Mercurial - en to ja translation catalogue (76 entries)

en:  (default: %s)
ja:  (規定値: %s)

en: revision
ja: リビジョン

en: pulling from %s
ja: %s から取り込み中

en: uncommitted merge - please provide a specific revision
ja: マージが未コミットです - リビジョンを指定してください

en: comparing with %s
ja: %s と比較中

en: no changes found
ja: 新たなチェンジセットはありません

en: limit number of changes displayed
ja: チェンジセット表示数の制限

en: show patch
ja: パッチ形式での表示

en: show the specified revision or range
ja: 指定された単一ないし範囲内のリビジョンの表示

en: run server in background
ja: バックグラウンドでのサーバ実行

en: used internally by daemon mode
ja: バックグラウンド実行時での内部用途向け

en: name of file to write process ID to
ja: プロセスID書き出し先ファイル名

en: applying %s
ja: %s を適用中

en: use pull protocol to copy metadata
ja: メタデータ複製に pull プロトコルを使用

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
ja: 非圧縮での転送(LAN での高速転送用)

en: use git extended diff format
ja: git 拡張差分形式を使用

en: adding %s
ja: %s を追加登録中

en: removing %s
ja: %s を登録解除中

en: add the specified files on the next commit
    
        Schedule files to be version controlled and added to the repository.
    
        The files will be added to the repository at the next commit. To
        undo an add before that, see hg revert.
    
        If no names are given, add all files in the repository.
ja: 指定されたファイルを次回コミットから構成管理に追加登録
    
        構成管理へのファイルの追加登録を予約します。
    
        指定されたファイルは次回のコミットの際にリポジトリに追加されます。
        コミット前に追加登録を取り消す方法は、hg revert を参照してください。
    
        ファイル名指定が無い場合、作業領域中の全てのファイルを追加登録します。

en: add all new files, delete all missing files
    
        Add all new files and remove all missing files from the repository.
    
        New files are ignored if they match any of the patterns in .hgignore. As
        with add, these changes take effect at the next commit.
    
        Use the -s option to detect renamed files. With a parameter > 0,
        this compares every removed file with every added file and records
        those similar enough as renames. This option takes a percentage
        between 0 (disabled) and 100 (files must be identical) as its
        parameter. Detecting renamed files this way can be expensive.
ja: 新規ファイルの追加登録、および不在ファイルの登録除外
    
        作業領域中の新規ファイルの追加登録、および不在ファイルの登録除外を
        行ないます.
    
        .hgignore に記述されたパターンに合致する新規ファイルは無視されます。
        hg add コマンドと同様に、このコマンドの実行が効果を発揮するのは、
        次回のコミット実施後です。
    
        ファイルの改名を検知するには -s オプションを使用します。
        0 より大きな値が指定された場合、追加・除外ファイルの全てが比較され、
        改名とみなせるか否かが判定されます。このオプションには、0(改名比較無効)
        から 100 (完全一致)までの範囲でパーセンテージを指定します。
        改名判定には実行時間を要する可能性があります。

en: similarity must be a number
ja: 類似度は数値でなければなりません

en: similarity must be between 0 and 100
ja: 類似度は0から100の間でなければなりません

en: show changeset information per file line
    
        List changes in files, showing the revision id responsible for each line
    
        This command is useful to discover who did a change or when a change took
        place.
    
        Without the -a option, annotate will avoid processing files it
        detects as binary. With -a, annotate will generate an annotation
        anyway, probably with undesirable results.
ja: ファイル行毎のチェンジセット情報表示
    
        ファイルの各行毎に、その内容が由来するリビジョンIDを表示します。
    
        本コマンドは、変更の実施者ないし実施次期を特定するのに有用です。
    
        -a オプション指定が無い場合、バイナリと思しきファイルは処理対象から
        除外します。-a オプション指定が有る場合、想定外の結果になろうとも、
        全てのファイルに処理を実施します。

en: at least one file name or pattern required
ja: ファイル名ないしパターンを最低1つ指定してください

en: at least one of -n/-c is required for -l
ja: -l 指定時には -n/-c のうち最低でもいずれか1つの指定が必要です

en: %s: binary file
ja: %s: バイナリファイルです

en: create unversioned archive of a repository revision
    
        By default, the revision used is the parent of the working
        directory; use "-r" to specify a different revision.
    
        To specify the type of archive to create, use "-t". Valid
        types are:
    
        "files" (default): a directory full of files
        "tar": tar archive, uncompressed
        "tbz2": tar archive, compressed using bzip2
        "tgz": tar archive, compressed using gzip
        "uzip": zip archive, uncompressed
        "zip": zip archive, compressed using deflate
    
        The exact name of the destination archive or directory is given
        using a format string; see "hg help export" for details.
    
