用して、作業領域の状態を識別します。作業領域に未コミットの
        変更がある場合は "+"、当該リビジョンにタグが付いている場合はタグの
        一覧、default 以外のブランチの場合にはブランチ名が、ハッシュ値の後に
        続きます。

en: import an ordered set of patches
ja: パッチの順次取り込み

en:     Import a list of patches and commit them individually (unless
        --no-commit is specified).
ja:     列挙されたパッチの取り込みおよびコミットを
        (--no-commit 指定が無い限り)個別に行います。

en:     If there are outstanding changes in the working directory, import
        will abort unless given the -f/--force flag.
ja:     作業領域に未コミットの変更がある場合、-f/--force が指定されない限り
        取り込みは実施されません。

en:     You can import a patch straight from a mail message. Even patches
        as attachments work (to use the body part, it must have type
        text/plain or text/x-patch). From and Subject headers of email
        message are used as default committer and commit message. All
        text/plain body parts before first diff are added to commit
        message.
ja:     電子メールから直接パッチを取り込むことも可能です。添付ファイル
        形式のパッチであっても取り込み可能です(但し、text/plain ないし 
        text/x-patch 型でなければなりません)。作成者およびコミットログが無い
        場合、電子メールの From および Subject ヘッダ値が使用されます。
        最初のパッチデータに先立つ text/plain ボディは、コミットログに追記
        されます。

en:     If the imported patch was generated by :hg:`export`, user and
        description from patch override values from message headers and
        body. Values given on command line with -m/--message and -u/--user
        override these.
ja:     :hg:`export` により生成されたパッチを取り込む場合、電子メールの
        ヘッダやボディの情報よりも、パッチに含まれる情報の方が優先します。
        コマンドラインでの -m/--message ないし -u/--user 指定はこれらよりも
        更に優先します。

en:     If --exact is specified, import will set the working directory to
        the parent of each patch before applying it, and will abort if the
        resulting changeset has a different ID than the one recorded in
        the patch. This may happen due to character set problems or other
        deficiencies in the text patch format.
ja:     --exact が指定された場合、作業領域をパッチの親リビジョンに更新して
        からパッチを適用しますが、作成されたリビジョンのハッシュ値が、パッチ
        に記録された値と異なる場合、取り込みは実施されません。この現象は、
        利用する文字符号化の問題や、パッチのテキスト部分の不足などが原因で
        発生する可能性があります。

en:     With -s/--similarity, hg will attempt to discover renames and
        copies in the patch in the same way as 'addremove'.
ja:     -s/--similarity が指定された場合、'hg addremove' と同様な方針で、
        パッチによる変更結果から、改名や複製を検出します。

en:     To read a patch from standard input, use "-" as the patch name. If
        a URL is specified, the patch will be downloaded from it.
        See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
ja:     標準入力からパッチを取り込むには、パッチ名に "-" を指定します。
        URL が指定された場合、パッチを当該 URL からダウンロードします。
        -d/--date での日時表記は :hg:`help dates` を参照してください。

en: to working directory
ja: 作業領域

en: not a Mercurial patch
ja: Mercurial 向けのパッチではありません

en: patch is damaged or loses information
ja: パッチには破損ないし情報の欠落があります

en: applying patch from stdin
ja: 標準入力からのパッチを適用中

en: applied %s
ja: %s に対して適用

en: no diffs found
ja: 差分がありません

en: show new changesets found in source
ja: 指定リポジトリ中の未取り込みリビジョンの検索

en:     Show new changesets found in the specified path/URL or the default
        pull location. These are the changesets that would have been pulled
        if a pull at the time you issued this command.
ja:     ファイルパスや URL、'hg pull' の default 取り込み対象により指定
        されるリポジトリ中の、未取り込みリビジョンを検索します。
        これらは、'hg pull' を実行した際の取り込み対象リビジョンです。

en:     For remote repository, using --bundle avoids downloading the
        changesets twice if the incoming is followed by a pull.
ja:     遠隔ホストのリポジトリの場合、--bundle を使用することで、本コマンド
        実行後の 'hg pull' 実施の際に、再度のリビジョン検索を抑止できます。

en:     See pull for valid source format details.
ja:     対象リポジトリの指定形式は :hg:`help pull` を参照してください。

en:     Returns 0 if there are incoming changes, 1 otherwise.
ja:     取り込み対象がある場合のコマンド終了値は 0、それ以外は 1 です。

en: create a new repository in the given directory
ja: 指定されたディレクトリでの新規リポジトリの作成

en:     Initialize a new repository in the given directory. If the given
        directory does not exist, it will be created.
ja:     指定されたディレクトリに新規リポジトリを作成します。指定された
        ディレクトリが存在しない場合には、ディレクトリを作成します。

en:     If no directory is given, the current directory is used.
ja:     ディレクトリが指定されない場合、現ディレクトリが初期化されます。

en:     It is possible to specify an ``ssh://`` URL as the destination.
        See :hg:`help urls` for more information.
ja:     複製先として ``ssh://`` URL 形式を指定することも可能です。
        詳細に関しては、:hg:`help urls` を参照してください。

en: locate files matching specific patterns
ja: 指定されたパターンに合致する名前を持つファイルの特定

en:     Print files under Mercurial control in the working directory whose
        names match the given patterns.
ja:     構成管理対象となるファイルの中から、指定されたパターンに合致する
        名前のファイルを特定します。

en:     By default, this command searches all directories in the working
        directory. To search just the current directory and its
        subdirectories, use "--include .".
ja:     特に指定が無い場合、本コマンドは構成管理対象となる作業領域中の
        全ディレクトリを検索対象とします。現ディレクトリとその配下のみを検索
        対象とする場合は "--include ." を指定します。

en:     If no patterns are given to match, this command prints the names
        of all files under Mercurial control in the working directory.
ja:     パターン指定が無い場合、本コマンドは構成管理対象下にある作業領域中の
        全てのファイル名を表示します。

en:     If you want to feed the output of this command into the "xargs"
        command, use the -0 option to both this command and "xargs". This
        will avoid the problem of "xargs" treating single filenames that
        contain whitespace as multiple filenames.
ja:     本コマンドの出力を "xargs" コマンドへと渡す場合、本コマンドと
        "xargs" コマンドの両方に "-0" を指定してください。空白文字を
        含む単一のファイル名を、"xargs" が複数のファイル名に解釈して
        しまう問題は、このオプションにより解消されます。

en: show revision history of entire repository or files
ja: リポジトリ全体ないしファイルの変更履歴の表示

en:     Print the revision history of the specified files or the entire
        project.
ja:     特定のファイルないしリポジトリ全体の変更履歴を表示します。

en:     File history is shown without following rename or copy history of
        files. Use -f/--follow with a filename to follow history across
        renames and copies. --follow without a filename will only show
        ancestors or descendants of the starting revision. --follow-first
        only follows the first parent of merge revisions.
ja:     ファイルの履歴表示では、改名／複製時の元ファイルにまでさかのぼった
        履歴は表示しません。元ファイルの履歴をさかのぼる場合は、ファイル名
        と一緒に -f/--follow を使用します。--follow 指定の際にファイル名が
        指定されない場合は、開始リビジョンに連なるリビジョンのみを表示
        します。--follow-first 指定は、マージリビジョンにおいて第1親の履歴
        のみをさかのぼります。

en:     If no revision range is specified, the default is tip:0 unless
        --follow is set, in which case the working directory parent is
        used as the starting revision. You can specify a revision set for
        log, see :hg:`help revsets` for more information.
ja:     特に指定されない場合、対象となるリビジョンの範囲は tip:0 とみなされ
        ますが、--follow が指定された場合は、作業領域の親リビジョンが開始
        リビジョンとみなされます。複数のリビジョンのログを一括して表示させる
        方法は :hg:`help revsets` を参照してください。

en:     By default this command prints revision number and changeset id,
        tags, non-trivial parents, user, date and time, and a summary for
        each commit. When the -v/--verbose switch is used, the list of
        changed files and full commit message are shown.
ja:     特に指定が無い場合、本コマンドが出力する情報は -
        リビジョン番号、識別用ハッシュ値、タグ、(リビジョン番号の離れた)
        親リビジョン、作成者、作成日時およびコミットログの1行目 - です。
        -v/--verbose が指定された場合、変更対象ファイル一覧と、コミット
        ログの全文も表示されます。

en:     NOTE: log -p/--patch may generate unexpected diff output for merge
        changesets, as it will only compare the merge changeset against
        its first parent. Also, only files different from BOTH parents
        will appear in files:.
ja:     備考: マージ実施リビジョンに対する -p/--patch が予期せぬ出力を生成
        するのは、常に第1親との差分を表示するためです。ファイル一覧が予期
        せぬ内容となるのは、両方の親と異なるファイルが列挙されるためです。

en: output the current or given revision of the project manifest
ja: 現時点ないし指定時点でのリポジトリマニフェストの出力

en:     Print a list of version controlled files for the given revision.
        If no revision is given, the first parent of the working directory
        is used, or the null revision if no revision is checked out.
ja:     指定リビジョンにおける構成管理対象ファイルの一覧を表示します。
        リビジョン指定が無い場合、作業領域の(第1)親リビジョンか、
        作業領域の更新前なら null が使用されます。

en:     With -v, print file permissions, symlink and executable bits.
        With --debug, print file revision hashes.
ja:     -v が指定された場合、ファイルアクセス権やシンボリックリンク、
        実行可能ビットといったものも表示されます。
        --debug が指定された場合、各ファイルのリビジョンのハッシュ値が
        表示されます。

en: merge working directory with another revision
ja: 作業領域の内容と他のリビジョンのマージ

en:     The current working directory is updated with all changes made in
        the requested revision since the last common predecessor revision.
ja:     現時点での作業領域の内容を、指定されたリビジョンへと至るまでの
        共通の親リビジョンからの変更内容とマージします。

en:     Files that changed between either parent are marked as changed for
        the next commit and a commit must be performed before any further
        updates to the repository are allowed. The next commit will have
        two parents.
ja:     両方の親リビジョンに対して差分のあるファイルは、次回コミットの際には
        変更されたものとして記録されますので、必要以上の変更が実施される前に
        コミットを実施してください。このコミット時に生成されるリビジョンは、
        親リビジョンを2つ持つリビジョンとなります。

en:     If no revision is specified, the working directory's parent is a
        head revision, and the current branch contains exactly one other
        head, the other head is merged with by default. Otherwise, an
        explicit revision with which to merge with must be provided.
ja:     マージ対象リビジョンの指定が無く、作業領域の親リビジョンがヘッドで、
        且つ現行ブランチがもう1つだけヘッドを持つ場合、そのヘッドがマージ
        対象となります。それ以外の場合は、明示的なリビジョン指定が必要です。

en:     To undo an uncommitted merge, use :hg:`update --clean .` which
        will check out a clean copy of the original merge parent, losing
        all changes.
ja:     コミット前にマージ処理を取り消す場合は、:hg:`update --clean .`
        が使用できますが、マージ前の親リビジョンの内容で上書きするため、
        作業領域中の全ての変更内容が失われます。

en:     Returns 0 on success, 1 if there are unresolved files.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0、未解決ファイルがある場合は 1 です。

en: branch '%s' has %d heads - please merge with an explicit rev
    (run 'hg heads .' to see heads)
ja: ブランチ '%s' には %d 個のヘッドあります - 対象を明示してください
    ('hg heads' でヘッド一覧が表示されます)

en: branch '%s' has one head - please merge with an explicit rev
    (run 'hg heads' to see all heads)
ja: ブランチ '%s' は単一ヘッドです - 対象を明示してください
    ('hg heads' でヘッド一覧が表示されます)

en: there is nothing to merge
ja: マージの必要がありません

en: %s - use "hg update" instead
ja: %s - "hg update" を使用してください

en: working dir not at a head rev - use "hg update" or merge with an explicit rev
ja: 作業領域の親リビジョンはヘッドではありません。
    リビジョンを明示しての "hg update" ないしマージを実施してください。

en: show changesets not found in the destination
ja: 連携先リポジトリに含まれないチェンジセットの表示

en:     Show changesets not found in the specified destination repository
        or the default push location. These are the changesets that would
        be pushed if a push was requested.
ja:     指定された連携先リポジトリ(ないし、無指定時の hg push 先リポジトリ)に
        含まれないチェンジセットを表示します。ここで表示されるチェンジセットは
        hg push 実施の際に、連携先リポジトリへと反映されるチェンジセットです。

en:     See pull for details of valid destination formats.
ja:     有効なリポジトリ指定形式は :hg:`pull` を参照してください。

en:     Returns 0 if there are outgoing changes, 1 otherwise.
ja:     反映可能リビジョンがある場合のコマンド終了値は 0、それ以外は
        1 です。

en: show the parents of the working directory or revision
ja: 作業領域(ないし指定リビジョン)の親リビジョンの表示

en:     Print the working directory's parent revisions. If a revision is
        given via -r/--rev, the parent of that revision will be printed.
        If a file argument is given, the revision in which the file was
        last changed (before the working directory revision or the
        argument to --rev if given) is printed.
ja:     作業領域の親リビジョンを表示します。-r/--rev でのリビジョン指定が
        ある場合、指定リビジョンの親リビジョンを表示します。ファイルが指定
        された場合、(作業領域の親リビジョン、ないし --rev 指定のリビジョン
        以前のもので)そのファイルを最後に更新したリビジョンを表示します。

en: can only specify an explicit filename
ja: 明示的なファイル名以外は指定できません

en: '%s' not found in manifest!
ja: '%s' は管理対象ではありません

en: show aliases for remote repositories
ja: 連携先リポジトリの別名一覧の表示

en:     Show definition of symbolic path name NAME. If no name is given,
        show definition of all available names.
ja:     指定されたシンボル名に相当する連携先リポジトリを表示します。
        シンボル名が指定されない場合、全ての別名定義が表示されます。

en:     Path names are defined in the [paths] section of your
        configuration file and in ``/etc/mercurial/hgrc``. If run inside a
        repository, ``.hg/hgrc`` is used, too.
ja:     シンボル定義は、個人の設定ファイルや ``/etc/mercurial/hgrc`` 等の
        [paths] セクションに記述されます。作業領域での実行の場合は
        ``.hg/hgrc`` での記述も参照されます。

en:     The path names ``default`` and ``default-push`` have a special
        meaning.  When performing a push or pull operation, they are used
        as fallbacks if no location is specified on the command-line.
        When ``default-push`` is set, it will be used for push and
        ``default`` will be used for pull; otherwise ``default`` is used
        as the fallback for both.  When cloning a repository, the clone
        source is written as ``default`` in ``.hg/hgrc``.  Note that
        ``default`` and ``default-push`` apply to all inbound (e.g.
        :hg:`incoming`) and outbound (e.g. :hg:`outgoing`, :hg:`email` and
        :hg:`bundle`) operations.
ja:     ``default`` および ``default-push`` は特別な意味を持ちます。
        push/pull の際にコマンド行で連携先リポジトリが指定されない場合、
        これらのパスが使用されます。``default-push`` が設定されている場合、
        ``default-push`` は :hg:`push` で使用され、``default`` は
        :hg:`pull` で使用されます。``default-push`` が未設定であれば、
        push/pull 共に ``default`` を使用します。リポジトリの複製では、
        複製元リポジトリが ``default`` として ``.hg/hgrc`` に記録されます。
        ``default`` および ``default-push`` は全ての取り込み (例: 
        :hg:`incoming`) および反映 (例: :hg:`outgoing`、:hg:`email` および
        :hg:`bundle`) 操作において適用されます。

en:     See :hg:`help urls` for more information.
ja:     詳細は :hg:`help urls` を参照してください。

en: not found!
ja: 指定シンボルは不明です

en: not updating, since new heads added
ja: 新規ヘッドが追加されたため、作業領域は更新しません

en: (run 'hg heads' to see heads, 'hg merge' to merge)
ja: (ヘッド一覧表示は 'hg heads'、マージ実施は 'hg merge')

en: (run 'hg update' to get a working copy)
ja: (作業領域の更新は 'hg update')

en: pull changes from the specified source
ja: 指定リポジトリからの変更履歴の取り込み

en:     Pull changes from a remote repository to a local one.
ja:     連携先リポジトリから手元のリポジトリに変更履歴を取り込みます。

en:     This finds all changes from the repository at the specified path
        or URL and adds them to a local repository (the current one unless
        -R is specified). By default, this does not update the copy of the
        project in the working directory.
ja:     パスや URL で指定される連携先リポジトリ中の、全てのリビジョンが
        (-R 指定が無い場合は現在の)リポジトリへの取り込み対象となります。
        特に指定が無い場合、このコマンドを実行しても、作業領域の内容は更新
        されません。

en:     Use :hg:`incoming` if you want to see what would have been added
        by a pull at the time you issued this command. If you then decide
        to add those changes to the repository, you should use :hg:`pull
        -r X` where ``X`` is the last changeset listed by :hg:`incoming`.
ja:     :hg:`incoming` を使用することで、実際の取り込みをせずに、
        :hg:`pull` による取り込み対象を確認することができます。表示された
        内容の取り込みを決断したならば、:hg:`incoming` 実行で表示された
        最後のリビジョンを ``-r`` の引数にして :hg:`pull -r X` を実行します。

en:     If SOURCE is omitted, the 'default' path will be used.
        See :hg:`help urls` for more information.
ja:     連携先が省略された場合、'default' パスが連携先として使用されます。
        詳細は :hg:`help urls` を参照してください。

en:     Returns 0 on success, 1 if an update had unresolved files.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0、更新で未解決ファイルが検出された場合は
        1 です。

en: other repository doesn't support revision lookup, so a rev cannot be specified.
ja: 連携先でリビジョンが特定出来ないため、リビジョンは指定できません

en: push changes to the specified destination
ja: 指定リポジトリへの変更履歴の反映

en:     Push changesets from the local repository to the specified
        destination.
ja:     手元のリポジトリから指定連携先リポジトリに変更履歴を反映します。

en:     This operation is symmetrical to pull: it is identical to a pull
        in the destination repository from the current one.
ja:     これは :hg:`pull` と対称的な操作です:連携先リポジトリにおいて、
        現リポジトリに対する :hg:`pull` を行った場合と同一の効果を持ちます。

en:     By default, push will not allow creation of new heads at the
        destination, since multiple heads would make it unclear which head
        to use. In this situation, it is recommended to pull and merge
        before pushing.
ja:     特に指定の無い場合、複数ヘッド状態は、どのヘッドが妥当なものであるか
        混乱するため、連携先に新規ヘッドが作成される反映は許可されません。
        このような場合、:hg:`push` 実施前に、:hg:`pull` および :hg:`merge`
        を実施することをお勧めします。

en:     Use --new-branch if you want to allow push to create a new named
        branch that is not present at the destination. This allows you to
        only create a new branch without forcing other changes.
ja:     連携先に存在しない名前付きブランチを新規作成する場合は --new-branch
        を使用します。このオプション指定は、新規ブランチの作成のみを許可
        します。

en:     Use -f/--force to override the default behavior and push all
        changesets on all branches.
ja:     通常挙動における制約を無視して、全てのブランチにおける全ての変更を
        反映する場合は、-f/--force を使用します。

en:     If -r/--rev is used, the specified revision and all its ancestors
        will be pushed to the remote repository.
ja:     -r/--rev が指定された場合、指定されたリビジョンと、その祖先となる
        リビジョンが連携先リポジトリへと反映されます。

en:     Please see :hg:`help urls` for important details about ``ssh://``
        URLs. If DESTINATION is omitted, a default path will be used.
ja:     ``ssh://`` URL 形式の詳細は、:hg:`help urls` を参照してください。
        連携先が省略された場合、'default' パスが連携先として使用されます。

en:     Returns 0 if push was successful, 1 if nothing to push.
ja:     反映成功時のコマンド終了値は 0、何も反映されなかった場合は 1 です。

en: pushing to %s
ja: %s への反映中

en: roll back an interrupted transaction
ja: 中断されたトランザクションの取り消し

en:     Recover from an interrupted commit or pull.
ja:     commit や pull が中断された場合の復旧を行います。

en:     This command tries to fix the repository status after an
        interrupted operation. It should only be necessary when Mercurial
        suggests it.
ja:     本コマンドは、操作が中断された際のリポジトリ状態の修復を行います。
        本コマンドの実行は、Mercurial が実行を促した場合のみで十分です。

en:     Returns 0 if successful, 1 if nothing to recover or verify fails.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0、修復不要ないし修復失敗時は 1 です。

en: remove the specified files on the next commit
ja: 次回コミットにおける指定ファイルの登録除外

en:     Schedule the indicated files for removal from the repository.
ja:     構成管理対象からの指定ファイルの登録除外を予約します。

en:     This only removes files from the current branch, not from the
        entire project history. -A/--after can be used to remove only
        files that have already been deleted, -f/--force can be used to
        force deletion, and -Af can be used to remove files from the next
        revision without deleting them from the working directory.
ja:     現行ブランチにおける登録除外であり、リポジトリ履歴から抹消される
        わけではありません。手動で削除したファイルを登録除外するには
        -A/--after を、強制的に登録除外するには -f/--force を、作業領域中の
        ファイルを削除することなく登録除外するには -Af を指定します。

en:     The following table details the behavior of remove for different
        file states (columns) and option combinations (rows). The file
        states are Added [A], Clean [C], Modified [M] and Missing [!] (as
        reported by :hg:`status`). The actions are Warn, Remove (from
        branch) and Delete (from disk)::
ja:     ファイルの状態(横)とオプション指定(縦)の組み合わせにおける挙動は、
        以下の一覧を参照してください。ファイルの状態は、:hg:`status` の表示
        に倣い、追加(Added)[A]、改変無し(Clean)[C]、改変有り(Modified)[M] 
        および不在(Missing)[!] で表します。
        挙動は、警告(Warn)[W]、構成管理からの登録除外(Remove)[R] および
        作業領域からの削除(Delete)[D] で表します::

en:              A  C  M  !
          none   W  RD W  R
          -f     R  RD RD R
          -A     W  W  W  R
          -Af    R  R  R  R
ja:              A  C  M  !
          無指定 W  RD W  R
          -f     R  RD RD R
          -A     W  W  W  R
          -Af    R  R  R  R

en:     This command schedules the files to be removed at the next commit.
        To undo a remove before that, see :hg:`revert`.
ja:     指定ファイルは、次回のコミットの際に登録除外されます。登録除外の
        コミット前取り消しは :hg:`help revert` を参照してください。

en:     Returns 0 on success, 1 if any warnings encountered.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0、警告検出時は 1 です。

en: not removing %s: file is untracked
ja: %s は削除されません: 構成管理対象ではありません

en: not removing %s: file still exists (use -f to force removal)
ja: %s は削除されません: ファイルは保持されます(削除の強行は -f を指定)

en: not removing %s: file is modified (use -f to force removal)
ja: %s は削除されません: ファイルは改変されています(削除の強行は -f を指定)

en: not removing %s: file has been marked for add (use -f to force removal)
ja: %s は削除されません: ファイルは追加登録対象です(削除の強行は -f を指定)

en: rename files; equivalent of copy + remove
ja: ファイルの改名(copy + remove と等価)

en:     Mark dest as copies of sources; mark sources for deletion. If dest
        is a directory, copies are put in that directory. If dest is a
        file, there can only be one source.
ja:     改名元の複製として改名先を追加登録し、改名元を登録除外します。
        改名先がディレクトリの場合、ディレクトリ内に複製が作成されます。
        改名先がファイルの場合、改名元は1つしか指定できません。

en:     This command takes effect at the next commit. To undo a rename
        before that, see :hg:`revert`.
ja:     本コマンドの実行結果は次回のコミットの際に効果を発揮します。改名
        操作のコミット前取り消しは :hg:`help revert` を参照してください。

en: redo merges or set/view the merge status of files
ja: マージの再実施、ないし各ファイルのマージ状況管理

en:     Merges with unresolved conflicts are often the result of
        non-interactive merging using the ``internal:merge`` configuration
        setting, or a command-line merge tool like ``diff3``. The resolve
        command is used to manage the files involved in a merge, after
        :hg:`merge` has been run, and before :hg:`commit` is run (i.e. the
        working directory must have two parents).
ja:     未解消の衝突の多くは ``internal:merge`` や ``diff3`` などを使用した
        非対話的なマージに由来します。本コマンドは、:hg:`merge` 実行後から
        :hg:`commit` 実行にかけて、マージに関与するファイルを管理します。
        (この際には、作業領域は２つの親リビジョンを持つ必要があります)

en:     The resolve command can be used in the following ways:
ja:     本コマンドは、以下の形式で使用されます:

en:     - :hg:`resolve FILE...`: attempt to re-merge the specified files,
          discarding any previous merge attempts. Re-merging is not
          performed for files already marked as resolved. Use ``--all/-a``
          to selects all unresolved files.
ja:     - :hg:`resolve FILE...`: 指定ファイルのマージを再度実施します。
          この際には、直前までの変更内容は破棄されます。
          衝突解消済みのファイルに対しては、マージの実施はありません。
          全ての未解消ファイルに適用する場合は ``--all/-a`` を指定します。

en:     - :hg:`resolve -m [FILE]`: mark a file as having been resolved
          (e.g. after having manually fixed-up the files). The default is
          to mark all unresolved files.
ja:     - :hg:`resolve -m [FILE]`: 指定ファイルを衝突解消済みとみなします
          (例: 手動での修正後に実施)。特に指定が無い場合、全ての未解消
          ファイルを解消済みとみなします。

en:     - :hg:`resolve -u [FILE]...`: mark a file as unresolved. The
          default is to mark all resolved files.
ja:     - :hg:`resolve -u [FILE]...`: 指定ファイルを衝突未解消とみなします。
          特に指定が無い場合、全ての解消済みファイルを未解消とみなします。

en:     - :hg:`resolve -l`: list files which had or still have conflicts.
          In the printed list, ``U`` = unresolved and ``R`` = resolved.
ja:     - :hg:`resolve -l`: 衝突が検出されたファイルの解消状況を表示します。
          一覧表示において `U`` は未解消(Unresolved)を、
          ``R`` は解消済み(Resolved)を意味します。

en:     Note that Mercurial will not let you commit files with unresolved
        merge conflicts. You must use :hg:`resolve -m ...` before you can
        commit after a conflicting merge.
ja:     衝突未解消のファイルがある間はコミットできません。
        マージにおける衝突解消の際には、コミット前に 
        :hg:`resolve -m ...` を実施してください。

en:     Returns 0 on success, 1 if any files fail a resolve attempt.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0、衝突解消失敗がある場合は 1 です。

en: too many options specified
ja: オプション指定が過剰です

en: can't specify --all and patterns
ja: --all とパターンは同時に指定出来ません

en: no files or directories specified; use --all to remerge all files
ja: 再マージには、ファイル／ディレクトリか、--all を指定してください

en: restore individual files or directories to an earlier state
ja: ファイル／ディレクトリ状態の復旧

en:     NOTE: This command is most likely not what you are looking for. revert
        will partially overwrite content in the working directory without changing
        the working directory parents. Use :hg:`update -r rev` to check out earlier
        revisions, or :hg:`update --clean .` to undo a merge which has added
        another parent.
ja:     備考: 本コマンドは、あなたの期待するものと違う可能性が高いです。
        本コマンドは、作業領域の親リビジョンはそのままで、作業領域の一部を
        上書きします。作業領域の親リビジョンを変更する場合は
        :hg:`update -r rev` を、他のリビジョンとのマージを取り消す場合は
        :hg:`update --clean .` を使用してください。

en:     With no revision specified, revert the named files or directories
        to the contents they had in the parent of the working directory.
        This restores the contents of the affected files to an unmodified
        state and unschedules adds, removes, copies, and renames. If the
        working directory has two parents, you must explicitly specify a
        revision.
ja:     リビジョン指定が無い場合、指定されたファイル／ディレクトリを作業
        領域の親リビジョン時点の内容へと復旧します。本コマンドは対象
        ファイルに対して、状態を「改変無し」とし、add/remove/copy/rename
        実行の効果を打ち消します。作業領域の親リビジョンが2つある場合は、
        どちらの内容で復旧するのかを明示的に指定する必要があります。

en:     Using the -r/--rev option, revert the given files or directories
        to their contents as of a specific revision. This can be helpful
        to "roll back" some or all of an earlier change. See :hg:`help
        dates` for a list of formats valid for -d/--date.
ja:     -r/--rev が指定された場合、指定されたファイル／ディレクトリを、
        指定されたリビジョン時点の内容へと復旧します。以前の変更内容の一部
        ないし全部を取り消す用途にも使用できます。-d/--date での日時表記は
        :hg:`help dates` を参照してください。

en:     Revert modifies the working directory. It does not commit any
        changes, or change the parent of the working directory. If you
        revert to a revision other than the parent of the working
        directory, the reverted files will thus appear modified
        afterwards.
ja:     本コマンドは作業領域の内容は変更しますが、変更のコミットや、作業
        領域の親リビジョンは変更しません。そのため、作業領域の親リビジョン
        以外のリビジョンを指定して復旧した場合、復旧後のファイルの状態は
        「改変有り」として扱われます。

en:     If a file has been deleted, it is restored. If the executable mode
        of a file was changed, it is reset.
ja:     ファイルが削除されていた場合、ファイルは復旧されます。実行権限が変更
        されていた場合、変更前の状態に復旧されます。

en:     If names are given, all files matching the names are reverted.
        If no arguments are given, no files are reverted.
ja:     復旧対象が指定された場合、指定された名前に合致する全てのファイルが
        復旧対象となります。復旧対象が指定されなかった場合は、いずれの
        ファイルも復旧されません。

en:     Modified files are saved with a .orig suffix before reverting.
        To disable these backups, use --no-backup.
ja:     改変ファイルの復旧の際には、復旧前の内容が .orig 拡張子を付けた
        ファイルに保存されます。この保存は --no-backup で無効化されます。

en: you can't specify a revision and a date
ja: リビジョンと日時は同時には指定出来ません

en: no files or directories specified; use --all to revert the whole repo
ja: 復旧には、ファイル／ディレクトリか、--all を指定してください

en: forgetting %s
ja: %s の追加登録を取り消し中

en: reverting %s
ja: %s の復旧中

en: undeleting %s
ja: %s の復旧中

en: saving current version of %s as %s
ja: 現行版の %s を %s に保存中

en: file not managed: %s
ja: ファイル %s は管理対象ではありません

en: no changes needed to %s
ja: %s には改変の必要がありません

en: roll back the last transaction (dangerous)
ja: 直前のトランザクションの巻き戻し(要注意)

en:     This command should be used with care. There is only one level of
        rollback, and there is no way to undo a rollback. It will also
        restore the dirstate at the time of the last transaction, losing
        any dirstate changes since that time. This command does not alter
        the working directory.
ja:     本コマンドの使用には注意が必要です。巻き戻しは１段階限りで、巻き
        戻したトランザクションの再実施はできません。本コマンドは、直前の
        トランザクション実施時点の dirstate を復元し、その時点以後の変更は
        全て失われます。但し、作業領域内容は変更されません。

en:     Transactions are used to encapsulate the effects of all commands
        that create new changesets or propagate existing changesets into a
        repository. For example, the following commands are transactional,
        and their effects can be rolled back:
ja:     トランザクションとは、新規リビジョンの作成、ないし外部からの既存
        リビジョンの取り込みにおけるコマンドの改変操作を一括化するものです。
        例えば、以下のコマンドはいずれもトランザクションを形成するもので、
        その効果は本コマンドにより巻き戻し可能です:

en:     - commit
        - import
        - pull
        - push (with this repository as the destination)
        - unbundle
ja:     - commit
        - import
        - pull
        - push (現リポジトリが、反映対象として指定された場合)
        - unbundle

en:     This command is not intended for use on public repositories. Once
        changes are visible for pull by other users, rolling a transaction
        back locally is ineffective (someone else may already have pulled
        the changes). Furthermore, a race is possible with readers of the
        repository; for example an in-progress pull from the repository
        may fail if a rollback is performed.
ja:     本コマンドは、公開リポジトリでの実行を想定していません。一旦他の
        ユーザから :hg:`pull` 可能な状態になってしまったなら、公開リポジトリ
        でトランザクションを巻き戻しても(既に他のユーザが複製している可能性
        があるので)効果を持ちません。その上、リポジトリからの情報読み取りに
        際して、競合が発生し得ます。例えば、併走している :hg:`pull` 処理が
        巻き戻しによって失敗してしまう可能性があります。

en:     Returns 0 on success, 1 if no rollback data is available.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0、巻き戻せるデータが無い場合は 1 です。

en: print the root (top) of the current working directory
ja: 作業領域のルート(最上位)ディレクトリ位置の表示

en:     Print the root directory of the current repository.
ja:     現リポジトリのルートディレクトリ位置を表示します。

en: start stand-alone webserver
ja: 独立したウェブサーバの実行開始

en:     Start a local HTTP repository browser and pull server. You can use
        this for ad-hoc sharing and browing of repositories. It is
        recommended to use a real web server to serve a repository for
        longer periods of time.
ja:     リポジトリ参照と :hg:`pull` のための HTTP サーバを起動します。
        この HTTP サーバを用いることで、即席でリポジトリの共有／参照を
        行うことができます。リポジトリを長期間公開する際には、通常のウェブ
        サーバの使用をお勧めします。

en:     Please note that the server does not implement access control.
        This means that, by default, anybody can read from the server and
        nobody can write to it by default. Set the ``web.allow_push``
        option to ``*`` to allow everybody to push to the server. You
        should use a real web server if you need to authenticate users.
ja:     本コマンドで起動されるサーバは、アクセス制御が実装されていません。
        特に設定が無い場合、誰もがリポジトリを参照可能で、且つリポジトリは
        誰にも更新できない状態にあります。``web.allow_push`` 設定を ``*``
        に設定することで、誰もがリポジトリに :hg:`push` できます。
        ユーザ認証が必要な場合は、通常のウェブサーバを使用してください。

en:     By default, the server logs accesses to stdout and errors to
        stderr. Use the -A/--accesslog and -E/--errorlog options to log to
        files.
ja:     特に指定が無い場合、サーバはアクセスログを標準出力に、エラーを
        標準エラー出力に表示します。ログをファイルに記録する場合は、
        -A/--accesslog や -E/--errorlog で指定します。

en:     To have the server choose a free port number to listen on, specify
        a port number of 0; in this case, the server will print the port
        number it uses.
ja:     サーバに空きポート番号の検出および使用をさせる場合、ポート番号には
        0 を指定します。この場合、使用するポート番号が表示されます。

en: There is no Mercurial repository here (.hg not found)
ja: Mercurial リポジトリが見つかりません(.hg が不在です)

en: listening at http://%s%s/%s (bound to %s:%d)
ja: http://%s%s/%s で待ち受け開始(バインド先は %s:%d)

en: show changed files in the working directory
ja: 作業領域のファイル操作状況の表示

en:     Show status of files in the repository. If names are given, only
        files that match are shown. Files that are clean or ignored or
        the source of a copy/move operation, are not listed unless
        -c/--clean, -i/--ignored, -C/--copies or -A/--all are given.
        Unless options described with "show only ..." are given, the
        options -mardu are used.
ja:     作業領域のファイル状態を表示します。名前(パターン)指定のある場合、
        その名前に合致するファイルのみが表示されます。変更無し(clean)、
        無視(ignored)ないし複製(copy)・改名(rename)の元ファイルに関しては、
        それぞれ -c/--clean、-i/--ignored ないし -C/--copy が指定されるか、
        あるいは -A/--all が指定されない限り表示されません。
        いずれの表示対象選択オプションも指定されない場合、
        -m -a -r -d -u が指定されたものとみなします。

en:     Option -q/--quiet hides untracked (unknown and ignored) files
        unless explicitly requested with -u/--unknown or -i/--ignored.
ja:     -q/--quiet 指定がある場合、-u/--unknown ないし -i/--ignored が明示
        的に指定されない限り、構成管理対象外のファイルは表示されません。

en:     NOTE: status may appear to disagree with diff if permissions have
        changed or a merge has occurred. The standard diff format does not
        report permission changes and diff only reports changes relative
        to one merge parent.
ja:     備考: 権限設定の変更やマージが行われた場合、差分表示から期待される
        結果とは異なる状態が表示される可能性があります。標準的な差分形式は
        権限変更の情報を含みませんし、マージの際には一方の親リビジョンとの
        差分しか表示しません。

en:     If one revision is given, it is used as the base revision.
        If two revisions are given, the differences between them are
        shown. The --change option can also be used as a shortcut to list
        the changed files of a revision from its first parent.
ja:     1つのリビジョンが指定された場合、比較元リビジョンとして扱われます。
        2つのリビジョンが指定された場合、両リビジョン間で状態を比較します。
        --change 指定を使うことで、第1親から変更されたファイル一覧を簡単に
        表示させることができます。

en:     The codes used to show the status of files are::
ja:     ファイルの状態を表す記号は以下の通り::

en:       M = modified
          A = added
          R = removed
          C = clean
          ! = missing (deleted by non-hg command, but still tracked)
          ? = not tracked
          I = ignored
            = origin of the previous file listed as A (added)
ja:       M = 改変有り(Modified)
          A = 追加登録予定(Added)
          R = 登録除外予定(Removed)
          C = 変更無し(Clean)
          ! = 構成管理対象にも関わらず作業領域にファイルが無い(missing)
          ? = 構成管理対象外(unknown)
          I = 無視(Ignored)
            = 直前に表示される新規登録予定ファイル(A)の複製元

en: summarize working directory state
ja: 作業領域状態の概要表示

en:     This generates a brief summary of the working directory state,
        including parents, branch, commit status, and available updates.
ja:     親リビジョン、ブランチ、想定コミット結果や、作業領域更新候補等を含む
        作業領域状態の概要を表示します。

en:     With the --remote option, this will check the default paths for
        incoming and outgoing changes. This can be time-consuming.
ja:     --remote が指定された場合、default 連携先に対する取り込み／反映に
        関する概要も表示します。この処理には時間を要する場合があります。

en: parent: %d:%s
ja: 親リビジョン    : %d:%s

en:  (empty repository)
ja:  (空のリポジトリ)

en:  (no revision checked out)
ja:  (作業領域が未更新)