        Each member added to an archive file has a directory prefix
        prepended. Use "-p" to specify a format string for the prefix.
        The default is the basename of the archive, with suffixes removed.
ja: リポジトリ外へのアーカイブの生成
    
        指定が無い場合、作業領域の親リビジョンが使用されます。
        他のリビジョンを指定する場合は "-r" を使用します。
    
        生成するアーカイブの種別を指定する場合は、"-t" を使用します。
        使用可能な種別は:
    
        "files" (無指定時): a directory full of files
        "tar": 非圧縮の tar アーカイブ形式
        "tbz2": bzip2 圧縮の tar アーカイブ形式
        "tgz": gzip 圧縮の tar アーカイブ形式
        "uzip": 非圧縮の zip アーカイブ形式
        "zip": 圧縮有り zip アーカイブ形式
    
        最終的なアーカイブ生成先となるファイル名ないしディレクトリ名は、
        置換指定を使用して指定することができます。
        置換指定に関する詳細は "hg help export" を参照してください。
    
        アーカイブに包含されるファイルには、展開時格納先を指定するための
        ディレクトリ前置詞が付与されます。 "-p" により前置詞を指定可能です。
        ディレクトリ前置詞が無指定の時は、アーカイブファイルのファイル名から
        接尾辞を除いたものが使用されます。

en: no working directory: please specify a revision
ja: 作業領域からリビジョンを特定できません。リビジョンを指定してください。

en: repository root cannot be destination
ja: リポジトリのルートを作成先に指定することはできません。

en: cannot archive plain files to stdout
ja: 通常ファイルのアーカイブを標準出力に出力することはできません。

en: reverse effect of earlier changeset
    
        Commit the backed out changes as a new changeset. The new
        changeset is a child of the backed out changeset.
    
        If you back out a changeset other than the tip, a new head is
        created. This head will be the new tip and you should merge this
        backout changeset with another head (current one by default).
    
        The --merge option remembers the parent of the working directory
        before starting the backout, then merges the new head with that
        changeset afterwards. This saves you from doing the merge by
        hand. The result of this merge is not committed, as for a normal
        merge.
    
        See 'hg help dates' for a list of formats valid for -d/--date.
ja: 以前のチェンジセットの効果の打ち消し
    
        打ち消し用チェンジセットを新規チェンジセットとしてコミットします。
        新規チェンジセットは、打消し対象チェンジセットの子チェンジセットとして
        作成されます。
    
        tip 以外のチェンジセットを打ち消す場合、新規ヘッドが生成されます。
        このヘッドは新規 tip となりますので、この打ち消しチェンジセットと
        他のヘッド(通常は打ち消し実施前のヘッド)をマージしてください。
    
        --merge オプション指定時は、実施前に作業領域の親チェンジセットが
        記録され、実施後に新たなヘッドとそのチェンジセットがマージされます。
        これにより手動マージの手間が省けます。通常の merge と同様に、
        このマージ結果は自動的には commit されません。
    
        -d/--date への指定に関しては、'hg help dates' を参照してください。

en: please specify just one revision
ja: リビジョン指定は1つだけです

en: please specify a revision to backout
ja: 打ち消し対象リビジョンを指定してください

en: cannot back out change on a different branch
ja: 異なるブランチのチェンジセットを打ち消すことはできません

en: cannot back out a change with no parents
ja: 親の無いチェンジセットを打ち消すことはできません

en: cannot back out a merge changeset without --parent
ja: --parent 指定が無いとマージチェンジセットは打ち消せません

en: %s is not a parent of %s
ja: %s は %s の親チェンジセットではありません

en: cannot use --parent on non-merge changeset
ja: 非マージチェンジセットには --parent を指定できません

en: Backed out changeset %s
ja: チェンジセット %s の打ち消し

en: changeset %s backs out changeset %s
ja: チェンジセット %s はチェンジセット %s を打ち消します

en: merging with changeset %s
ja: チェンジセット %s とマージ中

en: the backout changeset is a new head - do not forget to merge
ja: 打ち消しチェンジセットによりヘッドが増えます - マージを忘れずに

en: (use "backout --merge" if you want to auto-merge)
ja: (自動的にマージしたい場合は "backout --merge")

en: subdivision search of changesets
    
        This command helps to find changesets which introduce problems.
        To use, mark the earliest changeset you know exhibits the problem
        as bad, then mark the latest changeset which is free from the
        problem as good. Bisect will update your working directory to a
        revision for testing (unless the --noupdate option is specified).
        Once you have performed tests, mark the working directory as bad
        or good and bisect will either update to another candidate changeset
        or announce that it has found the bad revision.
    
        As a shortcut, you can also use the revision argument to mark a
        revision as good or bad without checking it out first.
    
        If you supply a command it will be used for automatic bisection. Its exit
        status will be used as flag to mark revision as bad or good. In case exit
        status is 0 the revision is marked as good, 125 - skipped, 127 (command not
        found) - bisection will be aborted and any other status bigger than 0 will
        mark revision as bad.
ja: チェンジセットの分割探索
    
        問題発生契機となるチェンジセットの特定を補助します。
        使用開始の際には、問題が発生するのが既知の最古のチェンジセットを
        bad とマークし、問題の発生しない最も新しいチェンジセットを
        good とマークします。bisect コマンドは作業領域を検証対象チェンジセット
        へと更新します(--noupdate 指定時除く)。
        当該チェンジセットを検証したなら、作業領域(のチェンジセット)を bad 
        あるいは good でマークしてください。bisect は作業領域を次の検証候補
        チェンジセットで更新するか、bad リビジョンを特定できた旨を出力します。
    
        手短には、リビジョン指定を使用して、作業領域の更新無しでリビジョンを
        good ないし bad にマークすることもできます。
    
        コマンドを指定した場合は、自動的な分割探索に使用されます。
        コマンドの終了コードはリビジョンに対する bad ないし good のマーク付け
        に使用されます。終了コード 0 は good、125 はスキップ、127(コマンドが
        見つからない場合)は分割検索中断、それ以外の 0 より大きい終了コードは
        bad のマーク付けとみなされます。

en: set or show the current branch name
    
        With no argument, show the current branch name. With one argument,
        set the working directory branch name (the branch does not exist in
        the repository until the next commit).
    
        Unless --force is specified, branch will not let you set a
        branch name that shadows an existing branch.
    
        Use --clean to reset the working directory branch to that of the
        parent of the working directory, negating a previous branch change.
    
        Use the command 'hg update' to switch to an existing branch.
ja: 現ブランチ名の設定ないし表示
    
        引数無しの場合、現ブランチ名を表示します。引数有りの場合、
        作業領域のブランチ名を設定します(ブランチ生成は次回コミット時)。
    
        --force 指定が無い場合、既存ブランチを隠すブランチ名は設定できません。
    
        --clean 指定により、以前のブランチ名設定を無効にして、作業領域の
        親リビジョンのブランチ名に戻します。
    
        作業領域の内容を既存ブランチのもので更新する場合は 'hg update' を
        使用してください。

en: list repository named branches
    
        List the repository's named branches, indicating which ones are
        inactive. If active is specified, only show active branches.
    
        A branch is considered active if it contains repository heads.
    
        Use the command 'hg update' to switch to an existing branch.
ja: リポジトリ中の名前付きブランチの一覧
    
        リポジトリ中の名前付きブランチを、非活性(inactive)のものも含め
        一覧表示します。--active 指定時には、活性のもののみ表示されます。
    
        リポジトリ中にヘッドを持つブランチは活性とみなされます。
    
        作業領域の内容を既存ブランチのもので更新する場合は 'hg update' を
        使用してください。

en: create a changegroup file
    
        Generate a compressed changegroup file collecting changesets not
        found in the other repository.
    
        If no destination repository is specified the destination is
        assumed to have all the nodes specified by one or more --base
        parameters. To create a bundle containing all changesets, use
        --all (or --base null). To change the compression method applied,
        use the -t option (by default, bundles are compressed using bz2).
    
        The bundle file can then be transferred using conventional means and
        applied to another repository with the unbundle or pull command.
        This is useful when direct push and pull are not available or when
        exporting an entire repository is undesirable.
    
        Applying bundles preserves all changeset contents including
        permissions, copy/rename information, and revision history.
ja: バンドルファイルの生成
    
        比較対象リポジトリに存在しないチェンジセットの情報をまとめた、圧縮付き
        バンドルファイルを生成します。
    
        比較対象リポジトリが指定されない場合、1つ以上の --base で指定された
        全てのチェンジセットを持つリポジトリが想定されます。
        全てのチェンジセットを含むバンドルファイルを生成するには、--all 
        (ないし "--base null") を指定してください。圧縮方式を変更する場合は
         -t オプションを使用します(無指定時は bz2 圧縮)。
    
        生成されたバンドルファイルは、任意の方法で転送し、他のリポジトリ上で
        unbundle ないし pull コマンドにより適用可能です。
        push/pull による直接転送ができない場合や、リポジトリ全体の公開が
        望ましく無い場合に、バンドルファイルは有用です。
    
        バンドルの適用により、権限設定、複製／改名、変更履歴といった情報を含む
        全ての更新内容が取り込まれます。

en: output the current or given revision of files
    
        Print the specified files as they were at the given revision.
        If no revision is given, the parent of the working directory is used,
        or tip if no revision is checked out.
    