en: branch: %s
ja: ブランチ        : %s

en: %d modified
ja: 変更ファイル数     %d

en: %d added
ja: 追加ファイル数     %d

en: %d removed
ja: 削除ファイル数     %d

en: %d renamed
ja: 改名ファイル数     %d

en: %d copied
ja: 複製ファイル数     %d

en: %d deleted
ja: 不在ファイル数     %d

en: %d unknown
ja: 未知ファイル       %d

en: %d ignored
ja: 無視ファイル数     %d

en: %d unresolved
ja: 衝突未解決ファイル %d

en: %d subrepos
ja: サブリポジトリ数   %d

en:  (merge)
ja:  (マージ)

en:  (new branch)
ja:  (新規ブランチ)

en:  (head closed)
ja:  (閉鎖済み)

en:  (clean)
ja:  (改変無し)

en:  (new branch head)
ja:  (新規ブランチヘッド)

en: commit: %s
ja: 想定 commit 結果: %s

en: update: (current)
ja: update 候補     : (現行のまま)

en: update: %d new changesets (update)
ja: update 候補     : %d の新規リビジョン(更新)

en: update: %d new changesets, %d branch heads (merge)
ja: update 候補     : %d の新規リビジョン、%d のブランチヘッド(マージ)

en: 1 or more incoming
ja: 1つ以上のリビジョンの取り込み

en: %d outgoing
ja: %d 個のリビジョンの反映

en: remote: %s
ja: 想定連携結果    : %s

en: remote: (synced)
ja: 想定連携結果    : (同期済み)

en: add one or more tags for the current or given revision
ja: 現リビジョンないし指定リビジョンへのタグの付与

en:     Name a particular revision using <name>.
ja:     特定のリビジョンに、指定された名前を付けます。

en:     Tags are used to name particular revisions of the repository and are
        very useful to compare different revisions, to go back to significant
        earlier versions or to mark branch points as releases, etc.
ja:     リポジトリ中の特定のリビジョンに付けられた名前であるタグは、リビジョン
        間での比較や、重要なリビジョンの参照、又はリリースの際の分岐点に対する
        目印といった用途などに使用することが出来ます。

en:     If no revision is given, the parent of the working directory is
        used, or tip if no revision is checked out.
ja:     リビジョンが指定されない場合、作業領域の親リビジョンか、作業領域更新前
        なら tip がタグ付けの対象となります。

en:     To facilitate version control, distribution, and merging of tags,
        they are stored as a file named ".hgtags" which is managed
        similarly to other project files and can be hand-edited if
        necessary. The file '.hg/localtags' is used for local tags (not
        shared among repositories).
ja:     分散構成管理におけるタグ付けの集約を容易にするために、構成管理下にある
        他のファイルと同様に、タグの情報は ".hgtags" ファイルで管理され、
        必要であれば手動での編集も可能です。ローカルタグは '.hg/localtags' で
        管理されます(リポジトリ間で共有されることはありません)

en:     Since tag names have priority over branch names during revision
        lookup, using an existing branch name as a tag name is discouraged.
ja:     リビジョン特定において、タグ名はブランチ名よりも優先度が高いので、
        既存ブランチと同名のタグの使用は止めましょう。

en: tag names must be unique
ja: タグ名が重複しています

en: tag names cannot consist entirely of whitespace
ja: 空白文字だけで構成されたタグ名は不正です

en: --rev and --remove are incompatible
ja: --rev と --remove は同時に使用できません

en: tag '%s' does not exist
ja: タグ '%s' は存在しません

en: tag '%s' is not a global tag
ja: タグ '%s' はグローバルなタグではありません

en: tag '%s' is not a local tag
ja: タグ '%s' はローカルなタグではありません

en: tag '%s' already exists (use -f to force)
ja: タグ '%s' は存在します(強制実行する場合は -f を指定してください)

en: list repository tags
ja: リポジトリ中のタグ一覧の表示

en:     This lists both regular and local tags. When the -v/--verbose
        switch is used, a third column "local" is printed for local tags.
ja:     本コマンドは、通常のタグおよびローカルタグの両方を一覧表示します。
        -v/--verbose が指定された場合、ローカルタグには "local" 表示の
        第3のカラムが追加されます。

en: show the tip revision
ja: tip リビジョンの表示

en:     The tip revision (usually just called the tip) is the changeset
        most recently added to the repository (and therefore the most
        recently changed head).
ja:     tip リビジョン(一般には単に tip と表記)とは、リポジトリおいて最も
        新しく追加されたリビジョンであると同時に、最も新しく変更されたヘッド
        のことでもあります。

en:     If you have just made a commit, that commit will be the tip. If
        you have just pulled changes from another repository, the tip of
        that repository becomes the current tip. The "tip" tag is special
        and cannot be renamed or assigned to a different changeset.
ja:     コミットした直後であれば、生成されたリビジョンが tip となります。
        他のリポジトリから変更履歴の取り込みをした直後であれば、連携先
        リポジトリでの tip が現リポジトリの tip となります。"tip" タグは
        特別なタグで、改名や、他のリビジョンへの付け替えはできません。

en: apply one or more changegroup files
ja: バンドルファイルの適用

en:     Apply one or more compressed changegroup files generated by the
        bundle command.
ja:     :hg:`bundle` コマンドで生成されたバンドルファイルを適用します。

en:     Returns 0 on success, 1 if an update has unresolved files.
ja:     成功時のコマンド終了値は 0、衝突未解消ファイルがある場合は 1 です。

en: update working directory (or switch revisions)
ja: 作業領域の内容更新(ないしリビジョンの切り替え)

en:     Update the repository's working directory to the specified
        changeset.
ja:     指定されたリビジョン時点の内容で、作業領域を更新します。

en:     If no changeset is specified, attempt to update to the tip of the
        current branch. If this changeset is a descendant of the working
        directory's parent, update to it, otherwise abort.
ja:     リビジョン指定が無い場合、現行ブランチの最新リビジョンで更新します。
        このリビジョンが、作業領域の親リビジョンの直系の子孫であれば、
        作業領域の更新が実施されますが、それ以外の場合は更新を中断します。

en:     The following rules apply when the working directory contains
        uncommitted changes:
ja:     作業領域に未コミット変更がある場合、以下の規則が適用されます:

en:     1. If neither -c/--check nor -C/--clean is specified, and if
           the requested changeset is an ancestor or descendant of
           the working directory's parent, the uncommitted changes
           are merged into the requested changeset and the merged
           result is left uncommitted. If the requested changeset is
           not an ancestor or descendant (that is, it is on another
           branch), the update is aborted and the uncommitted changes
           are preserved.
ja:     1. -c/--check と -C/--clean のいずれも指定されず、指定リビジョンが
           作業領域の親リビジョンにとって直系の先祖ないし子孫であった場合、
           未コミット変更の内容は指定リビジョンへとマージされ、
           マージ結果は未コミットのまま作業領域に残ります。
           別の(名前無し)ブランチ上にあるリビジョンなど、直系の先祖／子孫
           以外が指定された場合、更新は中断され、未コミット変更は残ります。

en:     2. With the -c/--check option, the update is aborted and the
           uncommitted changes are preserved.
ja:     2. -c/--check が指定された場合、更新は中断され、未コミット変更は
           残ります。

en:     3. With the -C/--clean option, uncommitted changes are discarded and
           the working directory is updated to the requested changeset.
ja:     3. -C/--clean が指定された場合、未コミット変更は破棄され、
           作業領域は指定のリビジョンで更新されます。

en:     Use null as the changeset to remove the working directory (like
        :hg:`clone -U`).
ja:     作業領域中のファイルを削除する場合は、リビジョンに null を指定します
        (:hg:`clone -U` と同等)。

en:     If you want to update just one file to an older changeset, use :hg:`revert`.
ja:     特定のファイルを以前の状態に戻すには :hg:`revert` を使用します。

en: cannot specify both -c/--check and -C/--clean
ja: -c/--check と -C/--clean は併用できません

en: uncommitted local changes
ja: 作業領域に未コミットの変更があります

en: verify the integrity of the repository
ja: リポジトリの整合性検証

en:     Verify the integrity of the current repository.
ja:     現リポジトリの整合性を検証します。

en:     This will perform an extensive check of the repository's
        integrity, validating the hashes and checksums of each entry in
        the changelog, manifest, and tracked files, as well as the
        integrity of their crosslinks and indices.
ja:     本コマンドは、リポジトリの整合性に関する広範な検証を行います。
        変更履歴・マニフェスト・各構成管理対象ファイルにおけるハッシュ値
        およびチェックサム、相互関連付けおよびインデックス等の整合性が
        検証されます。

en: output version and copyright information
ja: バージョンおよび著作権情報の表示

en: Mercurial Distributed SCM (version %s)
ja: Mercurial - 分散構成管理ツール(バージョン %s)

en: 
    Copyright (C) 2005-2010 Matt Mackall <mpm@selenic.com> and others
    This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ja: 
    著作権 (C) 2005-2010 Matt Mackall <mpm@selenic.com> 他
    本製品はフリーソフトウェアです。頒布／改変の際はライセンス条項をお読み
    ください。市場適合性や特定用途への可否を含め、本製品は無保証です。

en: repository root directory or name of overlay bundle file
ja: リポジトリのルート位置、ないしバンドルファイルのパス

en: DIR
ja: ディレクトリ

en: change working directory
ja: 作業領域の変更

en: do not prompt, assume 'yes' for any required answers
ja: 問い合わせをせず、確認事項は全て 'yes' とみなす

en: suppress output
ja: 出力を抑止

en: enable additional output
ja: 付加的な出力を有効化

en: set/override config option (use 'section.name=value')
ja: オプション設定を指定／上書き(指定形式は 'section.name=value')

en: CONFIG
ja: 設定

en: enable debugging output
ja: デバッグ出力を有効化

en: start debugger
ja: デバッガを開始

en: set the charset encoding
ja: 文字エンコーディングの設定

en: ENCODE
ja: 文字コード

en: MODE
ja: モード

en: set the charset encoding mode
ja: 文字エンコーディングのモード設定

en: always print a traceback on exception
ja: 例外浮揚の際に常にトレースバックを表示

en: time how long the command takes
ja: コマンド実行の所要時間を計測

en: print command execution profile
ja: コマンド実行のプロファイルを表示

en: output version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了

en: display help and exit
ja: ヘルプ情報を表示して終了

en: do not perform actions, just print output
ja: 実施予定の処理内容の表示のみで処理実施は抑止

en: specify ssh command to use
ja: SSH 連携で使用する ssh コマンド

en: specify hg command to run on the remote side
ja: 遠隔ホスト側で実行される hg コマンド

en: PATTERN
ja: パターン

en: include names matching the given patterns
ja: パターンに合致したファイルを処理対象に追加

en: exclude names matching the given patterns
ja: パターンに合致したファイルを処理対象から除外

en: use text as commit message
ja: 指定テキストをコミットメッセージとして使用

en: read commit message from file
ja: コミットメッセージをファイルから読み込み

en: record datecode as commit date
ja: 記録される日時情報

en: record the specified user as committer
ja: 記録される作成者情報

en: STYLE
ja: スタイル

en: display using template map file
ja: 当該スタイルで表示をカスタマイズ

en: display with template
ja: 当該テンプレートで表示をカスタマイズ

en: do not show merges
ja: マージ実施リビジョンの表示抑止

en: output diffstat-style summary of changes
ja: diffstat 形式の変更概要を生成

en: treat all files as text
ja: 全ファイルをテキストファイルと仮定

en: omit dates from diff headers
ja: 差分表示の際に日付情報の表示を抑止

en: show which function each change is in
ja: 差分表示の際に関数名情報を表示

en: produce a diff that undoes the changes
ja: 変更を取り消すための差分を生成

en: ignore white space when comparing lines
ja: 差分判定の際に空白文字を無視

en: ignore changes in the amount of white space
ja: 差分判定の際に空白文字の数を無視

en: ignore changes whose lines are all blank
ja: 差分判定の際に空白行を無視

en: number of lines of context to show
ja: 差分コンテキストの行数

en: SIMILARITY
ja: 類似度

en: guess renamed files by similarity (0<=s<=100)
ja: ファイル改名推定の際の類似度(0 以上 100 以下)

en: annotate the specified revision
ja: 当該リビジョン時点での由来情報を表示

en: follow copies/renames and list the filename (DEPRECATED)
ja: 複製／改名元ファイルの履歴追跡と、ファイル名の表示(非推奨)

en: don't follow copies and renames
ja: 複製／改名元ファイル履歴の追跡を抑止

en: list the author (long with -v)
ja: ユーザ名を表示(-v 指定時は詳細表示)

en: list the filename
ja: ファイル名を表示

en: list the date (short with -q)
ja: 日付を表示(-q 指定時は簡略表示)

en: list the revision number (default)
ja: リビジョン番号を表示(既定動作)

en: list the changeset
ja: ハッシュ値を表示

en: show line number at the first appearance
ja: 由来リビジョンでの初出時の行番号を表示

en: do not pass files through decoders
ja: デコード処理を回避

en: PREFIX
ja: 接頭辞

en: directory prefix for files in archive
ja: アーカイブファイルのディレクトリ接頭辞

en: revision to distribute
ja: アーカイブ対象リビジョン

en: type of distribution to create
ja: アーカイブ種別

en: merge with old dirstate parent after backout
ja: 打ち消しリビジョンを現親リビジョンとマージ

en: parent to choose when backing out merge
ja: 打ち消しリビジョンとのマージ対象

en: revision to backout
ja: 打ち消し対象リビジョン

en: reset bisect state
ja: 探索状態のリセット

en: mark changeset good
ja: 対象リビジョンの探索状態を good 化

en: mark changeset bad
ja: 対象リビジョンの探索状態を bad 化

en: skip testing changeset
ja: 対象リビジョンの判定作業を省略

en: use command to check changeset state
ja: good/bad 判定用コマンド

en: do not update to target
ja: 対象リビジョンによる作業領域内容の更新を抑止

en: set branch name even if it shadows an existing branch
ja: 同名既存ブランチが存在する場合でもブランチ作成を実施

en: reset branch name to parent branch name
ja: ブランチ名設定を解消し、親リビジョンのブランチに戻る

en: show only branches that have unmerged heads
ja: 未マージなヘッドを持つブランチのみを表示

en: show normal and closed branches
ja: 閉鎖したヘッドも表示

en: run even when the destination is unrelated
ja: 連携先が無関係なリポジトリでも実行

en: a changeset intended to be added to the destination
ja: バンドルに含めたいリビジョン

en: a specific branch you would like to bundle
ja: バンドルに含めたいブランチ

en: a base changeset assumed to be available at the destination
ja: 連携先リポジトリに存在することを仮定するリビジョン

en: bundle all changesets in the repository
ja: リポジトリ中の全リビジョンをバンドルに含める

en: bundle compression type to use
ja: バンドルファイルの圧縮形式

en: print output to file with formatted name
ja: ファイル内容の保存先

en: print the given revision
ja: 出力対象リビジョン

en: apply any matching decode filter
ja: デコード処理を実施

en: the clone will include an empty working copy (only a repository)
ja: 作業領域の更新無し(管理領域のみの複製)

en: revision, tag or branch to check out
ja: 作業領域更新用リビジョン(タグ名／ブランチ名)

en: include the specified changeset
ja: 複製対象に含めるリビジョン

en: clone only the specified branch
ja: 指定ブランチのみを複製

en: mark new/missing files as added/removed before committing
ja: コミット前に、新規／不在ファイルを登録／除外

en: mark a branch as closed, hiding it from the branch list
ja: ブランチを閉鎖し、ブランチ一覧での表示から除外

en: record a copy that has already occurred
ja: 手動で複製済みのファイルに対して、複製の旨を記録

en: forcibly copy over an existing managed file
ja: 同名の登録済みファイルが存在しても複製を実施

en: show the command options
ja: 当該コマンドのオプション一覧の表示

en: try extended date formats
ja: 拡張日時形式の使用

en: revision to rebuild to
ja: 再構築対象リビジョン

en: revision to debug
ja: デバッグ対象リビジョン

en: do not display the saved mtime
ja: 記録された mtime 情報の表示抑止

en: revision to check
ja: 確認対象リビジョン

en: diff against the second parent
ja: 第2親との差分を使用

en: revisions to export
ja: 対象リビジョン

en: end fields with NUL
ja: 各フィールドの区切りにNUL文字(0x00)を使用

en: print all revisions that match
ja: 合致するリビジョンを全て表示

en: follow changeset history, or file history across copies and renames
ja: 複製元や改名元の履歴も遡る

en: ignore case when matching
ja: 大文字小文字を無視して検索

en: print only filenames and revisions that match
ja: 合致の際にファイル名とリビジョンのみを表示

en: print matching line numbers
ja: 合致した行番号を表示

en: only search files changed within revision range
ja: 指定リビジョン範囲のみを検索

en: show only heads which are descendants of REV
ja: 当該リビジョンの子孫となるヘッドのみを表示

en: show topological heads only
ja: 子を持たない全てのリビジョンを表示

en: show active branchheads only (DEPRECATED)
ja: アクティブなブランチヘッドのみを表示 (非推奨)

en: show normal and closed branch heads
ja: 閉鎖したヘッドも表示

en: identify the specified revision
ja: 当該リビジョンの識別情報を表示

en: show local revision number
ja: リビジョン番号を表示

en: show global revision id
ja: ハッシュ値を表示

en: show branch
ja: ブランチ名を表示

en: show tags
ja: タグを表示

en: directory strip option for patch. This has the same meaning as the corresponding patch option
ja: パス要素除去数(patch コマンドの同名オプションと同機能)

en: PATH
ja: パス

en: base path
ja: 基底パス

en: skip check for outstanding uncommitted changes
ja: 作業領域中の未コミット変更の確認を省略

en: don't commit, just update the working directory
ja: 作業領域の更新のみで、コミット実施を抑止

en: apply patch to the nodes from which it was generated
ja: パッチ作成時と同じ親リビジョンに対して適用

en: use any branch information in patch (implied by --exact)
ja: パッチ中のブランチ情報を利用(--exact 指定時は自動適用)

en: run even if remote repository is unrelated
ja: 連携先が無関係なリポジトリでも実行

en: show newest record first
ja: 新しいリビジョンから先に表示

en: file to store the bundles into
ja: バンドルファイルの書き出し先

en: a remote changeset intended to be added
ja: 取り込み対象リビジョン

en: a specific branch you would like to pull
ja: 取り込み対象ブランチ

en: search the repository as it is in REV
ja: 当該リビジョン時点のファイル一覧から検索

en: end filenames with NUL, for use with xargs
ja: ファイル名をNUL文字(0x00)で終端(xargs との併用向け)

en: print complete paths from the filesystem root
ja: ファイルシステムのルートからの絶対パスで表示

en: only follow the first parent of merge changesets
ja: マージの際には第1親のみを遡る

en: show revisions matching date spec
ja: 指定日時に合致するリビジョンを表示

en: show copied files
ja: 複製されたファイルを表示

en: do case-insensitive search for a given text
ja: 指定キーワードによる検索(大文字小文字は無視)

en: include revisions where files were removed
ja: ファイルが登録除外されたリビジョンを含める

en: show only merges
ja: マージ実施リビジョンのみを表示

en: revisions committed by user
ja: 当該ユーザによってコミットされたリビジョンを表示

en: show only changesets within the given named branch (DEPRECATED)
ja: 指定の名前付きブランチに属するリビジョンのみを表示 (非推奨)