        Output may be to a file, in which case the name of the file is
        given using a format string. The formatting rules are the same as
        for the export command, with the following additions:
    
        %s   basename of file being printed
        %d   dirname of file being printed, or '.' if in repo root
        %p   root-relative path name of file being printed
ja: 指定されたリビジョンのファイル内容の出力
    
        特定のファイルの指定されたリビジョンにおける内容を出力します。
        リビジョン指定が無い場合、作業領域の親リビジョンか、
        作業領域の更新前なら tip が使用されます。
    
        (置換指定可能な)出力先指定がある場合、出力はファイルに保存されます。
        置換指定は export コマンドで指定可能なものに加え、
        以下のものが指定可能です。
    
        %s   対象ファイルのベース名
        %d   対象ファイルの格納ディレクトリ、ないし '.'
        %p   対象ファイルのリポジトリルートからの相対パス

en: make a copy of an existing repository
    
        Create a copy of an existing repository in a new directory.
    
        If no destination directory name is specified, it defaults to the
        basename of the source.
    
        The location of the source is added to the new repository's
        .hg/hgrc file, as the default to be used for future pulls.
    
        For efficiency, hardlinks are used for cloning whenever the source
        and destination are on the same filesystem (note this applies only
        to the repository data, not to the checked out files). Some
        filesystems, such as AFS, implement hardlinking incorrectly, but
        do not report errors. In these cases, use the --pull option to
        avoid hardlinking.
    
        In some cases, you can clone repositories and checked out files
        using full hardlinks with
    
          $ cp -al REPO REPOCLONE
    
        This is the fastest way to clone, but it is not always safe.  The
        operation is not atomic (making sure REPO is not modified during
        the operation is up to you) and you have to make sure your editor
        breaks hardlinks (Emacs and most Linux Kernel tools do so).  Also,
        this is not compatible with certain extensions that place their
        metadata under the .hg directory, such as mq.
    
        If you use the -r option to clone up to a specific revision, no
        subsequent revisions will be present in the cloned repository.
        This option implies --pull, even on local repositories.
    
        If the -U option is used, the new clone will contain only a repository
        (.hg) and no working copy (the working copy parent is the null revision).
    
        See 'hg help urls' for valid source format details.
    
        It is possible to specify an ssh:// URL as the destination, but no
        .hg/hgrc and working directory will be created on the remote side.
        Look at the help text for urls for important details about ssh:// URLs.
ja: 既存リポジトリの複製
    
        既存リポジトリを、新規ディレクトリに複製します。
    
        複製先ディレクトリが指定されない場合、複製元のベース名を使用します。
    
        複製元リポジトリ位置は、複製先リポジトリの .hg/hgrc ファイルに対して
        将来的な pull 実施に備えて default 名義で記録されます。
    
        効率上の理由から、複製元／複製先が同一ファイルシステム上にある場合、
        (リポジトリの内部データに対してのみ)ハードリンクが使用されます。
        AFS を含む幾つかのファイルシステムは、ハードリンク実装が不適切である
        にも関わらず、エラー通知がありません。このような場合にハードリンクを
        抑止するには --pull オプションを使用します。
    
        リポジトリの内部データと作業領域中のファイル全てに対して、ハードリンク
        による複製を作成するには、以下の方法が使えるかも知れません。
    
          $ cp -al REPO REPOCLONE
    
        この方法は最速の複製方法かもしれませんが、常に安全とは限りません。
        操作の単一性は保障されません(REPO の複製中改変の防止は利用者の責務)し、
        利用するエディタに改変時のハードリンク破棄をさせる必要があります
        (Emacs および多くの Linux Kernel ツールはそのように振舞います)。
        この制約は、.hg ディレクトリ配下にメタデータを配置する、MQ のような
        エクステンションとは相容れないものです。
    
        -r オプションによるリビジョン指定複製を行なう場合、複製先リポジトリには
        指定リビジョン以後のリビジョンは存在しません。
        このオプションは、同一ファイルシステム上での複製であっても、暗黙的に
        --pull 指定を伴います。
    
        -U オプション指定時は、管理領域(.hg)の複製は行なわれますが、
        複製後の作業領域更新は行なわれません(親リビジョンが無い状態)。
    
        有効な複製元指定形式は 'hg help urls' を参照してください。
    
        複製先として ssh:// URL 形式を指定することも可能ですが、
        .hg/hgrc および作業領域は遠隔ホストに作成されます。
        ssh:// URL 形式の詳細に関しては、'hg help urls' を参照してください。

en: commit the specified files or all outstanding changes
    
        Commit changes to the given files into the repository.
    