en: show changesets within the given named branch
ja: 指定の名前付きブランチに属するリビジョンを表示

en: do not display revision or any of its ancestors
ja: 当該リビジョンとその祖先の表示を抑止

en: revision to display
ja: 表示対象リビジョン

en: force a merge with outstanding changes
ja: 作業領域中の未コミット変更ごとマージを実施

en: revision to merge
ja: マージ対象リビジョン

en: review revisions to merge (no merge is performed)
ja: マージ対象リビジョンの確認(マージ処理は未実施)

en: a changeset intended to be included in the destination
ja: 反映対象とするリビジョン

en: a specific branch you would like to push
ja: 反映対象とするブランチ

en: show parents of the specified revision
ja: 親リビジョンの表示対象

en: update to new branch head if changesets were pulled
ja: 新規取り込みの際には作業領域を新規のブランチヘッドで更新

en: run even when remote repository is unrelated
ja: 連携先が無関係なリポジトリでも実行

en: force push
ja: 反映先にヘッドが増える場合でも実施

en: allow pushing a new branch
ja: 新規ブランチの反映を許可

en: record delete for missing files
ja: 手動で削除済みのファイルに対して、登録除外の旨を記録

en: remove (and delete) file even if added or modified
ja: 追加登録／変更対象であっても登録除外(ファイルは削除)

en: record a rename that has already occurred
ja: 手動で改名済みのファイルに対して、改名の旨を記録

en: select all unresolved files
ja: 衝突未解消の全ファイルを処理対象にする

en: list state of files needing merge
ja: マージの必要なファイルの解消状態一覧

en: mark files as resolved
ja: 当該ファイルを衝突解消済み状態に設定

en: mark files as unresolved
ja: 当該ファイルを衝突解消済み状態に設定

en: hide status prefix
ja: 状態記号の表示を抑止

en: revert all changes when no arguments given
ja: 引数指定が無い場合に、全ファイルの内容を復旧

en: tipmost revision matching date
ja: 当該日時の最新リビジョンを使用

en: revert to the specified revision
ja: 当該リビジョン時点の内容で復旧

en: do not save backup copies of files
ja: 取り消し実施前内容のバックアップを抑止

en: name of access log file to write to
ja: アクセスログの書き出し先ファイル

en: name of error log file to write to
ja: エラーログの書き出し先ファイル

en: PORT
ja: ポート番号

en: port to listen on (default: 8000)
ja: 要求受け付けポート番号(既定値: 8000)

en: ADDR
ja: アドレス

en: address to listen on (default: all interfaces)
ja: 要求受け付けアドレス(既定値: 全インタフェース)

en: prefix path to serve from (default: server root)
ja: 公開パス接頭辞(既定値: ルート)

en: name to show in web pages (default: working directory)
ja: 表示名(既定値: 作業領域のパス)

en: name of the hgweb config file (serve more than one repository)
ja: hgweb 設定ファイル位置(複数リポジトリの公開)

en: name of the hgweb config file (DEPRECATED)
ja: hgweb 設定ファイル位置 (非推奨)

en: for remote clients
ja: (ホスト間連携での内部用途向け)

en: web templates to use
ja: 当該テンプレートで表示をカスタマイズ

en: template style to use
ja: 当該スタイルで表示をカスタマイズ

en: use IPv6 in addition to IPv4
ja: IPv4 に加えて IPv6 を使用

en: SSL certificate file
ja: SSL 証明書ファイル

en: show untrusted configuration options
ja: 信頼できない設定項目も表示

en: check for push and pull
ja: push/pull 実施結果の確認

en: show status of all files
ja: 全ての状態を表示

en: show only modified files
ja: 変更されたファイルを表示

en: show only added files
ja: 追加登録されたファイルを表示

en: show only removed files
ja: 登録除外されたファイルを表示

en: show only deleted (but tracked) files
ja: 削除されたファイル(登録除外は未実施)を表示

en: show only files without changes
ja: 変更の無いファイルを表示

en: show only unknown (not tracked) files
ja: 構成管理対象外のファイルを表示

en: show only ignored files
ja: 無視対象のファイルを表示

en: show source of copied files
ja: 複製元ファイルを表示

en: show difference from revision
ja: 当該リビジョンとの差分で状態を判定

en: list the changed files of a revision
ja: 指定リビジョンにおける更新ファイルの一覧

en: replace existing tag
ja: 既存のタグを置き換え

en: make the tag local
ja: ローカルタグとして作成

en: revision to tag
ja: タグ付け対象リビジョン

en: remove a tag
ja: タグの削除

en: use <text> as commit message
ja: コミットメッセージ

en: update to new branch head if changesets were unbundled
ja: 新規取り込みの際には作業領域を新規ブランチヘッドでで更新

en: discard uncommitted changes (no backup)
ja: 未コミット変更内容の破棄(保存無し)

en: check for uncommitted changes
ja: 未コミット変更を確認

en: cannot include %s (%s)
ja: %s を読み込めません(%s)

en: not found in manifest
ja: マニフェストにありません

en: no such file in rev %s
ja: リビジョン %s に当該ファイルは存在しません

en: branch name not in UTF-8!
ja: ブランチ名が UTF-8 ではありません!

en: %s does not exist!
ja: %s はありません!

en: %s: up to %d MB of RAM may be required to manage this file
    (use 'hg revert %s' to cancel the pending addition)
ja: %s: 指定ファイルの管理には %d MBを超えるメモリが必要です
    (ファイルの登録を解除するには 'hg revert %s')

en: %s not added: only files and symlinks supported currently
ja: %s は追加登録されません: ファイルとシンボリックリンクのみ登録可能

en: %s already tracked!
ja: %s は登録済です!

en: %s not added!
ja: %s は追加登録されません

en: %s still exists!
ja: %s の削除に失敗しました!

en: %s not tracked!
ja: %s は管理されていません!

en: %s not removed!
ja: %s は削除されませんでした!

en: copy failed: %s is not a file or a symbolic link
ja: コピー失敗: %s はファイルでもシンボリックリンクでもありません

en: working directory state appears damaged!
ja: 作業領域の状態管理に問題があります!

en: '\n' and '\r' disallowed in filenames: %r
ja: '\n' と '\r' はファイル名で使用しないでください: %r

en: directory %r already in dirstate
ja: ディレクトリ %r は既に管理対象に含まれています

en: file %r in dirstate clashes with %r
ja: 管理情報中のファイル %r は %r によって破壊されます

en: setting %r to other parent only allowed in merges
ja: %r の別親への設定はマージでのみ可能です

en: not in dirstate: %s
ja: %s は管理情報中にありません

en: unknown
ja: 未知

en: character device
ja: キャラクタデバイス

en: block device
ja: ブロックデバイス

en: fifo
ja: FIFO(パイプ)

en: socket
ja: ソケット

en: directory
ja: ディレクトリ

en: unsupported file type (type is %s)
ja: 未サポートのファイル種別(%s)

en: queries
ja: 問い合わせ

en: searching
ja: 検索中

en: already have changeset
ja: 既にチェンジセットがあります

en: warning: repository is unrelated
ja: 警告: 無関係なリポジトリです

en: repository is unrelated
ja: 無関係なリポジトリです

en: abort: push creates new remote heads on branch '%s'!
ja: 中断: 連携先のブランチ '%s' に新しいヘッドが作成されます!

en: abort: push creates new remote heads!
ja: 中断: 連携先に新しいヘッドが作成されます!

en: (you should pull and merge or use push -f to force)
ja: (pull と merge を実施するか、push -f で強制実行してください)

en: (did you forget to merge? use push -f to force)
ja: (マージは済んでいますか? push -f で強制実行できます)

en: abort: push creates new remote branches: %s!
ja: 中断: 連携先に新しいブランチが作成されます:  %s!

en: (use 'hg push --new-branch' to create new remote branches)
ja: (連携先への新規ブランチ作成は 'hg push --new-branch')

en: note: unsynced remote changes!
ja: 注意: 連携先での変更点が取り込まれていません!

en: abort: %s
ja: 中止: %s

en: hg: parse error at %s: %s
ja: hg: %s での解析エラー: %s

en: hg: parse error: %s
ja: hg: 解析エラー: %s

en: hg: command '%s' is ambiguous:
        %s
ja: hg: コマンド指定 '%s' は曖昧です:
        %s

en: timed out waiting for lock held by %s
ja: %s のロック解放待ちを断念

en: lock held by %s
ja: %s によるロック保持

en: abort: %s: %s
ja: 中止: %s: %s

en: abort: could not lock %s: %s
ja: 中止: %s のロックに失敗: %s

en: abort: %s!
ja: 中止: %s!

en: abort: %s
ja: 中止: %s

en:  empty string
ja:  空文字列

en: killed!
ja: 強制終了されました!

en: hg: unknown command '%s'
ja: hg: 未知のコマンド '%s'

en: (did you forget to compile extensions?)
ja: (エクステンションのコンパイルを忘れていませんか?)

en: (is your Python install correct?)
ja: (Python は正しくインストールされていますか?)

en: abort: error: %s
ja: 中止: エラー: %s

en: broken pipe
ja: パイプ破壊(EPIPE)

en: interrupted!
ja: 中断されました!

en: 
    broken pipe
ja: 
    パイプ破壊(EPIPE)

en: abort: out of memory
ja: 中断: メモリ不足

en: ** unknown exception encountered, details follow
ja: ** 予期せぬ例外が浮揚されました

en: ** report bug details to http://mercurial.selenic.com/bts/
ja: ** 障害詳細を http://mercurial.selenic.com/bts に報告してください

en: ** or mercurial@selenic.com
ja: ** ないし mercurial@selenic.com に報告してください

en: ** Mercurial Distributed SCM (version %s)
ja: ** Mercurial - 分散構成管理(バージョン %s)

en: ** Extensions loaded: %s
ja: ** 読み込み済みエクステンション: %s

en: no definition for alias '%s'
ja: '%s' を別名に持つコマンドはありません

en: alias '%s' resolves to unknown command '%s'
ja: '%s' が未知のコマンド '%s' の別名とみなされました

en: alias '%s' resolves to ambiguous command '%s'
ja: '%s' が曖昧なコマンド '%s' の別名とみなされました

en: malformed --config option: %r (use --config section.name=value)
ja: 不正な --config 指定: %r (有効な形式は --config section.name=value)

en: error getting current working directory: %s
ja: 現ディレクトリ位置の取得に失敗: %s

en: extension '%s' overrides commands: %s
ja: エクステンション '%s' がコマンドを上書きします: %s

en: option --config may not be abbreviated!
ja: --config 指定値が省略されなかった可能性があります!

en: option --cwd may not be abbreviated!
ja: --cwd 指定値が省略されなかった可能性があります!

en: Option -R has to be separated from other options (e.g. not -qR) and --repository may only be abbreviated as --repo!
ja: -R は独立記述(例: '-dR' は不可)、--repository の略記は --repo のみ

en: Time: real %.3f secs (user %.3f+%.3f sys %.3f+%.3f)
ja: 所要時間: 実時間 %.3f 秒 (ユーザ %.3f+%.3f システム %.3f+%.3f)

en: repository '%s' is not local
ja: リポジトリ '%s' はローカルリポジトリではありません

en: warning: --repository ignored
ja: 警告: --repository 指定を無視します

en: invalid arguments
ja: 引数が不正です

en: unrecognized profiling format '%s' - Ignored
ja: 不正なプロファイル形式 '%s' を無視します

en: lsprof not available - install from http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/
ja: lsprof が利用できません - http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/ からインストールしてください

en: *** failed to import extension %s from %s: %s
ja: *** %s のインポートに失敗 (%s): %s

en: *** failed to import extension %s: %s
ja: *** %s のインポートに失敗: %s

en: couldn't find merge tool %s
ja: マージツール %s が見つかりません

en: tool %s can't handle symlinks
ja: ツール %s はシンボリックリンクを扱えません

en: tool %s can't handle binary
ja: ツール %s はバイナリを扱えません

en: tool %s requires a GUI
ja: ツール %s は GUI が必要です

en:  no tool found to merge %s
    keep (l)ocal or take (o)ther?
ja:  %s のマージに適切なツールが見つかりません
    どうしますか? 作業領域の内容:(l)ocal、マージ対象の内容:(o)ther

en: merging %s and %s to %s
ja: %s と %s を %s にマージ中

en: merging %s
ja: %s をマージ中

en: %s.premerge not valid ('%s' is neither boolean nor %s)
ja: %s.premerge は無効です('%s' は真偽ないし %s のいずれでもありません)

en: was merge of '%s' successful (yn)?
ja: '%s' のマージは成功しましたか？(y/n)

en:  output file %s appears unchanged
    was merge successful (yn)?
ja:  マージ結果ファイル %s は未変更に見えます
    マージ成功とみなしますか? (yn)

en: merging %s failed!
ja: %s のマージに失敗!

en: starting revisions are not directly related
ja: 開始リビジョンと直接の関連がありません

en: inconsistent state, %s:%s is good and bad
ja: 状態矛盾: %s:%s は良否判定不能

en: unknown bisect kind %s
ja: 未知の分岐種類 %s

en: disabled extensions:
ja: 無効化されているエクステンション:

en: Configuration Files
ja: 設定ファイル

en: Date Formats
ja: 日時表記

en: File Name Patterns
ja: ファイル名パターン

en: Environment Variables
ja: 環境変数

en: Specifying Single Revisions
ja: 単一リビジョンの指定

en: Specifying Multiple Revisions
ja: 複数リビジョンの指定

en: Specifying Revision Sets
ja: 複数リビジョンの指定

en: Diff Formats
ja: 差分形式

en: Template Usage
ja: テンプレートの利用

en: URL Paths
ja: URLのパス指定

en: Using additional features
ja: 付加機能の使用

en: Configuring hgweb
ja: hgweb 設定ファイル

en: Glossary
ja: 用語集

en: Mercurial reads configuration data from several files, if they exist.
    Below we list the most specific file first.
ja: Mercurial は設定ファイルを複数の場所から読み込みます。
    優先度順に読み込み位置を並べたものを以下に示します。

en: On Windows, these configuration files are read:
ja: Windows 環境では以下の設定ファイルが読み込まれます:

en: - ``<repo>\.hg\hgrc``
    - ``%USERPROFILE%\.hgrc``
    - ``%USERPROFILE%\mercurial.ini``
    - ``%HOME%\.hgrc``
    - ``%HOME%\mercurial.ini``
    - ``C:\mercurial\mercurial.ini`` (unless regkey or hgrc.d\ or mercurial.ini found)
    - ``HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mercurial`` (unless hgrc.d\ or mercurial.ini found)
    - ``<hg.exe-dir>\hgrc.d\*.rc`` (unless mercurial.ini found)
    - ``<hg.exe-dir>\mercurial.ini``
ja: - ``<リポジトリ>\.hg\hgrc``
    - ``%USERPROFILE%\.hgrc``
    - ``%USERPROFILE%\mercurial.ini``
    - ``%HOME%\.hgrc``
    - ``%HOME%\mercurial.ini``
    - ``C:\mercurial\mercurial.ini`` (regkey、hgrc.d\、mercurial.ini 不在時
    - ``HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mercurial`` (hgrc.d\ 、mercurial.ini 不在時)
    - ``<インストール先>\hgrc.d\*.rc`` (mercurial.ini 不在時)
    - ``<インストール先>\mercurial.ini``

en: On Unix, these files are read:
ja: Unix 環境では以下の設定ファイルが読み込まれます:

en: - ``<repo>/.hg/hgrc``
    - ``$HOME/.hgrc``
    - ``/etc/mercurial/hgrc``
    - ``/etc/mercurial/hgrc.d/*.rc``
    - ``<install-root>/etc/mercurial/hgrc``
    - ``<install-root>/etc/mercurial/hgrc.d/*.rc``
ja: - ``<リポジトリ>/.hg/hgrc``
    - ``$HOME/.hgrc``
    - ``/etc/mercurial/hgrc``
    - ``/etc/mercurial/hgrc.d/*.rc``
    - ``<インストール先>/etc/mercurial/hgrc``
    - ``<インストール先>/etc/mercurial/hgrc.d/*.rc``

en: If there is a per-repository configuration file which is not owned by
    the active user, Mercurial will warn you that the file is skipped::
ja: 実行ユーザ以外が所有となっているリポジトリ毎設定ファイルがある場合、
    Mercurial は当該ファイルを読み込まない旨の警告を表示します::

en:   not trusting file <repo>/.hg/hgrc from untrusted user USER, group GROUP
ja:   信頼できないファイル <repo>/.hg/hgrc (所有者 USER, グループ GROUP)

en: If this bothers you, the warning can be silenced (the file would still
    be ignored) or trust can be established. Use one of the following
    settings, the syntax is explained below:
ja: そのようなファイルを意図的に使用している場合、警告表示を抑止する(但し
    ファイルは読み込まれません)ことも、信頼して読み込むことも可能です。
    以下の文法に従い設定を行ってください:

en: - ``ui.report_untrusted = False``
    - ``trusted.users = USER``
    - ``trusted.groups = GROUP``
ja: - ``ui.report_untrusted = False``
    - ``trusted.users = ユーザ``
    - ``trusted.groups = グループ``

en: The configuration files for Mercurial use a simple ini-file format. A
    configuration file consists of sections, led by a ``[section]`` header
    and followed by ``name = value`` entries::
ja: Mercurial の設定ファイルは、いわゆる ini ファイル形式で記述されます。
    設定ファイルは、``[セクション名]`` 形式のヘッダから始まるセクションから
    構成され、``名前 = 値`` 形式の要素が列挙されます::

en: The above entries will be referred to as ``ui.username`` and
    ``ui.verbose``, respectively. Please see the hgrc man page for a full
    description of the possible configuration values:
ja: 上記記述はそれぞれ、``ui.username`` および ``ui.verbose`` として
    参照されます。設定ファイルで指定可能な値の詳細に関しては、
    hgrc のマニュアルページを参照してください:

en: - on Unix-like systems: ``man hgrc``
    - online: http://www.selenic.com/mercurial/hgrc.5.html
ja: - Unix 系システム: ``man hgrc``
    - オンライン版: http://www.selenic.com/mercurial/hgrc.5.html

en: Some commands allow the user to specify a date, e.g.:
ja: 以下のコマンドで日時指定が可能です:

en: - backout, commit, import, tag: Specify the commit date.
    - log, revert, update: Select revision(s) by date.
ja: - backout, commit, import, tag: コミット日時の指定
    - log, revert, update: 日時によるリビジョンの指定

en: Many date formats are valid. Here are some examples:
ja: 有効な日時指定形式は沢山あります。以下にいくつかの例を示します:

en: - ``Wed Dec 6 13:18:29 2006`` (local timezone assumed)
    - ``Dec 6 13:18 -0600`` (year assumed, time offset provided)
    - ``Dec 6 13:18 UTC`` (UTC and GMT are aliases for +0000)
    - ``Dec 6`` (midnight)
    - ``13:18`` (today assumed)
    - ``3:39`` (3:39AM assumed)
    - ``3:39pm`` (15:39)
    - ``2006-12-06 13:18:29`` (ISO 8601 format)
    - ``2006-12-6 13:18``
    - ``2006-12-6``
    - ``12-6``
    - ``12/6``
    - ``12/6/6`` (Dec 6 2006)
ja: - ``Wed Dec 6 13:18:29 2006`` (「ローカルタイムゾーン」を想定)
    - ``Dec 6 13:18 -0600`` (「今年」を想定、タイムゾーンはオフセット指定)
    - ``Dec 6 13:18 UTC`` (UTC および GMT は +0000 の別名)
    - ``Dec 6`` (「午前0時」を想定)
    - ``13:18`` (「本日」を想定)
    - ``3:39`` (「3:39AM」を想定)
    - ``3:39pm`` (15:39)
    - ``2006-12-06 13:18:29`` (ISO 8601 形式)
    - ``2006-12-6 13:18``
    - ``2006-12-6``
    - ``12-6``
    - ``12/6``
    - ``12/6/6`` (2006年12月6日)

en: Lastly, there is Mercurial's internal format:
ja: 最後に、Mercurial 固有の内部形式を示します:

en: - ``1165432709 0`` (Wed Dec 6 13:18:29 2006 UTC)
ja: - ``1165432709 0`` (2006年12月6日 13:18:29 UTC)

en: This is the internal representation format for dates. unixtime is the
    number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00 UTC). offset is
    the offset of the local timezone, in seconds west of UTC (negative if
    the timezone is east of UTC).
ja: これは日時の内部表現形式です。基点となる 1970年1月1日 00:00 UTC からの
    経過秒数を表す unixtime 形式部分と、ローカルタイムゾーンのオフセット値
    (UTC よりも東側の地域は負値)を表すオフセット部分から構成されています。

en: The log command also accepts date ranges:
ja: log コマンドには、日時範囲指定可能です:

en: - ``<{datetime}`` - at or before a given date/time
    - ``>{datetime}`` - on or after a given date/time
    - ``{datetime} to {datetime}`` - a date range, inclusive
    - ``-{days}`` - within a given number of days of today
ja: - ``<{datetime}`` - 指定日時以前(指定日時含む)
    - ``>{datetime}`` - 指定日時以後(指定日時含む)
    - ``{datetime} to {datetime}`` - 指定日時範囲(指定日時含む)
    - ``-{days}`` - 本日から指定日数以内

en: Mercurial's default format for showing changes between two versions of
    a file is compatible with the unified format of GNU diff, which can be
    used by GNU patch and many other standard tools.
ja: 無指定時に Mercurial が2つのリビジョンを比較して差分表示する際の形式は
    GNU diff の unified 形式互換のもので、GNU patch をはじめとする多くの
    標準的なツールで使用できるものです。

en: While this standard format is often enough, it does not encode the
    following information:
ja: この標準的な形式は概ね十分なのですが、以下のような情報は含まれません:

en: - executable status and other permission bits
    - copy or rename information
    - changes in binary files
    - creation or deletion of empty files
ja: - 実行可否および権限設定
    - 複製／改名情報
    - バイナリファイルの変更
    - 空ファイルの作成／削除

en: Mercurial also supports the extended diff format from the git VCS
    which addresses these limitations. The git diff format is not produced
    by default because a few widespread tools still do not understand this
    format.
ja: Mercurial は、別の構成管理ツールである git に由来する拡張差分形式にも
    対応しており、この形式は従来の差分形式の持つ制限を解消しています。
    但し、普及しているツールの幾つかが git 差分形式に対応していないため、
    Mercurial は指定が無い場合はこの形式では出力しません。

en: This means that when generating diffs from a Mercurial repository
    (e.g. with :hg:`export`), you should be careful about things like file
    copies and renames or other things mentioned above, because when
    applying a standard diff to a different repository, this extra
    information is lost. Mercurial's internal operations (like push and
    pull) are not affected by this, because they use an internal binary
    format for communicating changes.
ja: つまり、Mercurial が(:hg:`export` 等で)生成した標準の差分形式は、
    他のリポジトリに対して適用した場合、上述した情報の欠落があることから、
    ファイルの複製・改名をはじめとする上記の制限に類する操作に関しては、
    十分注意する必要があります。:hg:`push` や :hg:`pull` のような
    Mercurial の内部形式で実施される操作に関しては、バイナリ形式で変更
    情報の授受を行うことから、情報の欠落に関しては心配する必要はありません。

en: To make Mercurial produce the git extended diff format, use the --git
    option available for many commands, or set 'git = True' in the [diff]
    section of your configuration file. You do not need to set this option
    when importing diffs in this format or using them in the mq extension.
ja: Mercurial から git 拡張差分形式の出力を得るには、受理可能なコマンドに
    対して --git を指定するか、設定ファイルの [diff] セクションに
    'git = True' 記述を追加してください。:hg:`import` や 
    mq エクステンションを使用する場合は、この指定は不要です。

en: HG
        Path to the 'hg' executable, automatically passed when running
        hooks, extensions or external tools. If unset or empty, this is
        the hg executable's name if it's frozen, or an executable named
        'hg' (with %PATHEXT% [defaulting to COM/EXE/BAT/CMD] extensions on
        Windows) is searched.
ja: HG
        'hg' コマンドへのパス。フック／エクステンションないし外部ツールの起動の
        際に自動的に設定されます。未設定や空の場合は、frozen 形式の
        hg 実行可能ファイルの名前か設定されるか、'hg' という名前の実行可能
        ファイルが検索されます(Windows の場合、PATHEXT 環境変数に設定された
        COM/EXE/BAT/CMD 等の拡張子付き)。

en: HGEDITOR
        This is the name of the editor to run when committing. See EDITOR.
ja: HGEDITOR
        コミットの際のメッセージ入力を行うためのエディタの名前。EDITOR 環境変数
        についても参照してください。

en:     (deprecated, use configuration file)
ja:     (非推奨: 設定ファイル経由で指定してください)

en: HGENCODING
        This overrides the default locale setting detected by Mercurial.
        This setting is used to convert data including usernames,
        changeset descriptions, tag names, and branches. This setting can
        be overridden with the --encoding command-line option.
ja: HGENCODING
        Mercurial によるロケール自動検出の上書き。この設定は、ユーザ名、
        コミットメッセージ、タグ名およびブランチ名を内部データ形式に変換する
        際に使用されます。この環境変数設定は、コマンドラインでの --encoding
        使用により、更に上書きすることが出来ます。

en: HGENCODINGMODE
        This sets Mercurial's behavior for handling unknown characters
        while transcoding user input. The default is "strict", which
        causes Mercurial to abort if it can't map a character. Other
        settings include "replace", which replaces unknown characters, and
        "ignore", which drops them. This setting can be overridden with
        the --encodingmode command-line option.
ja: HGENCODINGMODE
        ユーザからの指定値を内部データ形式に変換する際に、指定の符号化と
        合致しない文字が検出された場合の Mercurial の挙動の指定。無指定時は、
        「指定の符号化と合致しない場合は処理中断」を意味する "strict" が指定
        されたものとみなします。他には、「未知の文字の置き換え」を意味する
        "replace" と、「未知の文字の切り捨て」を意味する "ignore" が指定
        出来ます。この環境変数設定は、コマンドラインでの --encodingmode
        使用により、更に上書きすることが出来ます。

en: HGMERGE
        An executable to use for resolving merge conflicts. The program
        will be executed with three arguments: local file, remote file,
        ancestor file.
ja: HGMERGE
        マージの際の衝突解消に使用するコマンド。指定されたコマンドの起動には、
        作業領域のファイル、マージ対象別リビジョンのファイル、
        両者の親リビジョンのファイルを表す3つの引数が指定されます。

en: HGRCPATH
        A list of files or directories to search for configuration
        files. Item separator is ":" on Unix, ";" on Windows. If HGRCPATH
        is not set, platform default search path is used. If empty, only
        the .hg/hgrc from the current repository is read.
ja: HGRCPATH
        設定ファイル読込のための、ファイルないしディレクトリの一覧の指定。
        一覧要素の区切り記号は、Unix なら ":"、WIndows なら ";" です。
        HGRCPATH 環境変数が設定されていない場合、各稼働環境に応じた
        読み込み先から読み込まれます。空の値が設定されている場合、
        現リポジトリの .hg/hgrc のみが読み込まれます。

en:     For each element in HGRCPATH:
ja:     指定された一覧の各要素に対して、以下のように振舞います:

en:     - if it's a directory, all files ending with .rc are added
        - otherwise, the file itself will be added
ja:     - ディレクトリなら、配下の ".rc" で終わる名前のファイルを読み込む
        - ファイルなら、そのファイル自身を読み込む

en: HGPLAIN
        When set, this disables any configuration settings that might
        change Mercurial's default output. This includes encoding,
        defaults, verbose mode, debug mode, quiet mode, tracebacks, and
        localization. This can be useful when scripting against Mercurial
        in the face of existing user configuration.
ja: HGPLAIN
        この環境変数が設定された場合、Mercurial の表示設定を変更し得る
        設定ファイル中の記述が全て無視されます。encoding や defaults の指定、
        verbose モード、debug モード、quiet モード、tracebacks や各国語設定が
        対象となります。ユーザ設定を温存したままで、ツール等から Mercurial を
        使用する場合に有用です。

en:     Equivalent options set via command line flags or environment
        variables are not overridden.
ja:     コマンドラインや環境変数によって同等のオプションが明示的に指定された
        場合には、こららは無視されません。

en: HGUSER
        This is the string used as the author of a commit. If not set,
        available values will be considered in this order:
ja: HGUSER
        チェンジセット作成者としてコミット時に記録する名前の指定。
        作成者名として採用される値の決定順序は以下の通りです:

en:     - HGUSER (deprecated)
        - configuration files from the HGRCPATH
        - EMAIL
        - interactive prompt
        - LOGNAME (with ``@hostname`` appended)
ja:     - HGUSER 環境変数値(推奨されません)
        - (HGRCPATH 環境変数で指定される)設定ファイル中の設定
        - EMAIL 環境変数値
        - 対話的な入力
        - LOGNAME 環境変数値(``@hostname`` が付与されます)

en: EMAIL
        May be used as the author of a commit; see HGUSER.
ja: EMAIL
        チェンジセット作成者としてこの環境変数値が記録される可能性があります。
        詳細は HGUSER の記述を参照してください。

en: LOGNAME
        May be used as the author of a commit; see HGUSER.
ja: LOGNAME
        チェンジセット作成者としてこの環境変数値が記録される可能性があります。
        詳細は HGUSER の記述を参照してください。

en: VISUAL
        This is the name of the editor to use when committing. See EDITOR.
ja: VISUAL
        コミット時のメッセージを編集するエディタ名の指定。EDITOR 環境変数
        についても参照してください。

en: EDITOR
        Sometimes Mercurial needs to open a text file in an editor for a
        user to modify, for example when writing commit messages. The
        editor it uses is determined by looking at the environment
        variables HGEDITOR, VISUAL and EDITOR, in that order. The first
        non-empty one is chosen. If all of them are empty, the editor
        defaults to 'vi'.
ja: EDITOR
        コミット時のメッセージのように、エディタでファイルを開き、ユーザによる
        編集を促す状況があります。そこで使用されるエディタは、HGEDITOR、VISUAL
        あるいは EDITOR 環境変数に設定されたものを(この順序で)使用します。
        最初の空で無い値に設定された環境変数の値を使用します。いずれも未設定
        (あるいは空)の場合は、'vi' が使用されます。

en: PYTHONPATH
        This is used by Python to find imported modules and may need to be
        set appropriately if this Mercurial is not installed system-wide.
ja: PYTHONPATH
        Mercurial が当該システムの共有領域にインストールされていない場合、
        Python が必要なモジュールを読み込むためには、この環境変数の設定が
        必要です。

en: Mercurial has the ability to add new features through the use of
    extensions. Extensions may add new commands, add options to
    existing commands, change the default behavior of commands, or
    implement hooks.
ja: Mercurial には、新規機能を「エクステンション」という機構を用いて
    追加する仕組みが備わっています。エクステンションでは、コマンドの
    新規追加、既存コマンドへのオプションの追加、コマンドの挙動の変更、
    フックの実装といったことが可能です。

en: Extensions are not loaded by default for a variety of reasons:
    they can increase startup overhead; they may be meant for advanced
    usage only; they may provide potentially dangerous abilities (such
    as letting you destroy or modify history); they might not be ready
    for prime time; or they may alter some usual behaviors of stock
    Mercurial. It is thus up to the user to activate extensions as
    needed.
ja: 様々な事情から、特に指定の無い場合にはエクステンションは読み込まれ
    ません。付加的な読み込みは、起動時間の増加を意味します。上級用途
    限定のものもあります。(履歴の破壊や改変などの)潜在的な危険性を持つ
    場合もあります。実験的なものであるかもしれません。これまでの
    Mercurial の振る舞いを変えてしまうかもしれません。エクステンションを
    必要に応じて有効化するのは利用者の責務です。

en: To enable the "foo" extension, either shipped with Mercurial or in the
    Python search path, create an entry for it in your configuration file,
    like this::
ja: "foo" というエクステンションを有効化するには、
    Mercurial 同梱のものであろうと、Python の検索パス中のものであろうと、
    設定ファイルにおいて以下のような記述が必要です::

en: You may also specify the full path to an extension::
ja: エクステンションへのフルパスを記述することも可能です::

en: To explicitly disable an extension enabled in a configuration file of
    broader scope, prepend its path with !::
ja: 明示的にエクステンションを無効化する場合、適切な設定ファイルにおいて
    パス指定部分に '!' を記述します::

en:   [extensions]
      # disabling extension bar residing in /path/to/extension/bar.py
      bar = !/path/to/extension/bar.py
      # ditto, but no path was supplied for extension baz
      baz = !
ja:   [extensions]
      # /path/to/extension/bar.py にあるエクステンション bar の無効化
      bar = !/path/to/extension/bar.py
      # こちらはパス指定無しでの baz エクステンションの無効化
      baz = !

en: Ancestor
        Any changeset that can be reached by an unbroken chain of parent
        changesets from a given changeset. More precisely, the ancestors
        of a changeset can be defined by two properties: a parent of a
        changeset is an ancestor, and a parent of an ancestor is an
        ancestor. See also: 'Descendant'.
ja: Ancestor
        [祖先] 指定されたリビジョンから、親リビジョンを順に辿る事で到達
        可能な任意のリビジョンのこと。より正確には、あるリビジョンにとっては
        直接の親リビジョンは祖先であり、祖先(＝直接の親リビジョン含む)の
        親リビジョンも祖先となります。'Descendant' も参照のこと。

en: Branch
        (Noun) A child changeset that has been created from a parent that
        is not a head. These are known as topological branches, see
        'Branch, topological'. If a topological branch is named, it becomes
        a named branch. If a topological branch is not named, it becomes
        an anonymous branch. See 'Branch, anonymous' and 'Branch, named'.
ja: Branch
        (名詞) [ブランチ] ヘッドではない(＝ 他に子リビジョンを持つ)
        リビジョンを親として、新規に作成された子リビジョンのこと。
        これは「位相的 (topological) ブランチ」と呼ばれます。
        ('Branch, topological' 参照) 位相的ブランチに名前が付与された場合は
        「名前付きブランチ」と呼ばれます。名前を持たない位相的ブランチは、
        「名前無しブランチ」と呼ばれます。'Branch, anonymous' および 
        'Branch, named' も参照のこと。

en:     Branches may be created when changes are pulled from or pushed to
        a remote repository, since new heads may be created by these
        operations. Note that the term branch can also be used informally
        to describe a development process in which certain development is
        done independently of other development.This is sometimes done
        explicitly with a named branch, but it can also be done locally,
        using bookmarks or clones and anonymous branches.
ja:     ブランチは、別のリポジトリとの間での連携 (反映／取り込み) の際に
        連携先で生成されたリビジョンが新規ヘッドとして取り込まれることで、
        生成される場合があります。「ブランチ」という呼称は、利用者が独立して
        開発を行う過程を指すのに使用される場合があります。このような相互に
        独立した開発は、名前付きブランチを明示的に作成して実施されることも
        あれば、ブックマーク機能や、複製と名前無しブランチを使用することで
        実施される場合もあります。

en:     Example: "The experimental branch".
ja:     例: "実験的な(開発用)ブランチ"

en:     (Verb) The action of creating a child changeset which results in
        its parent having more than one child.
ja:     (動詞) [ブランチする/分岐する/枝分かれする] あるリビジョンにおいて
        子リビジョンが２つ以上になるようなリビジョンを作成する操作のこと。

en:     Example: "I'm going to branch at X".
ja:     例: "リビジョン X からブランチする"

en: Branch, anonymous
        Every time a new child changeset is created from a parent that is not
        a head and the name of the branch is not changed, a new anonymous
        branch is created.
ja: Branch, anonymous
        [名前無しブランチ/匿名ブランチ] ヘッドではない(＝ 他に子リビジョンを
        持つ)リビジョンを親として、新規に作成されたリビジョンが、親と同じ
        ブランチに属する場合、名前無しブランチが作成されたとみなされます。

en: Branch, closed
        A named branch whose branch heads have all been closed.
ja: Branch, closed
        [閉鎖ブランチ] 全てのヘッドが閉鎖された、名前付きブランチのこと。

en: Branch, default
        The branch assigned to a changeset when no name has previously been
        assigned.
ja: Branch, default
        [デフォルトブランチ] 名前付きブランチへの所属が、明示的に指定
        されないリビジョンが属するブランチのこと。

en: Branch head
        See 'Head, branch'.
ja: Branch head
        'Head, branch' 参照のこと。

en: Branch, named
        A collection of changesets which have the same branch name. By
        default, children of a changeset in a named branch belong to the
        same named branch. A child can be explicitly assigned to a
        different branch. See :hg:`help branch`, :hg:`help branches` and
        :hg:`commit --close-branch` for more information on managing
        branches.
ja: Branch, named
        [名前付きブランチ] 同一のブランチ名を持つリビジョンの集合のこと。
        名前付きブランチに属するリビジョンの子リビジョンは、同じ名前付き
        ブランチに属します。明示的に指定することで、子リビジョンを別な
        名前付きブランチに所属させることも可能です。ブランチ管理の詳細は、
        :hg:`help branch`、:hg:`help branches` および 
        :hg:`commit --close-branch` を参照のこと。

en:     Named branches can be thought of as a kind of namespace, dividing
        the collection of changesets that comprise the repository into a
        collection of disjoint subsets. A named branch is not necessarily
        a topological branch. If a new named branch is created from the
        head of another named branch, or the default branch, but no
        further changesets are added to that previous branch, then that
        previous branch will be a branch in name only.
ja:     名前付きブランチは、リポジトリの履歴を構成するリビジョン群を、
        重複の無い部分集合へと分割する、名前空間の一種とも言えます。
        名前付きブランチは、必ずしも位相的ブランチである必要はありません。
        任意の名前付きブランチ(default でも可)のヘッドとなるリビジョンを
        親として、新たな名前付きブランチを生成した場合、元となるブランチに
        新たなリビジョンが追加されなければ、元のブランチは (位相的な
        ブランチではなく) 名前付けのためだけのブランチと言えます。

en: Branch tip
        See 'Tip, branch'.
ja: Branch tip
        'Tip, branch' 参照のこと。

en: Branch, topological
        Every time a new child changeset is created from a parent that is
        not a head, a new topological branch is created. If a topological
        branch is named, it becomes a named branch. If a topological
        branch is not named, it becomes an anonymous branch of the
        current, possibly default, branch.
ja: Branch, topological
        [位相的ブランチ] ヘッドではない(＝ 他に子リビジョンを持つ)
        リビジョンを親として、新規に作成されたリビジョンは、位相的ブランチ
        となります。位相的ブランチに名前が与えられた場合、それは名前付き
        ブランチとなります。位相的ブランチに名前が与えられない場合、現行
        ブランチ (通常は default) における無名ブランチとなります。