        If a list of files is omitted, all changes reported by "hg status"
        will be committed.
    
        If you are committing the result of a merge, do not provide any
        file names or -I/-X filters.
    
        If no commit message is specified, the configured editor is started to
        enter a message.
    
        See 'hg help dates' for a list of formats valid for -d/--date.
ja: 変更内容のリポジトリへの記録(コミット)
    
        指定されたファイルの変更内容をリポジトリに記録(コミット)します。
    
        ファイル指定が省略された場合、"hg status" により検出される全ての
        変更内容がコミットされます。
    
        "hg merge" 結果のコミットの場合、ファイル名ないし -I/-X オプションの
        いずれも指定しないでください。
    
        コミットメッセージが指定されない場合、メッセージ入力のためのプログラムが
        設定に従って起動されます。
    
        -d/--date への指定に関しては、'hg help dates' を参照してください。

en: mark files as copied for the next commit
    
        Mark dest as having copies of source files. If dest is a
        directory, copies are put in that directory. If dest is a file,
        there can only be one source.
    
        By default, this command copies the contents of files as they
        stand in the working directory. If invoked with --after, the
        operation is recorded, but no copying is performed.
    
        This command takes effect in the next commit. To undo a copy
        before that, see hg revert.
ja: 指定されたファイルの複製
    
        対象ファイルが複製元の複製であることを記録します。複製先指定が
        ディレクトリの場合、複製ファイルは当該ディレクトリに格納されます。
        複製先指定がファイルの場合、複製元は1つしか指定できません。
    
        特に指定が無い場合本コマンドは、複製元ファイルの内容で作業領域に
        指定された名前のファイルを作成します。--after 指定がある場合、「複製」
        操作は記録されますが、複製ファイルの生成は行われません。
    
        本コマンドの実行結果は次回のコミットの際にリポジトリに記録されます。
        コミット前に複製操作を取り消す方法は hg revert を参照してください。

en: diff repository (or selected files)
    
        Show differences between revisions for the specified files.
    
        Differences between files are shown using the unified diff format.
    
        NOTE: diff may generate unexpected results for merges, as it will
        default to comparing against the working directory's first parent
        changeset if no revisions are specified.
    
        When two revision arguments are given, then changes are shown
        between those revisions. If only one revision is specified then
        that revision is compared to the working directory, and, when no
        revisions are specified, the working directory files are compared
        to its parent.
    
        Without the -a option, diff will avoid generating diffs of files
        it detects as binary. With -a, diff will generate a diff anyway,
        probably with undesirable results.
    
        Use the --git option to generate diffs in the git extended diff
        format. Read the diffs help topic for more information.
ja: 作業領域全体(ないし指定ファイル)の差分抽出
    
        指定されたファイルに対して、リビジョン間の差分を表示します。
    
        差分は unified diff 形式で表示されます。
    
        備考: マージに対する差分表示が期待と異なる場合があるのは、
        無指定時に比較対象となるのが作業領域の第1親リビジョンであるためです。
    
        リビジョンが2つ指定された場合、両リビジョン間の差分が表示されます。
        リビジョンが1つ指定された場合、当該リビジョンと作業領域の内容が比較
        され、リビジョンが1つも指定されない場合は、作業領域の内容と
        親リビジョンとが比較されます。
    
        -a オプション指定が無い場合、バイナリと思しきファイルは処理対象から
        除外します。-a オプション指定が有る場合、想定外の結果になろうとも、
        全てのファイルに処理を実施します。
    
        git 拡張差分形式で表示するには --git オプションを指定します。
        詳細は "hg help diffs" を参照してください。

en: dump the header and diffs for one or more changesets
    
        Print the changeset header and diffs for one or more revisions.
    
        The information shown in the changeset header is: author,
        changeset hash, parent(s) and commit comment.
    
        NOTE: export may generate unexpected diff output for merge changesets,
        as it will compare the merge changeset against its first parent only.
    
        Output may be to a file, in which case the name of the file is
        given using a format string. The formatting rules are as follows:
    
        %%   literal "%" character
        %H   changeset hash (40 bytes of hexadecimal)
        %N   number of patches being generated
        %R   changeset revision number
        %b   basename of the exporting repository
        %h   short-form changeset hash (12 bytes of hexadecimal)
        %n   zero-padded sequence number, starting at 1
        %r   zero-padded changeset revision number
    
        Without the -a option, export will avoid generating diffs of files
        it detects as binary. With -a, export will generate a diff anyway,
        probably with undesirable results.
    
        Use the --git option to generate diffs in the git extended diff
        format. Read the diffs help topic for more information.
    