en: Changelog
        A record of the changesets in the order in which they were added
        to the repository. This includes details such as changeset id,
        author, commit message, date, and list of changed files.
ja: Changelog
        [変更履歴/チェンジログ] 各リビジョンの内容を、リポジトリに登録された
        順に記録したもの。記録内容には、識別用ハッシュ値、 作成者名、
        コミットログ、日付および変更対象ファイルの一覧が含まれます。

en: Changeset
        A snapshot of the state of the repository used to record a change.
ja: Changeset
        [チェンジセット] 変更内容の記録に使用する、リポジトリ状態の
        スナップショット。 ※ 訳注: 歴史的な経緯から、チェンジセットと
        リビジョンは通常、同じ意味で使用されるケースが多いです。日本語訳の
        際には、複数ファイルに渡る差分一式のことを指す場合はチェンジセット、
        リポジトリに登録されることで履歴中の位置が確定済みのチェンジセット
        のことはリビジョン、と呼称することが多いですが、必ずしも統一
        されている訳ではありません。'Revision' も参照のこと。

en: Changeset, child
        The converse of parent changeset: if P is a parent of C, then C is
        a child of P. There is no limit to the number of children that a
        changeset may have.
ja: Changeset, child
        [子チェンジセット/子リビジョン] 「親リビジョン」の対義語。
        リビジョン P がリビジョン C の親リビジョンである場合、C は P の
        子リビジョンとなります。1つの親リビジョンに対して、子リビジョンの
        数には上限がありません。 訳注: 親／子関係を持つ、ということは、
        履歴中の位置が確定していることを意味するため、ここでは敢えて
        changeset を「リビジョン」と訳しています。'Changeset' も参照のこと。

en: Changeset id
        A SHA-1 hash that uniquely identifies a changeset. It may be
        represented as either a "long" 40-byte hexadecimal string, or a
        "short" 12-byte hexadecimal string.
ja: Changeset id
        [チェンジセットID/識別用ハッシュ値] チェンジセットを一意に識別
        するための SHA-1 ハッシュ値。40 桁 16 進数として表現される
       「完全長」と、12 桁 16 進数として表現される「短縮」の形式があります。

en: Changeset, merge
        A changeset with two parents. This occurs when a merge is
        committed.
ja: Changeset, merge
        [マージチェンジセット/マージリビジョン] 親リビジョンを２つ持つ
        リビジョン。マージ操作がコミットされる際にこのようなリビジョンが
        生成されます。※ 訳注: 親／子関係を持つ、ということは、履歴中の
        位置が確定していることを意味するため、ここでは敢えて changeset を
       「リビジョン」と訳しています。'Changeset' も参照のこと。

en: Changeset, parent
        A revision upon which a child changeset is based. Specifically, a
        parent changeset of a changeset C is a changeset whose node
        immediately precedes C in the DAG. Changesets have at most two
        parents.
ja: Changeset, parent
        [親チェンジセット/親リビジョン] 子リビジョンの由来元のリビジョン。
        より明確には、リビジョン C の親リビジョンは、(旧→新順の) 履歴
        ツリーにおいて、リビジョン C の直前に位置するリビジョンを指します。
        各リビジョンは、最大で 2 つの親リビジョンを持ちます。
        ※ 訳注: 親／子関係を持つ、ということは、履歴中の位置が確定している
        ことを意味するため、ここでは敢えて changeset を「リビジョン」と
        訳しています。'Changeset' も参照のこと。

en: Checkout
        (Noun) The working directory being updated to a specific
        revision. This use should probably be avoided where possible, as
        changeset is much more appropriate than checkout in this context.
ja: Checkout
        (名詞) [チェックアウト] 指定したリビジョン時点の内容で更新された
        作業領域のこと。同等の意味を表す場合、「リビジョン」の方が妥当で
        あるため、この用法での使用は避けるべきです。

en:     Example: "I'm using checkout X."
ja:     例: "チェックアウトした X を使用する。"

en:     (Verb) Updating the working directory to a specific changeset. See
        :hg:`help update`.
ja:     (動詞) [チェックアウトする] 指定したリビジョンの内容で、作業領域を
        更新すること。 :hg:`help update` も参照のこと。

en:     Example: "I'm going to check out changeset X."
ja:     例: "リビジョン X をチェックアウトする。"

en: Child changeset
        See 'Changeset, child'.
ja: Child changeset
        'Changeset, child' を参照のこと。

en: Close changeset
        See 'Changeset, close'.
ja: Close changeset
        'Changeset, close' を参照のこと ※ 訳注: 'Branch, closed' の間違いか？

en: Closed branch
        See 'Branch, closed'.
ja: Closed branch
        'Branch, closed' を参照のこと。

en: Clone
        (Noun) An entire or partial copy of a repository. The partial
        clone must be in the form of a revision and its ancestors.
ja: Clone
        (名詞) [複製(リポジトリ)] あるリポジトリから、全体ないし一部を複製
       したリポジトリのこと。部分複製リポジトリの持つ変更履歴は、
       指定リビジョンとその祖先から構成されます。

en:     Example: "Is your clone up to date?".
ja:     例: "あなたの複製(リポジトリ)は最新ですか？"

en:     (Verb) The process of creating a clone, using :hg:`clone`.
ja:     (動詞) [(リポジトリの)複製] 複製リポジトリを作成する操作のこと。
        :hg:`clone` を使用します。

en:     Example: "I'm going to clone the repository".
ja:     例: "リポジトリを複製します。"

en: Closed branch head
        See 'Head, closed branch'.
ja: Closed branch head
        'Head, closed branch' を参照のこと。

en: Commit
        (Noun) A synonym for changeset.
ja: Commit
        (名詞) [コミット] リビジョンの別称。 ※ 訳注: コミット済み
        ということは、履歴中の位置が確定していることを意味するため、
        ここでは敢えて changeset を「リビジョン」と訳しています。
        'Changeset' も参照のこと。

en:     Example: "Is the bug fixed in your recent commit?"
ja:     例: "最新のコミットで、バグは修正されていますか？"

en:     (Verb) The act of recording changes to a repository. When files
        are committed in a working directory, Mercurial finds the
        differences between the committed files and their parent
        changeset, creating a new changeset in the repository.
ja:     (動詞) [コミットする] 変更内容をリポジトリに記録する操作のこと。
        コミットの際には、コミット対象ファイルの作業領域中の内容と、
        親リビジョン時点における内容との差分が確認され、新規のリビジョンが
        リポジトリに作成されます。

en:     Example: "You should commit those changes now."
ja:     例: "その変更は、すぐにコミットすべきです。"

en: Cset
        A common abbreviation of the term changeset.
ja: Cset
        「チェンジセット」の略記。

en: When Mercurial accepts more than one revision, they may be specified
    individually, or provided as a topologically continuous range,
    separated by the ":" character.
ja: Mercurial に複数のリビジョンを指定する場合の方法には、
    個々のリビジョンをそれぞれ指定する方法以外にも、":" を区切り
    記号にした範囲指定による方法があります。

en: The syntax of range notation is [BEGIN]:[END], where BEGIN and END are
    revision identifiers. Both BEGIN and END are optional. If BEGIN is not
    specified, it defaults to revision number 0. If END is not specified,
    it defaults to the tip. The range ":" thus means "all revisions".
ja: 範囲表記の文法は、"[開始]:[終了]" というもので、"開始"・"終了"
    部分にはそれぞれリビジョン識別用の情報が記述されます。
    "開始"・"終了" はそれぞれ省略可能です。"開始" 部分が
    記述されない場合、リビジョン番号 0 が記述されたものとみなされます。
    "終了" 部分が記述されない場合、tip が記述されたものとみなされます。
    以上のことから、":" という記述は "全リビジョン" を指します。

en: If BEGIN is greater than END, revisions are treated in reverse order.
ja: "開始" 指定が "終了" 指定よりも後のリビジョンである場合、逆順指定
    とみなされます。

en: A range acts as a closed interval. This means that a range of 3:5
    gives 3, 4 and 5. Similarly, a range of 9:6 gives 9, 8, 7, and 6.
ja: 範囲指定は "閉区間" とみなされます。つまり、3:5 という範囲指定は
    3, 4, 5 の指定と等価です。同様に 9:6 という指定は 9, 8, 7, 6 の指定と
    等価です。

en: Mercurial accepts several notations for identifying one or more files
    at a time.
ja: Mercurial には、ファイルを特定するパターン指定方法が複数あります。

en: By default, Mercurial treats filenames as shell-style extended glob
    patterns.
ja: 特に指定の無い場合、Mercurial は指定されたファイル名に対して、
    shell 形式の拡張ワイルドカード合致を行います。

en: Alternate pattern notations must be specified explicitly.
ja: 別な形式でのパターン記述の際には、明示的に種別を指定してください。

en: To use a plain path name without any pattern matching, start it with
    ``path:``. These path names must completely match starting at the
    current repository root.
ja: パターン合致を行わずに、指定された名前をそのまま使用する場合、
    名前の前に ``path:`` を記述します。この形式を使用する場合、
    リポジトリのルートからのパスと完全に一致しなければなりません。

en: To use an extended glob, start a name with ``glob:``. Globs are rooted
    at the current directory; a glob such as ``*.c`` will only match files
    in the current directory ending with ``.c``.
ja: 拡張ワイルドカード合致の場合、名前の前に ``glob:`` を記述します。この
    形式では、現ディレクトリからの相対になりますので、``*.c`` パターンは
    末尾が ``.c`` で終わる現ディレクトリ中のファイルとのみ合致します。

en: The supported glob syntax extensions are ``**`` to match any string
    across path separators and ``{a,b}`` to mean "a or b".
ja: ワイルドカードの拡張文法には、パス区切りも含めた任意の文字列と合致する
    ``**`` と、"a ないし b" を意味する ``{a,b}`` という形式があります。

en: To use a Perl/Python regular expression, start a name with ``re:``.
    Regexp pattern matching is anchored at the root of the repository.
ja: Perl/Python 形式の正規表現の場合、名前の前に ``re:`` を記述します。
    正規表現形式では、リポジトリのルートからの合致とみなされます。
    (訳注: .hgignore での指定では付与「されません」ので注意が必要です)。

en: Plain examples::
ja: パターン合致未使用例::

en:   path:foo/bar   a name bar in a directory named foo in the root
                     of the repository
      path:path:name a file or directory named "path:name"
ja:   path:foo/bar   リポジトリルート直下の foo ディレクトリ中の bar
      path:path:name "path:name" という名前

en: Glob examples::
ja: ワイルドカード指定例::

en:   glob:*.c       any name ending in ".c" in the current directory
      *.c            any name ending in ".c" in the current directory
      **.c           any name ending in ".c" in any subdirectory of the
                     current directory including itself.
      foo/*.c        any name ending in ".c" in the directory foo
      foo/**.c       any name ending in ".c" in any subdirectory of foo
                     including itself.
ja:   glob:*.c       現ディレクトリ直下で、名前が ".c" で終わるもの
      *.c            現ディレクトリ直下で、名前が ".c" で終わるもの
      **.c           現ディレクトリないしその配下のディレクトリにおいて、
                     名前が ".c" で終わるもの
      foo/*.c        foo ディレクトリ直下で、名前が ".c" で終わるもの
      foo/**.c       foo ディレクトリないしその配下のディレクトリにおいて、
                     名前が ".c" で終わるもの

en: Regexp examples::
ja: 正規表現指定例::

en:   re:.*\.c$      any name ending in ".c", anywhere in the repository
ja:   re:.*\.c$     作業領域中の任意の位置で、名前が ".c" で終わるもの

en: Mercurial supports several ways to specify individual revisions.
ja: Mercurial に個々のリビジョン指定する際には複数の記法が使用できます。

en: A plain integer is treated as a revision number. Negative integers are
    treated as sequential offsets from the tip, with -1 denoting the tip,
    -2 denoting the revision prior to the tip, and so forth.
ja: 整数値は、「リビジョン番号」とみなされます。負値は、tip からの距離を
    意味し、-1 は tip 自身を、-2 は tip の直前といったリビジョンを指します。

en: A 40-digit hexadecimal string is treated as a unique revision
    identifier.
ja: 40桁の16進文字列は、一意な「リビジョン識別子」とみなされます。

en: A hexadecimal string less than 40 characters long is treated as a
    unique revision identifier and is referred to as a short-form
    identifier. A short-form identifier is only valid if it is the prefix
    of exactly one full-length identifier.
ja: 40桁未満の16進文字列は、一意な「リビジョン識別子」の短縮形式と
    みなされます。短縮形式の識別子は、厳密に1つの完全長の識別子とだけ
    前方一致する場合にのみ有効です。

en: Any other string is treated as a tag or branch name. A tag name is a
    symbolic name associated with a revision identifier. A branch name
    denotes the tipmost revision of that branch. Tag and branch names must
    not contain the ":" character.
ja: それ以外の文字列は、「タグ名」ないし「ブランチ名」とみなされます。
    「タグ名」はリビジョン識別子に付与されたシンボリックな名前です。
    「ブランチ名」は、ブランチ中の最新リビジョンを意味します。
    タグ名およびブランチ名は ":" を含んではなりません。

en: The reserved name "tip" is a special tag that always identifies the
    most recent revision.
ja: 常に「最新のリビジョン」を意味する名前 "tip" は、特別なタグ名として
    予約されています。

en: The reserved name "null" indicates the null revision. This is the
    revision of an empty repository, and the parent of revision 0.
ja: 「空リビジョン」を意味する名前 "null" は、特別な名前として予約
    されています。空リポジトリにおけるリビジョンはこのリビジョンで、
    リビジョン 0 の親は "null" リビジョンです。

en: The reserved name "." indicates the working directory parent. If no
    working directory is checked out, it is equivalent to null. If an
    uncommitted merge is in progress, "." is the revision of the first
    parent.
ja: 常に「作業領域の親リビジョン」を示すための名前 "." は、特別な名前として
    予約されています。作業領域が未更新の場合は、"null" 指定と等価です。
    未コミットのマージ中の場合、"." は第1親リビジョンを指します。

en: Mercurial supports a functional language for selecting a set of
    revisions.
ja: Mercurial は、複数のリビジョンを一括指定するための問い合わせ言語を提供
    しています。

en: Mercurial allows you to customize output of commands through
    templates. You can either pass in a template from the command
    line, via the --template option, or select an existing
    template-style (--style).
ja: Mercurial では、テンプレート機能によってコマンドの出力をカスタマイズ
    することができます。コマンドラインからの指定では、--template による
    テンプレート指定と、--style によるスタイル指定の両方が使用できます。

en: You can customize output for any "log-like" command: log,
    outgoing, incoming, tip, parents, heads and glog.
ja: 「log 的」な出力を行う一連のコマンド出力をカスタマイズ可能です:
    log, outgoing, incoming, tip, parents, heads, glog

en: Four styles are packaged with Mercurial: default (the style used
    when no explicit preference is passed), compact, changelog,
    and xml.
    Usage::
ja: Mercurial には(明示的な指定が無い場合に使用される)default、compact
    changelog および xml の4つのスタイル設定が同梱されています。
    利用方法は::

en: A template is a piece of text, with markup to invoke variable
    expansion::
ja: テンプレートとは、変数展開マークアップ機能を備えたテキストです::

en: Strings in curly braces are called keywords. The availability of
    keywords depends on the exact context of the templater. These
    keywords are usually available for templating a log-like command:
ja: 波括弧で囲まれた部分は「キーワード」と呼ばれます。キーワード利用の
    可否は、テンプレートの利用される状況に依存します。以下のキーワードは
    log 的なコマンドでのテンプレート利用の際には常に使用可能です:

en: :author: String. The unmodified author of the changeset.
ja: :author: 文字列。リビジョンの作者名(記録情報そのまま)。

en: :branches: String. The name of the branch on which the changeset was
        committed. Will be empty if the branch name was default.
ja: :branches: 文字列。リビジョンの属するブランチ名。所属ブランチが
        default の場合は空文字列。

en: :date: Date information. The date when the changeset was committed.
ja: :date: 日時情報。リビジョンが記録された日時。

en: :desc: String. The text of the changeset description.
ja: :desc:      文字列。リビジョンのコミットメッセージ。

en: :diffstat: String. Statistics of changes with the following format:
        "modified files: +added/-removed lines"
ja: :diffstat: 文字列。以下の形式での変更概要。
        "変更対象ファイル: +追加行数/-削除行数"

en: :files: List of strings. All files modified, added, or removed by this
        changeset.
ja: :files: 文字列列挙。当該リビジョンでの、変更／追加登録ないし
        登録除外ファイルの一覧。

en: :file_adds: List of strings. Files added by this changeset.
ja: :file_adds: 文字列列挙。当該リビジョンでの追加ファイル一覧。

en: :file_copies: List of strings. Files copied in this changeset with
        their sources.
ja: :file_copies: 文字列列挙。 当該リビジョンでの複製元ファイル一覧。

en: :file_copies_switch: List of strings. Like "file_copies" but displayed
        only if the --copied switch is set.
ja: :file_copies_switch: 文字列列挙。 "file_copies" と同義だが、
        --copied 指定のある時のみ表示。

en: :file_mods: List of strings. Files modified by this changeset.
ja: :file_mods: 文字列列挙。当該リビジョンでの変更ファイル一覧。

en: :file_dels: List of strings. Files removed by this changeset.
ja: :file_dels: 文字列列挙。当該リビジョンでの登録除外ファイル一覧。

en: :node: String. The changeset identification hash, as a 40-character
        hexadecimal string.
ja: :node: 文字列。リビジョン識別用の 40 桁 16 進数ハッシュ値。

en: :parents: List of strings. The parents of the changeset.
ja: :parents: 文字列列挙。リビジョンの親。

en: :rev: Integer. The repository-local changeset revision number.
ja: :rev: 整数。各リポジトリ固有のリビジョン番号。

en: :tags: List of strings. Any tags associated with the changeset.
ja: :tags: 文字列列挙。当該リビジョンに付与されたタグの一覧。

en: :latesttag: String. Most recent global tag in the ancestors of this
        changeset.
ja: :latesttag: 文字列。当該リビジョンの先祖に対して最も最近に付与されたタグ

en: :latesttagdistance: Integer. Longest path to the latest tag.
ja: :latesttagdistance: 整数。最新タグへの最長パス

en: The "date" keyword does not produce human-readable output. If you
    want to use a date in your output, you can use a filter to process
    it. Filters are functions which return a string based on the input
    variable. Be sure to use the stringify filter first when you're
    applying a string-input filter to a list-like input variable.
    You can also use a chain of filters to get the desired output::
ja: "date" キーワードの出力は可読形式ではありません。出力に日時情報を
    含めたい場合、可読化するための「フィルター」を使用します。
    「フィルター」とは、入力値に基づいて文字列を生成する機能です。
    一覧系の入力に対して文字列名のフィルターを適用する場合、最初に stringify
    フィルターを適用してください。複数のフィルターを連ねることで、
    様々な出力を得ることができます::

en: List of filters:
ja: フィルター一覧(入力と、それに対する出力):

en: :addbreaks: Any text. Add an XHTML "<br />" tag before the end of
        every line except the last.
ja: :addbreaks: 文字列。最終行を除く各行の行末に XHTML の 
        "<br />" タグを追加します。