        With the --switch-parent option, the diff will be against the second
        parent. It can be useful to review a merge.
ja: 1つ以上のチェンジセットに対するヘッダおよび変更内容の出力
    
        1つ以上のリビジョンに対して、ヘッダ情報および変更内容を表示します。
    
        ヘッダ情報には以下の情報が含まれます: 
        作成者/ハッシュ値/親リビジョン/コミットログ
    
        備考: 本コマンドがマージ実施チェンジセットに対して、期待と異なる差分を
        出力するのは、第1親との差分のみを出力するためです。
    
        (置換指定可能な)出力先指定がある場合、出力はファイルに保存されます。
        置換指定として以下のものが使用可能です:
    
        %%   "%" 文字そのもの
        %H   ハッシュ値(40 桁 16 進数)
        %N   生成されるファイルの総数
        %R   リビジョン番号
        %b   対象リポジトリのベース名
        %h   短縮形式ハッシュ値(12 桁 16 進数)
        %n   1から始まるゼロ詰めの通し番号
        %r   ゼロ詰めのリビジョン番号
    
        -a オプション指定が無い場合、バイナリと思しきファイルは処理対象から
        除外します。-a オプション指定が有る場合、想定外の結果になろうとも、
        全てのファイルに処理を実施します。
    
        git 拡張差分形式で表示するには --git オプションを指定します。
        詳細は "hg help diffs" を参照してください。
    
        --switch-parent オプションを指定することで、比較対象が第2親になります。
        これはマージのレビューの際などに有効です。

en: search for a pattern in specified files and revisions
    
        Search revisions of files for a regular expression.
    
        This command behaves differently than Unix grep. It only accepts
        Python/Perl regexps. It searches repository history, not the
        working directory. It always prints the revision number in which
        a match appears.
    
        By default, grep only prints output for the first revision of a
        file in which it finds a match. To get it to print every revision
        that contains a change in match status ("-" for a match that
        becomes a non-match, or "+" for a non-match that becomes a match),
        use the --all flag.
ja: 特定のパターンに合致するファイルとリビジョンの検索
    
        正規表現に合致するファイルを含むリビジョンを検索します。
    
        本コマンドの挙動は Unix の grep とは異なります。解釈可能な正規表現は
        Python/Perl 形式のものだけです。検索対象はリポジトリ内のデータのみで、
        作業領域は検索対象には含まれません。パターンに合致する内容が現れた
        リビジョンを表示します。
    
        指定が無い場合本コマンドは、パターンに合致する内容が最小に現れた
        リビジョンを各ファイル毎に表示します。パターンに合致する変更のあった
        全てのリビジョンを表示する場合、--all オプションを指定します
        (パターン合致部分の削除は "-"、登場は "+" を表示することで区別)。

en: show current repository heads or show branch heads
    
        With no arguments, show all repository head changesets.
    
        If branch or revisions names are given this will show the heads of
        the specified branches or the branches those revisions are tagged
        with.
    
        Repository "heads" are changesets that don't have child
        changesets. They are where development generally takes place and
        are the usual targets for update and merge operations.
    
        Branch heads are changesets that have a given branch tag, but have
        no child changesets with that tag. They are usually where
        development on the given branch takes place.
ja: 現時点でのリポジトリ(ないしブランチ)のヘッド表示
    
        引数指定が無い場合、リポジトリ中の全てのヘッドを表示します。
    
        ブランチないしリビジョンが指定された場合本コマンドは、指定された
        ブランチ、ないし指定リビジョンが属するブランチのヘッドを表示します。
    
        リポジトリの「ヘッド」とは、子チェンジセットを持たないチェンジセットの
        ことを指します。改変作業の実施や、update/merge コマンド実施の際には
        このチェンジセットを対象とするのが一般的です。
    
        ブランチのヘッドは、当該ブランチに属しつつ、そのブランチに属する
        子チェンジセットを持たないチェンジセットのことを指します。
        当該ブランチでの作業はこのチェンジセットを対象とするのが一般的です。

en: show help for a given topic or a help overview
    
        With no arguments, print a list of commands and short help.
    
        Given a topic, extension, or command name, print help for that topic.
ja: 指定されたトピックのヘルプやヘルプ概要の表示
    
        引数指定が無い場合、コマンドの一覧と概要を表示します。
    
        トピックやコマンド名が指定された場合、指定対象のヘルプを表示します。

en: global options:
ja: グローバルオプション:

en: use "hg help" for the full list of commands
ja: 全コマンドの一覧は "hg help" で表示されます

en: use "hg help" for the full list of commands or "hg -v" for details
ja: 全コマンドの一覧は "hg help" で、コマンド詳細は "hg -v" で表示されます

en: use "hg -v help%s" to show aliases and global options
ja: 別名およびグローバルオプションは "hg -v help%s" で表示されます

en: use "hg -v help %s" to show global options
ja: グローバルオプションは "hg -v help %s" で表示されます

en: list of commands:
ja: コマンド一覧:

en: 
    aliases: %s
ja: 
    別名: %s

en: options:
ja: オプション:

en: 
    enabled extensions:
ja: 
    利用可能な拡張機能:

en: Mercurial Distributed SCM
ja: Mercurial - 分散構成管理ツール

en: basic commands:
ja: 基本コマンド:

en: 
    additional help topics:
ja: 
    追加のヘルプトピック:

en: identify the working copy or specified revision
    
        With no revision, print a summary of the current state of the repo.
    
        With a path, do a lookup in another repository.
    
        This summary identifies the repository state using one or two parent
        hash identifiers, followed by a "+" if there are uncommitted changes
        in the working directory, a list of tags for this revision and a branch
        name for non-default branches.
ja: 作業領域ないし特定リビジョンの識別情報表示
    
        リビジョン指定無しの起動では、作業領域の状態を表示します。
    
        パス指定有りでの起動の場合は、他のリポジトリを参照します。
    
        本コマンドの出力する要約情報は、1つないし2つの親リビジョンのハッシュ値を
        使用して、作業領域の状態を識別します。ハッシュ値の後ろには、作業領域に
        未コミットの変更がある場合は "+"、当該リビジョンに付いているタグの
        一覧、default 以外のブランチの場合にはブランチ名が続きます。

en: import an ordered set of patches
    
        Import a list of patches and commit them individually.
    
        If there are outstanding changes in the working directory, import
        will abort unless given the -f flag.
    
        You can import a patch straight from a mail message. Even patches
        as attachments work (body part must be type text/plain or
        text/x-patch to be used). From and Subject headers of email
        message are used as default committer and commit message. All
        text/plain body parts before first diff are added to commit
        message.
    
        If the imported patch was generated by hg export, user and description
        from patch override values from message headers and body. Values
        given on command line with -m and -u override these.
    
        If --exact is specified, import will set the working directory
        to the parent of each patch before applying it, and will abort
        if the resulting changeset has a different ID than the one
        recorded in the patch. This may happen due to character set
        problems or other deficiencies in the text patch format.
    
        With --similarity, hg will attempt to discover renames and copies
        in the patch in the same way as 'addremove'.
    
        To read a patch from standard input, use patch name "-".
        See 'hg help dates' for a list of formats valid for -d/--date.
ja: パッチの順次取り込み
    
        列挙されたパッチの取り込みおよびコミットを個別に行います。
    
        作業領域に未コミットの変更がある場合、-f フラグが指定されない限り
        取り込みは中断されます。
    
        電子メールから直接パッチを取り込むことも可能です。添付ファイル形式の
        パッチであっても取り込み可能です(text/plain ないし text/x-patch 型
        でなければなりません)。電子メールの From および Subject ヘッダは
        無指定時の作成者およびコミットログとして使用されます。
        最初のパッチデータよりも前の text/plain 型ボディの内容は、
        コミットログに対して追加されます。
    
        hg export により生成されたパッチを取り込む場合、電子メールのヘッダや
        ボディ部分の情報よりも、パッチに含まれる情報の方が優先します。
        コマンドラインでの -m ないし -u 指定は、これらよりも優先します。
    
        --exact が指定された際には、作業領域をそれぞれのパッチの親リビジョンで
        更新してからパッチの適用を実施しますが、作成されたチェンジセットのIDが
        パッチに記録された ID と異なる場合、パッチの適用を中断します。
        この中断は、利用する文字符号化の問題や、パッチのテキスト部分の不足
        といったことが原因で発生する可能性もあります。
    
        --similarity が指定された際には、パッチによる変更における改名や複製を
        hg addremove と同様な方針で特定します。
    
        標準入力からパッチを取り込むには、パッチ名に "-" を指定してください。
        -d/--date への指定に関しては、'hg help dates' を参照してください。

en: show new changesets found in source
    
        Show new changesets found in the specified path/URL or the default
        pull location. These are the changesets that would be pulled if a pull
        was requested.
    
        For remote repository, using --bundle avoids downloading the changesets
        twice if the incoming is followed by a pull.
    
        See pull for valid source format details.
ja: 指定リポジトリ中の未取り込みチェンジセットの検索
    
        ファイルパスや URL、hg pull の default 取り込み対象により指定される
        リポジトリ中の、未取り込みチェンジセットを検索します。
        これらは、hg pull を実行した際に取り込まれる予定のチェンジセットです。
    
        遠隔ホストのリポジトリの場合、--bundle を使用することで、本コマンド
        実行後の hg pull 実施の際に、再度のチェンジセット検索を抑止できます。
    
        対象リポジトリの指定形式の詳細は hg pull のヘルプを参照してください。

en: create a new repository in the given directory
    
        Initialize a new repository in the given directory. If the given
        directory does not exist, it is created.
    