en: :age: Date. Returns a human-readable date/time difference between the
        given date/time and the current date/time.
ja: :age: 日時情報。与えられた日時と、現在日時との差分を表す
        可読形式の文字列を生成します。

en: :basename: Any text. Treats the text as a path, and returns the last
        component of the path after splitting by the path separator
        (ignoring trailing separators). For example, "foo/bar/baz" becomes
        "baz" and "foo/bar//" becomes "bar".
ja: :basename: 文字列。与えられた文字列をパスとみなし、パス区切りで
        区切られた最後の要素だけを取り出します(末尾パス
        区切りは無視されます)。
        例) "foo/bar/baz" は "baz"、"foo/bar//" は "bar"

en: :stripdir: Treat the text as path and strip a directory level, if
        possible. For example, "foo" and "foo/bar" becomes "foo".
ja: :stripdir: 文字列。与えられた文字列をパスとみなし、ディレクトリ
        階層があればそれを取り除きます。
        例) "foo" および "foo/bar" は "foo"

en: :date: Date. Returns a date in a Unix date format, including the
        timezone: "Mon Sep 04 15:13:13 2006 0700".
ja: :date: 日時情報。タイムゾーン込みの Unix date コマンド形式にします。
        例) "Mon Sep 04 15:13:13 2006 0700"

en: :domain: Any text. Finds the first string that looks like an email
        address, and extracts just the domain component. Example: ``User
        <user@example.com>`` becomes ``example.com``.
ja: :domain: 文字列。メールアドレスと思しき最初の文字列部分から
        ドメイン部分だけを取り出します。
        例) ``User <user@example.com>`` は ``example.com``

en: :email: Any text. Extracts the first string that looks like an email
        address. Example: ``User <user@example.com>`` becomes
        ``user@example.com``.
ja: :email: 文字列。メールアドレスと思しき最初の部分を取り出します。
        例) ``User <user@example.com>`` は ``user@example.com``

en: :escape: Any text. Replaces the special XML/XHTML characters "&", "<"
        and ">" with XML entities.
ja: :escape: 文字列。XML/XHTML の特殊文字である "&"、"<" および
        ">" を XML のエンティティ形式に変換します。

en: :fill68: Any text. Wraps the text to fit in 68 columns.
ja: :fill68: 文字列。68 桁に収まるように文字列を折り返します。

en: :fill76: Any text. Wraps the text to fit in 76 columns.
ja: :fill76: 文字列。76 桁に収まるように文字列を折り返します。

en: :firstline: Any text. Returns the first line of text.
ja: :firstline: 文字列。最初の行のみを取り出します。

en: :nonempty: Any text. Returns '(none)' if the string is empty.
ja: :nonempty: 文字列。与えられた文字列が空の場合 '(none)'となります。

en: :hgdate: Date. Returns the date as a pair of numbers: "1157407993
        25200" (Unix timestamp, timezone offset).
ja: :hgdate: 日時情報。Unix タイムスタンプとタイムゾーンオフセットによる
       数値対形式で可読化します。
       例) "1157407993 25200"

en: :isodate: Date. Returns the date in ISO 8601 format: "2009-08-18 13:00
        +0200".
ja: :isodate: 日時情報。ISO 8601 形式で可読化します:
       例) "2009-08-18 13:00 +0200"

en: :isodatesec: Date. Returns the date in ISO 8601 format, including
        seconds: "2009-08-18 13:00:13 +0200". See also the rfc3339date
        filter.
ja: :isodatesec: 日時情報。秒情報付きの ISO 8601 形式で可読化します:
       例) "2009-08-18 13:00:13 +0200"
       ※ 後述する rfc3339date フィルタの説明も参照してください。

en: :localdate: Date. Converts a date to local date.
ja: :localdate: 日時情報。ローカル日時で可読化します。

en: :obfuscate: Any text. Returns the input text rendered as a sequence of
        XML entities.
ja: :obfuscate: 文字列。全ての文字を XML エンティティ形式に変換します。

en: :person: Any text. Returns the text before an email address.
ja: :person: 文字列。メールアドレス直前の部分だけを取り出します。

en: :rfc822date: Date. Returns a date using the same format used in email
        headers: "Tue, 18 Aug 2009 13:00:13 +0200".
ja: :rfc822date: 日時情報。メールのヘッダと同形式で可読化します:
        例) "Tue, 18 Aug 2009 13:00:13 +0200".

en: :rfc3339date: Date. Returns a date using the Internet date format
        specified in RFC 3339: "2009-08-18T13:00:13+02:00".
ja: :rfc3339date: 日付情報。 RFC 3339 で定められた日付形式で可読化します。
        例) "2009-08-18T13:00:13+02:00".

en: :short: Changeset hash. Returns the short form of a changeset hash,
        i.e. a 12-byte hexadecimal string.
ja: :short: リビジョンハッシュ 値。12 桁程度の短縮形式にします。

en: :shortdate: Date. Returns a date like "2006-09-18".
ja: :shortdate: 日時情報。"2006-09-18" 形式で可読化します。

en: :stringify: Any type. Turns the value into text by converting values into
        text and concatenating them.
ja: :stringify: 任意のデータ。値を文字列化して連結します

en: :strip: Any text. Strips all leading and trailing whitespace.
ja: :strip: 文字列。先頭／末尾の空白文字を取り除きます。

en: :tabindent: Any text. Returns the text, with every line except the
         first starting with a tab character.
ja: :tabindent: 文字列。タブ文字以外で始まる行をタブ文字で字下げします。

en: :urlescape: Any text. Escapes all "special" characters. For example,
        "foo bar" becomes "foo%20bar".
ja: :urlescape: 文字列。全ての「特殊」文字を変換します。
        例えば "foo bar" は "foo%20bar" となります。

en: :user: Any text. Returns the user portion of an email address.
ja: :user: 文字列。メールアドレスのユーザ名部分を取り出します。

en: Valid URLs are of the form::
ja: 有効な URL 指定は以下の形式です::

en: Paths in the local filesystem can either point to Mercurial
    repositories or to bundle files (as created by :hg:`bundle` or :hg:`
    incoming --bundle`).
ja: ローカルファイルシステム上のパスが指す先は、Mercurial のリポジトリでも、
    バンドルファイル(:hg:`bundle` ないし :hg:`incoming --bundle` で生成)でも
    構いません。

en: An optional identifier after # indicates a particular branch, tag, or
    changeset to use from the remote repository. See also :hg:`help
    revisions`.
ja: 連携先リポジトリ指定において、'#' 記号に続けて識別子を指定することで、
    特定のブランチ、タグないしチェンジセットを指定することが出来ます。
    :hg:`help revisions` も参照してください。

en: Some features, such as pushing to http:// and https:// URLs are only
    possible if the feature is explicitly enabled on the remote Mercurial
    server.
ja: http:// や https:// 形式の URL で指定される連携先への push の様な
    機能のうちの幾つかは、その機能が連携先の Mercurial サーバ側で明示的に
    利用可能になっている場合に限り使用可能です。

en: Some notes about using SSH with Mercurial:
ja: Mercurial と SSH を併用する場合の注意点:

en: - SSH requires an accessible shell account on the destination machine
      and a copy of hg in the remote path or specified with as remotecmd.
    - path is relative to the remote user's home directory by default. Use
      an extra slash at the start of a path to specify an absolute path::
ja: - SSH アクセス先ホスト上に、shell アカウントと hg コマンドが必要です。
      hg コマンドがアクセス先ホストの PATH 設定で利用可能になっていない
      場合は、--remotecmd で明示的に指定してください。
    - URL 中のパス指定は、アクセス先ホスト上のユーザのホームディレクトリ
      からの相対パスとみなされます。絶対パスを指定する場合は、パスの先頭に
      更にスラッシュ('/')を付与してください::

en:     ssh://example.com//tmp/repository
ja:      例: ssh://example.com//tmp/repository

en: - Mercurial doesn't use its own compression via SSH; the right thing
      to do is to configure it in your ~/.ssh/config, e.g.::
ja: - SSH 連携の際には Mercurial は自身の圧縮処理を行いません。以下のように
      ~/.ssh/config 等で SSH の圧縮実施を指示することをお勧めします::

en:   Alternatively specify "ssh -C" as your ssh command in your
      configuration file or with the --ssh command line option.
ja:   あるいは、設定ファイルにおける ssh コマンド指定や、コマンドラインでの
      --ssh オプションに対して、'ssh -C' を指定する方法もあります。

en: These URLs can all be stored in your configuration file with path
    aliases under the [paths] section like so::
ja: 連携先 URL は、設定ファイルの [paths] セクションで、
    別名を付けて記述することが出来ます::

en: You can then use the alias for any command that uses a URL (for
    example :hg:`pull alias1` will be treated as :hg:`pull URL1`).
ja: URL 指定が必要なコマンドに対しては、別名を指定することが出来ます
    (例えば、:hg:`pull alias1` は :hg:`pull URL1` と同義です)。

en: Two path aliases are special because they are used as defaults when
    you do not provide the URL to a command:
ja: コマンドに URL を指定しなかった場合に、暗黙の連携先として使用される
    重要な別名が2つあります:

en: default:
      When you create a repository with hg clone, the clone command saves
      the location of the source repository as the new repository's
      'default' path. This is then used when you omit path from push- and
      pull-like commands (including incoming and outgoing).
ja: default:
      'hg clone' によって複製した場合、新規リポジトリの 'default' として
      複製元リポジトリの URL が保存されます。
      以後、連携先を省略して 'hg push' や 'hg pull' に類するコマンドを
      実行した際には、この URL が連携先として使用されます。

en: default-push:
      The push command will look for a path named 'default-push', and
      prefer it over 'default' if both are defined.
ja: default-push:
      'hg push' は、'default-push' の別名で定義される URL を探します。
      'default' が定義されている場合でも、'default-push' が定義されていれば
      こちらが優先されます。

en: remote branch lookup not supported
ja: 連携先リポジトリではブランチ検索機能はサポートされていません

en: dirstate branch not accessible
ja: dirstate のブランチ情報にアクセスできません

en: unknown branch '%s'
ja: '%s' は未知のブランチです

en: can only share local repositories
ja: 共有可能なのはローカルリポジトリのみです

en: destination already exists
ja: 複製先 '%s' は既に存在します

en: updating working directory
ja: 作業領域の更新中

en: destination directory: %s
ja: 複製先ディレクトリ: %s

en: destination '%s' already exists
ja: 複製先 '%s' は既に存在します

en: destination '%s' is not empty
ja: 複製先 '%s' は空ではありません

en: src repository does not support revision lookup and so doesn't support clone by revision
ja: 指定の複製元では、リビジョン指定付きでの複製ができません

en: clone from remote to remote not supported
ja: リモートからリモートの複製はサポートしていません

en: updating to branch %s
ja: ブランチ %s へ更新中

en: %d files updated, %d files merged, %d files removed, %d files unresolved
ja: ファイル状態: 更新数 %d、マージ数 %d、削除数 %d、衝突未解決数 %d

en: use 'hg resolve' to retry unresolved file merges
ja: 'hg resolve' でマージの衝突を解消してください

en: use 'hg resolve' to retry unresolved file merges or 'hg update -C' to abandon
ja: 'hg resolve' での再度衝突解消か、'hg up -C' で変更破棄してください

en: (branch merge, don't forget to commit)
ja: (マージ結果の commit を忘れずに)

en: error reading %s/.hg/hgrc: %s
ja: %s/.hg/hgrc の読み込みに失敗: %s

en: error accessing repository at %s
ja: リポジトリ %s へのアクセス失敗

en: SSL support is unavailable
ja: SSL サポートが利用できません

en: IPv6 is not available on this system
ja: このシステムでは IPv6 を利用できません

en: cannot start server at '%s:%d': %s
ja: '%s:%d' でのサーバ起動に失敗: %s

en: calling hook %s: %s
ja: フック %s:%s 呼び出し中

en: %s hook is invalid ("%s" not in a module)
ja: フック %s は不正です(モジュール中に "%s" がありません)

en: exception from first failed import attempt:
ja: モジュール読み込みにおける最初の例外:

en: exception from second failed import attempt:
ja: モジュール読み込みにおける2つ目の例外:

en: %s hook is invalid (import of "%s" failed)
ja: フック %s は不正です("%s" の読み込みに失敗)

en: %s hook is invalid ("%s" is not defined)
ja: フック %s は不正です("%s" は未定義です)

en: %s hook is invalid ("%s" is not callable)
ja: フック %s は不正です("%s" は呼び出し可能ではありません)

en: error: %s hook failed: %s
ja: エラー: フック %s の失敗: %s

en: error: %s hook raised an exception: %s
ja: エラー: フック %s による例外浮揚: %s

en: %s hook failed
ja: フック %s の失敗

en: warning: %s hook failed
ja: 警告: フック %s の失敗

en: running hook %s: %s
ja: フック %s: %s の実行中

en: %s hook %s
ja: %s フック %s

en: warning: %s hook %s
ja: 警告: %s フック %s

en: connection ended unexpectedly
ja: 予期せぬ接続終了

en: unsupported URL component: "%s"
ja: URL 要素 "%s" はサポートされていません

en: operation not supported over http
ja: http リポジトリでは使用できない機能を必要としています

en: authorization failed
ja: 認証に失敗

en: http error, possibly caused by proxy setting
ja: HTTP エラー(おそらくプロキシー設定に起因)

en: real URL is %s
ja: 実際の URL: %s

en: '%s' does not appear to be an hg repository:
    ---%%<--- (%s)
    %s
    ---%%<---
ja: '%s' は Mercurial リポジトリ形式とは思われません:
    ---%%<--- (%s)
    %s
    ---%%<---

en: '%s' sent a broken Content-Type header (%s)
ja: '%s' は壊れた Content-Type ヘッダ(%s)を送信しました

en: '%s' uses newer protocol %s
ja: '%s' は新しいプロトコル %s を使います

en: look up remote revision
ja: 連携先でのリビジョンの検索

en: unexpected response:
ja: 未知の応答:

en: look up remote changes
ja: 連携先での変更の検索

en: push failed (unexpected response):
ja: 履歴反映に失敗(未知のレスポンス):

en: remote:
ja: 遠隔ホスト:

en: push failed: %s
ja: 履歴反映に失敗: %s

en: Python support for SSL and HTTPS is not installed
ja: SSL と HTTPS をサポートした Python がインストールされていません

en: cannot create new http repository
ja: http リポジトリの新規作成はできません

en: ignoring invalid syntax '%s'
ja: 文法不正の '%s' を無視します

en: skipping unreadable ignore file '%s': %s
ja: 読込不可の ignore ファイル '%s' をスキップします: %s

en: repository %s not found
ja: リポジトリ '%s' が見つかりません

en: repository %s already exists
ja: %sというリポジトリは既に存在しています

en: requirement '%s' not supported
ja: 必須機能 '%s' はサポートされていません

en: .hg/sharedpath points to nonexistent directory %s
ja: .hg/sharedpath の参照先 %s は存在しません

en: %r cannot be used in a tag name
ja: %r はタグ名に使用できません

en: warning: tag %s conflicts with existing branch name
ja: 警告: タグ %s が既存のブランチ名と衝突します

en: working copy of .hgtags is changed (please commit .hgtags manually)
ja: 作業領域の .hgtags が変更されています（手動でコミットしてください）

en: working directory has unknown parent '%s'!
ja: 作業領域の親 '%s' が未知のディレクトリです!

en: unknown revision '%s'
ja: '%s' は未知のリビジョンです

en: abandoned transaction found - run hg recover
ja: 中断トランザクションを検出 - 'hg recover' を実施してください

en: rolling back interrupted transaction
ja: 中断されたトランザクションをロールバックしています

en: no interrupted transaction available
ja: 中断されたトランザクションはありません

en: rolling back to revision %s (undo %s: %s)
ja: リビジョン %s へ巻き戻し中 (%s の取り消し: %s)

en: rolling back to revision %s (undo %s)
ja: リビジョン %s へ巻き戻し中 (%s の取り消し)

en: rolling back unknown transaction
ja: 未知のトランザクションの巻き戻し中

en: Named branch could not be reset, current branch still is: %s
ja: 名前つきブランチはリセットできませんので、%s のままです

en: no rollback information available
ja: 利用可能なロールバック情報がありません

en: waiting for lock on %s held by %r
ja: %s のロック (%rが保持) の解放を待っています

en: repository %s
ja: リポジトリ '%s'

en: working directory of %s
ja: %s の作業領域

en: cannot partially commit a merge (do not specify files or patterns)
ja: マージの部分コミットはできません(ファイル名／パターンは指定できません)

en: can't commit subrepos without .hgsub
ja: .hgsub の無い副リポジトリはコミットできません

en: file not found!
ja: ファイルが見つかりません!

en: no match under directory!
ja: ディレクト配下に一致するものがありません!

en: file not tracked!
ja: ファイルは未登録です!

en: unresolved merge conflicts (see hg resolve)
ja: 未解決の衝突が残っています （hg resolveを参照してください）

en: committing subrepository %s
ja: 副リポジトリ %s でのコミット中

en: note: commit message saved in %s
ja: 備考: コミットメッセージを %s に保存しました

en: trouble committing %s!
ja: %s のコミットに失敗しました!

en: requesting all changes
ja: 全チェンジセットを取得中

en: partial pull cannot be done because other repository doesn't support changegroupsubset.
ja: 連携先の changegroupsubset 機能未対応により、部分取り込みできません。

en: %d changesets found
ja: %d 個のチェンジセット

en: bundling changes
ja: チェンジセットをバンドルに追加中

en: chunks
ja: チャンク

en: bundling manifests
ja: マニフェストをバンドルに追加中

en: empty or missing revlog for %s
ja: %s に対するリビジョンログが空ないし不在です

en: bundling files
ja: ファイルをバンドルに追加中

en: adding changesets
ja: チェンジセットを追加中

en: changesets
ja: チェンジセット

en: received changelog group is empty
ja: 受信した変更履歴は空です

en: adding manifests
ja: マニフェストを追加中

en: manifests
ja: マニフェスト

en: adding file changes
ja: ファイルの変更を追加中

en: received file revlog group is empty
ja: ファイルのリビジョンログが空です

en: missing file data for %s:%s - run hg verify
ja: %s:%s のファイルデータが不在です - hg verify を実施してください

en:  (%+d heads)
ja: （%+d個のヘッド）

en: added %d changesets with %d changes to %d files%s
ja: %d のチェンジセット(%d の変更を %d ファイルに適用)を追加%s

en: Unexpected response from remote server:
ja: 連携先のサーバから予期しない返信:

en: operation forbidden by server
ja: その処理はサーバで禁止されています

en: locking the remote repository failed
ja: 連携先リポジトリをロックできませんでした

en: the server sent an unknown error code
ja: サーバが未知のエラーコードを返却しました

en: streaming all changes
ja: チェンジセットを転送中

en: %d files to transfer, %s of data
ja: %d 個のファイル転送(データ量 %s)

en: transferred %s in %.1f seconds (%s/sec)
ja: %s を %.1f 秒で送信しました（%s/秒）

en: smtp.host not configured - cannot send mail
ja: 設定ファイルに smtp.host 指定がありません - メール送信に失敗

en: sending mail: smtp host %s, port %s
ja: メール送信中: SMTP ホスト %s、ポート番号 %s

en: can't use TLS: Python SSL support not installed
ja: TLS を利用できません: Python SSL サポートがインストールされていません

en: (using tls)
ja: (TLS を使用中)

en: (authenticating to mail server as %s)
ja: (%s としてメールサーバの認証中)

en: sending mail: %s
ja: メール送信中: %s

en: smtp specified as email transport, but no smtp host configured
ja: メール転送方式の 'smtp' 指定にも関わらず、SMTP ホストが未設定です

en: %r specified as email transport, but not in PATH
ja: メール転送コマンドで指定されたプログラム %r が見つかりません

en: ignoring invalid sendcharset: %s
ja: 不正な文字セットを無視します: %s

en: invalid email address: %s
ja: 不正なメールアドレス: %s

en: invalid local address: %s
ja: 不正なローカルアドレス: %s

en: failed to remove %s from manifest
ja: マニフェストから %s を削除できませんでした

en: invalid pattern (%s): %s
ja: 不正パターン (%s): %s

en: invalid pattern
ja: 不正パターン

en: diff context lines count must be an integer, not %r
ja: 差分コンテキストでの行数指定が不正です: %r

en: untracked file in working directory differs from file in requested revision: '%s'
ja: 未登録ファイル %s は指定リビジョンでの記録内容と異なります

en: case-folding collision between %s and %s
ja: ファイル名の文字大小の問題で %s と %s が衝突します

en:  conflicting flags for %s
    (n)one, e(x)ec or sym(l)ink?
ja: ファイル %s のビット設定に衝突があります
    どの設定にしますか？無効:(n)one, 実行可能:e(x)ec, リンク:sym(l)ink

en: &None
ja: なし (&N)

en: E&xec
ja: 実行 (&X)

en: Sym&link
ja: シンボリックリンク (&L)

en: resolving manifests
ja: 管理ファイル一覧を解決しています

en:  local changed %s which remote deleted
    use (c)hanged version or (d)elete?
ja: 変更したファイル %s は別リビジョンで登録除外されています
    どちらを採用しますか？変更:(c)hange, 登録除外:(d)elete

en: remote changed %s which local deleted
    use (c)hanged version or leave (d)eleted?
ja: リモートで変更された %s はローカルで削除されています
    変更されたもの(c)hangedを使用しますか?それとも削除(d)eleteしますか?

en: updating
ja: 更新中

en: update failed to remove %s: %s!
ja: %s の削除に失敗: %s!

en: getting %s
ja: %s を取得しています

en: getting %s to %s
ja: %s から %s に複製中

en: warning: detected divergent renames of %s to:
ja: 警告: %s の改名先が異なります:

en: branch %s not found
ja: ブランチ %s が見つかりません

en: merging with a working directory ancestor has no effect
ja: 作業領域の先祖とのマージは意味がありません

en: nothing to merge (use 'hg update' or check 'hg heads')
ja: マージは不要です('hg update' か 'hg heads' を使用してください)

en: outstanding uncommitted changes (use 'hg status' to list changes)
ja: 未コミット変更があります('hg status' で変更一覧表示可能)

en: crosses branches (use 'hg merge' to merge or use 'hg update -C' to discard changes)
ja: ブランチ横断('hg merge' でのマージか、'hg update -C' で変更破棄してください)

en: crosses branches (use 'hg merge' or use 'hg update -c')
ja: ブランチ横断('hg merge' でのマージか、'hg update -c' で変更確認してください)

en: cannot create %s: destination already exists
ja: %s を作成できません: 作業先にすでに存在します

en: cannot create %s: unable to create destination directory
ja: %s を作成できません: ディレクトリを作成できません

en: unable to find '%s' for patching
ja: パッチ適用対象の '%s' が不在です

en: patching file %s
ja: ファイル %s をパッチ適用しています

en: %d out of %d hunks FAILED -- saving rejects to file %s
ja: %d 個のハンク(総数 %d)が適用失敗 -- 失敗ハンクは %s に保存

en: bad hunk #%d %s (%d %d %d %d)
ja: 不正なハンク: #%d %s (%d %d %d %d)

en: file %s already exists
ja: ファイル %s は既に存在します

en: Hunk #%d succeeded at %d with fuzz %d (offset %d lines).
ja: ハンク #%d の適用成功:%d 行目、曖昧性 %d (位置補正 %d 行)

en: Hunk #%d succeeded at %d (offset %d lines).
ja: ハンク #%d の適用成功:%d 行目 (位置補正 %d 行)

en: Hunk #%d FAILED at %d
ja: ハンク #%d の適用失敗:%d 行目

en: bad hunk #%d
ja: 不正なハンク: #%d

en: bad hunk #%d old text line %d
ja: 不正なハンク: #%d 元テキスト %d 行目

en: could not extract binary patch
ja: バイナリパッチの適用に失敗

en: binary patch is %d bytes, not %d
ja: バイナリパッチのサイズ不正: 実サイズ %d, 想定サイズ %d

en: unable to strip away %d of %d dirs from %s
ja: %d 個のパス要素は、%d 個のパス要素を持つ %s から除外できません

en: undefined source and destination files
ja: パッチ対象のファイル名が指定されていません

en: malformed patch %s %s
ja: 不正なパッチ: %s %s

en: unsupported parser state: %s
ja: サポートしていないパーサの状態です: %s

en: patch command failed: %s
ja: patch コマンドが失敗: %s

en: unsupported line endings type: %s
ja: 未サポートの行末種別: %s

en: internal patcher failed
    please report details to http://mercurial.selenic.com/bts/
    or mercurial@selenic.com
ja:  内部パッチツールが機能しません。
    http://mercurial.selenic.com/bts ないし mercurial@selenic.com への
    エラー報告にご協力ください

en:  %d files changed, %d insertions(+), %d deletions(-)
ja:  %d ファイル変更、追加 %d 行(+)、削除 %d 行(-)

en: exited with status %d
ja: 終了コード %d で終了しました

en: killed by signal %d
ja: %d のシグナルで強制終了しました

en: saved backup bundle to %s
ja: バックアップのバンドルを %s に保存

en: adding branch
ja: ブランチを追加中

en: strip failed, full bundle stored in '%s'
ja: リビジョン除外に失敗: 完全なバンドルを '%s' に保存

en: strip failed, partial bundle stored in '%s'
ja: リビジョンの除外に失敗: 部分的なバンドルを '%s' に保存

en: cannot %s; remote repository does not support the %r capability
ja: %s できません。機能 %s はリモートリポジトリでは未サポートです

en: unknown compression type %r
ja: %r は未知の圧縮形式です

en: index entry flags need RevlogNG
ja: インデックスエントリフラグは RevlogNG 対応が必要です

en: index %s unknown flags %#04x for format v0
ja: インデックス %s: %#04x は未知のフラグです(フォーマット v0)

en: index %s unknown flags %#04x for revlogng
ja: インデックス %s: %#04x は未知のフラグです(revlogng)

en: index %s unknown format %d
ja: インデックス %s: %d は未知のフォーマットです

en: index %s is corrupted
ja: インデックス %s は破損しています

en: no node
ja: ノードがありません

en: ambiguous identifier
ja: 曖昧な識別子です

en: no match found
ja: 該当する ID はありませんでした

en: incompatible revision flag %x
ja: %x は互換性のないリビジョンフラグです

en: %s not found in the transaction
ja: トランザクション中に %s は見つかりませんでした

en: unknown base
ja: 未知のベースリビジョン

en: consistency error adding group
ja: グループの追加に失敗

en: unterminated string
ja: 文字列が終端していません

en: syntax error
ja: 文法エラー

en: missing argument
ja: 引数がありません

en: can't use %s here
ja: ここでは %s を使用できません

en: can't use a list in this context
ja: ここではリストを使用できません

en: not a function: %s
ja: 関数ではありません: %s

en: limit wants two arguments
ja: limit には2つの引数が必要です

en: limit wants a number
ja: limit には数値を指定してください

en: limit expects a number
ja: limit には数値を指定してください

en: ancestor wants two arguments
ja: ancestor には2つの引数が必要です

en: ancestor arguments must be single revisions
ja: ancestor の引数はそれぞれ単一リビジョンでなければなりません

en: follow takes no arguments
ja: follow には引数が指定できません

en: date wants a string
ja: date の引数は文字列でなければなりません

en: keyword wants a string
ja: keyword の引数は文字列でなければなりません

en: grep wants a string
ja: grep の引数は文字列でなければなりません

en: invalid match pattern: %s
ja: 不正なマッチングパターン: %s

en: author wants a string
ja: author の引数は文字列でなければなりません

en: file wants a pattern
ja: file の引数はパターンでなければなりません

en: contains wants a pattern
ja: contains の引数はパターンでなければなりません

en: modifies wants a pattern
ja: modifies の引数はパターンでなければなりません

en: adds wants a pattern
ja: adds の引数はパターンでなければなりません

en: removes wants a pattern
ja: removes の引数はパターンでなければなりません

en: merge takes no arguments
ja: merge には引数が指定できません

en: closed takes no arguments
ja: closed には引数が指定できません

en: head takes no arguments
ja: head には引数が指定できません

en: sort wants one or two arguments
ja: sort には1個ないし2個の引数が必要です

en: sort spec must be a string
ja: sort への整列方式指定は文字列でなければなりません

en: unknown sort key %r
ja: 未知の整列方式 %r

en: all takes no arguments
ja: all には引数が指定できません

en: outgoing wants a repository path
ja: outgoing の引数はリポジトリパスでなければなりません

en: tagged takes no arguments
ja: tagged には引数が指定できません

en: can't negate that
ja: 負値にできません

en: not a symbol
ja: シンボル以外が指定されました

en: empty query
ja: 問い合わせが空です

en: searching for exact renames
ja: 厳密な改名を探索中

en: searching for similar files
ja: 類似ファイルを探索中

en: %s looks like a binary file.
ja: %s はバイナリファイルのようです。

en: can only specify two labels.
ja: ラベルは二つのみ指定可。

en: warning: conflicts during merge.
ja: 警告: マージ中に衝突を発見。

en: couldn't parse location %s
ja: URL %s の解析に失敗

en: could not create remote repo
ja: 遠隔ホストとの連携に失敗

en: no suitable response from remote hg
ja: 遠隔ホストの応答が不適切

en: push refused: %s
ja: 履歴反映が拒否されました: %s

en: unsynced changes
ja: 未取り込みの変更があります

en: '%s' does not appear to be an hg repository
ja: '%s' は Mercurial リポジトリ形式とは思われません

en: cannot lock static-http repository
ja: static-http リポジトリはロックできません

en: cannot create new static-http repository
ja: static-http リポジトリの新規作成はできません

en: invalid entry in fncache, line %s
ja: ファイル名キャッシュに不正なエントリ: %s 行目

en: subrepo spec file %s not found
ja: 副リポジトリの spec ファイル %s が見つかりません

en: missing ] in subrepo source
ja: 副リポジトリ元指定に ] がありません

en:  subrepository sources for %s differ
    use (l)ocal source (%s) or (r)emote source (%s)?
ja:  サブリポジトリ %s で差分が検出されました
    どちらの内容を採用しますか？手元:(%s)、遠隔:(%s)

en:  local changed subrepository %s which remote removed
    use (c)hanged version or (d)elete?
ja: ローカル副リポジトリで変更したファイル %s は他方で登録除外されています
    どちらを採用しますか？変更:(c)hange, 登録除外:(d)elete

en:  remote changed subrepository %s which local removed
    use (c)hanged version or (d)elete?
ja: ローカル副リポジトリで登録除外されたファイル %s は他方で変更されています
    どちらを採用しますか？変更:(c)hange, 登録除外:(d)elete

en: unknown subrepo type %s
ja: 未知の副リポジトリ種別 '%s'

en: removing subrepo %s
ja: 副リポジトリの %s を登録除外中

en: pulling subrepo %s from %s
ja: 副リポジトリ %s に %s から取り込み中

en: pushing subrepo %s to %s
ja: 副リポジトリ %s から %s へ反映中

en: cannot commit svn externals
ja: svn 外部リポジトリに commit できません

en: not removing repo %s because it has changes.
ja: 変更が含まれているため、リポジトリ %s は削除されません

en: %s, line %s: %s
ja: %s %s行目: %s

en: cannot parse entry
ja: エントリを読み込めません

en: node '%s' is not well formed
ja: '%s' というノードはフォーマットが不適切です

en: unmatched quotes
ja: 引用符の対応関係が不正です

en: error expanding '%s%%%s'
ja: '%s%%%s' 展開の失敗

en: unknown filter '%s'
ja: '%s' は未知のフィルタです

en: style not found: %s
ja: スタイルが見つかりません: %s

en: template file %s: %s
ja: テンプレートファイル %s: %s

en: cannot use transaction when it is already committed/aborted
ja: 既に完了/中止されているためトランザクションを利用できません

en: failed to truncate %s
ja: %s の切り詰めに失敗

en: transaction abort!
ja: トランザクションを中断します!

en: rollback completed
ja: ロールバックを完了しました

en: rollback failed - please run hg recover
ja: ロールバックに失敗しました - 'hg recover' してください

en: Not trusting file %s from untrusted user %s, group %s
ja: 信頼できないファイル %s (所有者 %s, グループ %s)

en: Ignored: %s
ja: 無視しました: %s

en: ignoring untrusted configuration option %s.%s = %s
ja: 信頼できない設定ファイル中の '%s.%s = %s' 設定を無視

en: %s.%s not a boolean ('%s')
ja: %s.%s の値 '%s' は真偽値ではありません

en: enter a commit username:
ja: コミットするユーザ名を入力してください:

en: No username found, using '%s' instead
ja: ユーザ名が不明のため、'%s' を使用

en: no username supplied (see "hg help config")
ja: ユーザ名が未指定です("hg help config" 参照)

en: username %s contains a newline
ja: ユーザ名 %s は改行を含んでいます

en: (deprecated '%%' in path %s=%s from %s)
ja: (パス定義 %s=%s(%s 由来) において、非推奨な '%%' が使用)

en: response expected
ja: レスポンスがありません

en: unrecognized response
ja: 認識できないレスポンス

en: password:
ja: パスワード:

en: edit failed
ja: 編集に失敗

en: http authorization required
ja: HTTP 認証に失敗

en: http authorization required
ja: HTTP 認証を要求しました

en: realm: %s
ja: 認証領域: %s

en: user: %s
ja: ユーザ: %s

en: user:
ja: ユーザ:

en: http auth: user %s, password %s
ja: HTTP 認証: ユーザ名 %s, パスワード %s

en: ignoring invalid [auth] key '%s'
ja: 不正な [auth] セクションのキー'%s' を無視します

en: certificate checking requires Python 2.6
ja: 証明書検証には Python 2.6 が必要です

en: server identity verification succeeded
ja: サーバ証明書の検証に成功

en: command '%s' failed: %s
ja: コマンド '%s' 失敗: %s

en: path contains illegal component: %s
ja: パスに不正なコンポーネントがあります: %s

en: path %r is inside repo %r
ja: パス %r はリポジトリ %r 内にあります

en: path %r traverses symbolic link %r
ja: パス %r はシンボリックリンク '%r' が含まれています

en: Hardlinks not supported
ja: ハードリンクはサポートしていません

en: could not symlink to %r: %s
ja: %r へシンボリックリンクできません: %s

en: invalid date: %r
ja: 不正な日付: %r

en: date exceeds 32 bits: %d
ja: 日付が32ビットを超えています: %d

en: impossible time zone offset: %d
ja: あり得ないタイムゾーン: %d

en: invalid day spec: %s
ja: 不正な日付の指定です: %s

en: %.0f bytes
ja: %.0f バイト

en: cannot verify bundle or remote repos
ja: ローカルリポジトリ以外は検証できません

en: interrupted
ja: 中断されました

en: empty or missing %s
ja: %s は、空か見つかりません

en: data length off by %d bytes
ja: データ長: %d バイト

en: index contains %d extra bytes
ja: インデックスの拡張データ: %d バイト

en: warning: `%s' uses revlog format 1
ja: 警告: `%s' は revlog 形式 1 です

en: warning: `%s' uses revlog format 0
ja: 警告: `%s' は revlog 形式 0 です

en: rev %d points to nonexistent changeset %d
ja: リビジョン %d は未知のリビジョン %d を参照しています

en: rev %d points to unexpected changeset %d
ja: リビジョン %d は想定外のリビジョン %d を参照しています

en:  (expected %s)
ja:  (想定対象 %s)

en: unknown parent 1 %s of %s
ja: 未知の第1親 %s を持つ %s

en: unknown parent 2 %s of %s
ja: 未知の第2親 %s を持つ %s

en: checking parents of %s
ja: %s の親を検証中

en: duplicate revision %d (%d)
ja: %d と重複するリビジョン %d があります

en: abandoned transaction found - run hg recover
ja: 中断トランザクションを検出 - 'hg recover' を実施してください

en: repository uses revlog format %d
ja: リポジトリは revlog 形式 %d です

en: checking changesets
ja: チェンジセットの確認中

en: unpacking changeset %s
ja: リビジョン %s の展開中

en: checking manifests
ja: 管理ファイル一覧の確認中

en: %s not in changesets
ja: リビジョン %s は未知のリビジョンです

en: file without name in manifest
ja: 名前を持たないファイルがあります

en: reading manifest delta %s
ja: 管理対象一覧の差分 %s の読み込み中

en: crosschecking files in changesets and manifests
ja: チェンジセットとマニフェストによるファイルのクロスチェック中

en: crosschecking
ja: クロスチェック中

en: changeset refers to unknown manifest %s
ja: 未知のマニフェスト %s が参照されています

en: in changeset but not in manifest
ja: マニフェストから参照されていないファイル

en: in manifest but not in changeset
ja: チェンジセットから参照されていないファイル

en: checking files
ja: ファイルの確認中

en: cannot decode filename '%s'
ja: ファイル名 '%s' のデコードに失敗

en: checking
ja: 確認中

en: broken revlog! (%s)
ja: 不正な revlog! (%s)

en: missing revlog!
ja: revlog が見つかりません!

en: %s not in manifests
ja: %s は管理対象ではありません

en: unpacked size is %s, %s expected
ja: 展開後サイズ %s は想定外です(期待値:%s)

en: unpacking %s
ja: %s の展開中

en: warning: copy source of '%s' not in parents of %s
ja: 警告: '%s' の複製元は、%s の親リビジョン時点で存在しません

en: empty or missing copy source revlog %s:%s
ja: 複製元 revlog %s:%s は、空か見つかりません

en: warning: %s@%s: copy source revision is nullid %s:%s
ja: 警告: %s@%s: 複製元リビジョンが nullid %s:%s

en: checking rename of %s
ja: %s の改名を確認中

en: %s in manifests not found
ja: 管理対象一覧中の %s は存在しません

en: warning: orphan revlog '%s'
ja: 警告: revlog '%s' はどこからも参照されていません

en: %d files, %d changesets, %d total revisions
ja: %d 個のファイル、%d 件のチェンジセット、合計 %d 件のリビジョン

en: %d warnings encountered!
ja: 警告が %d 件あります!

en: %d integrity errors encountered!
ja: 不整合が %d 件あります!

en: (first damaged changeset appears to be %d)
ja: (最初の不整合は %d の模様)

en: user name not available - set USERNAME environment variable
ja: ユーザ名が利用できません - 環境変数 USERNAME を設定してください