        If no directory is given, the current directory is used.
    
        It is possible to specify an ssh:// URL as the destination.
        See 'hg help urls' for more information.
ja: 指定されたディレクトリでの新規リポジトリの作成
    
        指定されたリポジトリを新規リポジトリとして初期化します。指定された
        ディレクトリが存在しない場合には、ディレクトリを作成します。
    
        ディレクトリが指定されない場合、現ディレクトリが初期化されます。
    
        複製先として ssh:// URL 形式を指定することも可能です。
        詳細に関しては、'hg help urls' を参照してください。

en: locate files matching specific patterns
    
        Print all files under Mercurial control whose names match the
        given patterns.
    
        This command searches the entire repository by default. To search
        just the current directory and its subdirectories, use
        "--include .".
    
        If no patterns are given to match, this command prints all file
        names.
    
        If you want to feed the output of this command into the "xargs"
        command, use the "-0" option to both this command and "xargs".
        This will avoid the problem of "xargs" treating single filenames
        that contain white space as multiple filenames.
ja: 指定されたパターンに合致する名前を持つファイルの特定
    
        構成管理対象となるファイルの中から、指定されたパターンに合致する名前を
        持つファイルを特定します。
    
        特に指定が無い場合、本コマンドは構成管理対象となる作業領域中の
        全ファイルを検索対象とします。現ディレクトリとそのサブディレクトリのみを
        検索対象とするには、"--include ." を使用してください。
    
        パターン指定が無い場合、本コマンドは全ファイルのファイル名を表示します。
    
        本コマンドの出力を "xargs" コマンドへと渡す場合、本コマンドと
        "xargs" コマンドの両方への "-0" オプション指定をお勧めします。
        空白文字を含む単一のファイル名が、複数のファイル名に解釈されてしまう
        "xargs" の問題は、このオプションにより解決することができます。

en: show revision history of entire repository or files
    
        Print the revision history of the specified files or the entire
        project.
    
        File history is shown without following rename or copy history of
        files. Use -f/--follow with a file name to follow history across
        renames and copies. --follow without a file name will only show
        ancestors or descendants of the starting revision. --follow-first
        only follows the first parent of merge revisions.
    
        If no revision range is specified, the default is tip:0 unless
        --follow is set, in which case the working directory parent is
        used as the starting revision.
    
        See 'hg help dates' for a list of formats valid for -d/--date.
    
        By default this command outputs: changeset id and hash, tags,
        non-trivial parents, user, date and time, and a summary for each
        commit. When the -v/--verbose switch is used, the list of changed
        files and full commit message is shown.
    
        NOTE: log -p may generate unexpected diff output for merge
        changesets, as it will compare the merge changeset against its
        first parent only. Also, the files: list will only reflect files
        that are different from BOTH parents.
ja: リポジトリ全体ないしファイルの変更履歴の表示
    
        特定のファイルないしリポジトリ全体の変更履歴を表示します。
    
        ファイルの履歴表示では、改名や複製における元ファイルにまでさかのぼった
        履歴は表示しません。元ファイルの履歴までさかのぼる場合には、ファイル名と
        一緒に -f/--follow オプションを指定してください。--follow 指定の際に
        ファイル名を指定しない場合は、開始リビジョンの先祖ないし子孫のリビジョン
        のみを表示します。--follow-first 指定は、マージリビジョンにおいて
        第1親の履歴のみをさかのぼります。
    
        対象リビジョンの範囲が指定されない場合、対象となるリビジョンの範囲は
        tip:0 とみなされますが、--follow が指定された場合は、作業領域の
        親リビジョンが開始リビジョンとみなされます。
    
        -d/--date への指定に関しては、'hg help dates' を参照してください。
    
        特に指定が無い場合、本コマンドは以下の情報を出力します:
        リビジョン番号、ハッシュID、タグ、(リビジョン番号の離れた)親リビジョン、
        作成者、作成日時およびコミットログの1行目。
        -v/--verbose が指定された場合、変更対象ファイル一覧と、コミットログの
        全文が表示されます。
    
        備考: -p オプションがマージチェンジセットに対して予期せぬ差分を出力
        するのは、常に第1親との差分を表示するためです。ファイル一覧が予期せぬ
        内容となるのは、両方の親と異なるファイルのみが列挙されるためです。

en: Mercurial Distributed SCM (version %s)
ja: Mercurial - 分散構成管理ツール(バージョン %s)

en: ** Mercurial Distributed SCM (version %s)
ja: ** Mercurial - 分散構成管理(バージョン %s)
